Czy tapeta to tandeta?







Tapety - rodzajeKiedyś widok tapety umilał nasze wnętrza niejako z obowiązku. Gładkie ściany pomalowane na biało lub na inny kolor emulsji zmieszanej z barwnym pigmentem, to były nieco skromniejsze wersje. A tapeta na ścianie oznaczała w miarę zasobny dom. Problem polegał na tym, że w sklepach nie było zbyt dużego wyboru, a dostępne tapety nie grzeszyły jakością. Stąd można było często spotkać pomieszczenia z widocznie odklejającą się miejscami okładziną na ścianach.

Z jednej strony więc można było za jej pomocą odmienić wnętrze, nadać mu nowy charakter, optycznie poprawić proporcje. A z drugiej, po jakimś czasie okazywało się, że tapeta to tandeta. Dlatego też po pewnym czasie, kiedy na naszym rynku pojawiły się inne artykuły do ozdabiania ścian, tapety odeszły nieco do cienia, zapomniane jako zmora poprzednich czasów. Taki stan rzeczy trwał jakiś czas, do momentu, kiedy pojawiły się wielko powierzchniowe markety budowlane, a wraz z nimi tapety nowej generacji. To nie była już papierowa tandeta. To już był wybór wielu rodzajów, wzorów, faktur, pięknych kolorów. Dziś tapeta stanowi bardzo istotny element dekoracyjny, podlega modom. A my sami, kreując swoją przestrzeń, możemy ją wykorzystywać na różne sposoby. Tapety są już bardzo dobrej jakości.

To prawda, że trudno się zdecydować, ponieważ pojawiło się sporo interesujących wzorów. Zaczynając od tych, które przypominają tkaniny, z haftami, z widoczną nitką i splotem, dobrane do obicia kanapy czy zasłony, a kończąc na modelach z magnesami, gdzie możemy dowolnie zmieniać układy dekoracji. Bywają tapety z welurowymi, wielkimi i wypukłymi motywami. Można wybrać takie z nadrukami rysunków odręcznych, które wyglądają tak, jakby artysta naszkicował nam coś na papierze. Spotkać można fototapety z wielkoformatowymi wydrukami zdjęć artystycznych. Wszystkie łączy idea twórczego podejścia do tapety, tak, aby nie była już taśmowo i masowo drukowaną okleiną na nasze ściany. A dostępne style bywają diametralnie różne:

Nowoczesna geometria

Geometryczne wzory pasują do nowoczesnego wnętrza. Tapetę w pawie oka w nasyconych kolorach żółci, pomarańczy i brązu można ułożyć na całej, bądź na fragmencie ściany. Powstaje w ten sposób pionowa, wizualna granica wyznaczająca np. strefę jadalni. Nowoczesna stylistyka zaczyna się właśnie w geometrycznym wzorze tapety. Nieregularne pasy położone w dwóch kierunkach wyróżniają ścianę od murku oddzielającego pokój od przedpokoju. Prosty, ale potraktowany przewrotnie wzór może podkreślić dwuplanowość pomieszczenia; wprowadzić do wnętrza element zabawy. Poddany własnej interpretacji wzór tapety sprawia, że odchodzimy od utartych schematów. Jednakże przy takim wyborze warto pamiętać o pewnych ważnych zasadach. Wyrazisty, pulsujący wzór na dużej płaszczyźnie ścian nie powinien mieć żadnej kolorystycznej konkurencji. Ustawione we wnętrzu sprzęty i meble powinny natomiast nawiązywać do obłych form na tapecie. Także wszelkie dodatki powinny w jakiś sposób nawiązywać do mocnych motywów tapety, bądź na zasadzie kontrastu, bądź też dopasowania kolorów.
Wtedy pomieszczenie nabiera rasowego, modernistycznego uroku, taka na przykład geometryczna sypialnia. Kółka, półkola i paski to motywy, które można odnaleźć w każdym detalu nowocześnie urządzonego wnętrza. Wzorzysta tapeta położona np. na ścianie nad wezgłowiem łóżka staje się punktem wyjścia dla stworzenia ciekawej stylistyki wnętrza. Obłe lub kuliste formy mają nocne szafki, dywanik i lampa. Wspólna jest także kolorystyka sypialni, bowiem barwy pościeli nawiązują do nadruków na tapecie.

Rustykalna tradycja

Tapeta w romantyczne kwiatki to propozycja w sam raz do kobiecej sypialni. Drobny, pastelowy wzór, rozrzucony na jasnym tle, jest subtelnym akcentem, który może nieco zatrzeć przestrzenne podziały we wnętrzu.

Z kolei tapeta z drobnym, roślinnym ornamentem w kolorze bordowym, w połączeniu z ciemną podłogą, może sprawić, że wnętrze wyda się mniejsze i mroczne. Jednak jeśli wprowadzimy do salonu meble w jasnej tkaninie obiciowej i białą kwiecistą firanę, to rozjaśnią one pomieszczenie i będą ciekawie wyglądać na tle ciemnej tapety. Taka stylistyka opierająca się na wzorzystych tapetach w spokojnych kolorach, to dość popularny sposób urządzania mieszkań przez osoby nieco starsze.

Fotograficzna

To także tapeta w nowoczesnym stylu, bowiem wykorzystująca nowoczesne zdobycze techniki. Mowa o fototapecie, ale zupełnie innej niż wcześniejsze, kiczowate widoczki. Przed laty właśnie fototapeta była wykorzystywana jako barwny obraz mający odmienić skromne wnętrze. Teraz sentymentalne widoki egzotycznych plaż, górskich wodospadów czy złotej jesieni, wyłaniające się znad ustawionej pod ścianą kanapy, ustąpiły miejsca nowoczesnym fotografiom. Fototapeta odpowiednio wykorzystana we wnętrzu tworzy iluzję przestrzeni i głębszej perspektywy. Na przykład łóżko usytuowane pod ścianką działową z widokiem nowoczesnych wieżowców będzie wyglądało tak, jakby znajdowało się na środku ruchliwej ulicy, ciągnącej się aż po horyzont. Dzięki temu możemy budzić się i zasypiać pośród drapaczy chmur. Tu świetnie jest wykorzystywane złudzenie optyczne, dzięki czemu kreujemy wizualnie swoją przestrzeń ma pozornie większą lub mniejszą.

Na koniec warto także zainteresować się tapetą z wyższej półki, która nie wymaga przyklejania pasów na ścianę, a potem nie straszy także odklejonymi rogami. To oczywiście tapeta natryskowa, która ma wiele zalet, ale także i wadę. Wadą jest brak możliwości uzyskania wzorów, należy zdecydować się na jeden konkretny kolor. Jednak poza tym daje nam szereg możliwości. Pozwala wytapetować grzejniki, rury i meble albo pokryć jedną ścianę gładką tapetą, a drugą gruboziarnistą w tym samym (lub innym) kolorze. Po prostu wszystko, co psułoby wizerunek ściany możemy pokryć tapetą. Takie tapety natryskowe są trwałe, nie wymagają częstych napraw i dobrze kryją nierówności ściany, więc stosuje się je najczęściej w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach. Tapetowanie natryskowe trwa znacznie krócej niż w przypadku tapet tradycyjnych – na pokrycie mieszkania o powierzchni 50 m2 wystarczy jeden dzień.

Występują w dwóch rodzajach:

  • naturalne (tynk japoński-sypka mieszanka bawełny, jedwabiu, włókien mineralnych i celulozy oraz dodatków uszlachetniających: satyny i miki) Na ścianie tworzą chropowatą fakturę, którą można wygładzić pacą.
  • syntetyczne-są płynne. Na ścianie tworzą zwartą, gładką lub lekko chropowatą warstwę i są całkowicie odporne na wodę.

 



Możesz teraz przejrzeć podobne artykuły, lub przejść na Stronę główną

 

Artykuł z kategorii: Aranżacja wnętrzElementy wystroju

Tagi: