Budowa garażu

Garaż to świetne rozwiązanie jeśli chodzi o sposób oraz miejsce przechowywania samochodu. Dzięki niemu nie musimy w zimowe poranki tracić czasu na odśnieżanie auta, skrobanie zamarzniętych szyb, a w upalne dni na chłodzenie nagrzanego wnętrza samochodu. Samochód przechowywany pod zadaszeniem łatwiej jest utrzymać w czystości, gdyż nie oblepiają go kwiaty czy liście lecące z drzew, nie jest również narażony na zanieczyszczenie ptasimi odchodami. Zapewne każdy, kto tylko ma możliwość myśli o budowie garażu. Jakich formalności należy dopełnić i jakie pozwolenia należy uzyskać przed rozpoczęciem budowy?

Zanim wjedziemy do garażu

Budowa garażu wiąże się z dokonaniem pewnych, niezbędnych formalności. Ich niedopilnowanie może mieć w przyszłości niemiłe konsekwencje dla właściciela garażu. Budowa pomieszczenia, przeznaczonego do przechowywania auta, na własną rękę jest traktowane jako samowolka budowlana. Często można spotkać się z błędną interpretacją przepisu prawa budowlanego mówiącego o tym, że budowa parterowego budynku gospodarczego o powierzchni mniejszej niż 25 m2 nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Otóż, niektórzy traktują garaż właśnie jako budynek o którym mowa w tym przepisie. Jest to niestety błędne. W świetle prawa budowlanego garaż nie jest budynkiem gospodarczym. Zatem każda budowa garażu będzie wymagała wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę. I nie ma znaczenia fakt czy będzie to garaż murowany, blaszany czy też dostawiony do istniejącego już budynku mieszkalnego. Pozwolenie wymagane jest również w przypadku rozbudowy garażu jednostanowiskowego w wielostanowiskowy. Ponadto, najpierw należy sprawdzić czy w ogóle mamy możliwość wybudowania garażu. Fakt ten określony jest zawsze w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dostępnym w starostwie. W planie można znaleźć zapis mówiący o tym czy dopuszczona jest możliwość budowy garażu, jaka może być jego maksymalna powierzchnia, czy może to być garaż wolnostojący, a nawet jaki powinien być dach.

Wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę

Gdy już będziemy wiedzieli jaki garaż możemy wybudować, to kolejnym krokiem, niezbędnym do realizacji naszego zamiaru będzie zakup gotowego lub zlecenie wykonania projektu pomieszczenia przeznaczonego na garaż. Projekt powinien zawierać część architektoniczną, konstrukcyjną oraz opis instalacji elektrycznej. Często dołączane są do niego różne opinie, uzgodnienia czy też pozwolenia. Na przykład mogą to być dokumenty potwierdzające uprawnienia projektanta lub wykonanie projektu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Projekt garażu powinniśmy posiadać w czterech egzemplarzach. Wszystkie egzemplarze dołączamy do wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę garażu. Innym, wymaganym załącznikiem jest dokument potwierdzający posiadanie przez nas prawa do dysponowania nieruchomością w kierunku budowlanym. Wniosek należy złożyć w starostwie lub urzędzie gminy.

Pamiętajmy, że jeśli po upływie dwóch lat od wydania pozytywnej decyzji nie rozpoczniemy budowy garażu, to pozwolenie wygasa i traci ważność. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku przerwania prac budowlanych na okres dłuższy niż dwa lata. Fakt zakończenia budowy garażu należy zgłosić odpowiedniemu organowi na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem jego użytkowania. Jeśli w przeciągu tego czasu nie otrzymamy żadnej informacji o niedopuszczeniu garażu do użytku, to w 22 dniu możemy legalnie wjechać do niego naszym samochodem.

Nikt z nas nie przepada za załatwianiem papierkowych formalności. Niestety, jeśli nie chcemy w przyszłości mieć problemów typu kara grzywny czy nakaz rozbiórki nielegalnie postawionego budynku, to musimy postępować według przepisów prawnych. Pamiętajmy o tym również wtedy, gdy planujemy budowę garażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *