Czy prasowanie może być przyjemne?

Prasowanie należy do jednej z najmniej lubianych czynności domowych. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego wyprane ubrania wciąż odkładamy na rosnący stos rzeczy przeznaczonych do prasowania, a to z kolei ciągle odkładamy na później? Być może dlatego, że nie czerpiemy przyjemności z godzinnego stania przy mało stabilnej desce do prasowania czy też pocenia się od gorącego żelazka. A może jest to spowodowane tym, że mamy dość ciągłych poparzeń i bólu ręki spowodowanej mocnym przyciskiem żelazka w celu odprasowania zagnieceń na koszuli. A być może przyczyna naszej niechęci do prasowania jest zupełnie banalna i wynika ze złej organizacji pracy oraz niewłaściwego sprzętu?

Aktywna deska do prasowania

Debatę nad prasowaniem pasuje rozpocząć już na etapie prania. Warto wspomnieć o tym, że większość najnowszych modeli pralek posiada specjalny program nazywany „łatwe prasowanie”. Funkcja ta sprawia, że ubrania po praniu są o wiele mniej wymięte, niż w przypadku prania w cyklu standardowym. Oczywiście, aby była ona efektywna konieczne jest zastosowanie się do wskazówek producenta dotyczących na przykład maksymalnej, dopuszczalnej wagi wsadu prania czy prędkości wirowania.

Gdy ubrania są już wyprane można przejść do etapu prasowania. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z faktu, że tak naprawdę prasowanie jest coraz łatwiejsze, tylko my o tym nie wiemy. Od lat posiadamy tą samą deskę do prasowania, to samo żelazko i nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jakie możliwości daje nam nowoczesny sprzęt. Zatem, jeśli prasowanie jest dla nas udręką, to warto zastanowić się czy nie przyszła pora na wymianę sprzętu. Nowoczesne deski do prasowania, to deski aktywne, które wspomagają pracę żelazka. W jaki sposób?

Deska aktywna

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych materiałów, które posiadają właściwości oddawania ciepła oraz odbijania pary wodnej. Dzięki temu uzyskujemy możliwość jednoczesnego prasowania z obydwu stron – od góry ubranie prasowane jest przez żelazko, a od dołu przez deskę, która odbija parę wodną i oddaje ciepło pochodzące z żelazka. Ponadto, deska do prasowania powinna być solidna i stabilna po rozłożeniu. Powinna również posiadać przynajmniej trzystopniową regulację wysokości, a nogi deski powinny być tak wyprofilowane, aby możliwe było prasowanie w pozycji siedzącej. Dużym ułatwieniem jest również podstawka na żelazko z wbudowanym gniazdem elektrycznym i uchwytem przytrzymującym kabel od żelazka.

Żelazko dostępne opcje

Komfort prasowania zależy jednak przede wszystkim od jakości żelazka, którym prasujemy. Jedną z przydatnych funkcji, jaką musi posiadać żelazko jest wyrzut pary z możliwością regulacji siły wyrzutu. Dzięki temu prasowanie jest efektywniejsze, a zastosowanie dodatkowo systemu jonizacji pary jeszcze bardziej zwiększa jego skuteczność. Inne niezbędne funkcje to spryskiwacz, oraz blokada kapania wody przy prasowaniu w niskiej temperaturze. Ponadto, stopa żelazka powinna być odpowiednio wyprofilowana, tak aby bez problemu dotrzeć nią w każdy zakamarek prasowanej rzeczy oraz powinna być wykonana z tworzywa, które zapobiega jej przywieraniu do prasowanego materiału. Dodatkowe rozwiązania powinny być dobierane w miarę potrzeb. Na przykład żelazko, które posiada funkcję prasowania suchą parą w bardzo wysokiej temperaturze polecane jest dla alergików uczulonych na roztocza, ponieważ dzięki tej funkcji są one skutecznie usuwane z prasowanej pościeli czy bielizny.

Opcje żelazka

Jak dbać o żelazko.

Kamień, który tworzy się w trakcie użytkowania żelazka znacznie obniża skuteczność prasowania, dlatego należy regularnie go usuwać poprzez maksymalne napełnienie zbiornika z wodą, a następnie przy najwyższym ustawieniu temperatury należy powodować wyrzuty pary. Czynność tą należy powtarzać, aż do momentu całkowitego usunięcia kamienia. Aby uniknąć tego problemu należy wybrać żelazko, które posiada specjalną wkładkę antywapienną.

Stacja Parowa

Stacja parowaTotalnej rewolucji w zakresie prasowania dokonała stacja parowa. Jest to urządzenie współpracujące z żelazkiem. Posiada duży, zazwyczaj litrowy, pojemnik na wodę, dzięki czemu para wytwarzana jest nieprzerwanie, w sporej ilości. Stacja parowa przekazuje parę do żelazka pod stosunkowo wysokim ciśnieniem, co sprawia, że prasowanie jest dużo szybsze i dokładniejsze. Minusem stacji parowej jest dość głośna praca.

Producenci sprzętu dążą do tego, aby ułatwiał on i uprzyjemniał wykonywanie prac domowych. Nie zapomnieli również o tak żmudnej czynności, jaką jest prasowanie. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że czynność ta staje się coraz prostsza i szybsza. Zatem, nawet jeśli nasze dotychczasowe, pięcioletnie żelazko działa bez zarzutu, ale prasowanie ciągle sprawia nam kłopot, to warto dowiedzieć się czy nowoczesne, udoskonalone modele nie są warte zakupu.

One comment

  1. Ja mam odwrotną reakcję na prasowanie – mnie to relaksuje, daje czas na przemyślenie wielu spraw i problemów. Podobnie ze zmywaniem, choć wycieranie naczyń to już zupełnie inna para kaloszy. Tak się odstresowałam po tym jak nas sąsiedzi zalali i wtedy też doszłam do wniosku, że ta niefortunna sytuacja jest doskonałą okazją, aby przeobrazić cały salon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *