Energooszczędność systemów wentylacyjnych

Budując dom energooszczędny duży nacisk kładzie się na stosowanie szczelnych okien, dobrej jakości materiałów termoizolacyjnych, którymi ocieplane są przegrody zewnętrzne, eliminację mostków termicznych, jednym słowem robi się wszystko, aby dom gromadził jak najwięcej ciepła i jak najmniej go tracił. Z tego powodu kluczową rolę w domu energooszczędnym odgrywa właściwy system wentylacyjny.

Dlaczego to takie ważne?

Ciepły i szczelny dom bez odpowiedniego systemu wentylacyjnego stanie się po pewnym czasie zakisłą puszką. A na pewno nie taka jest idea domu energooszczędnego, który ma być domem ciepłym, ale jednocześnie komfortowym i przyjaznym zdrowiu jego użytkowników. Niewłaściwa wymiana powietrza w domu powoduje, że w powietrzu, które wdychamy przebywając w domu, znajduje się wiele szkodliwych substancji powstających chociażby podczas gotowania, pieczenia, odkurzania, zmywania podłóg czy też pochodzących z nowych mebli, farby, wykładziny i innych. Wdychanie zanieczyszczonego w ten sposób powietrza może być przyczyną alergii czy też astmy. W źle wentylowanych pomieszczeniach po pewnym czasie poziom wilgotności bardzo wzrasta. Objawem tego jest zatęchły zapach i wiecznie zaparowane szyby. Wysoka wilgotność powietrza w domu sprzyja rozwojowi grzybów, pleśni i roztoczy.

Energooszczędny system wentylacji

Jeszcze do niedawna jedynym systemem wymiany powietrza stosowanym w budownictwie była tak zwana wentylacja grawitacyjna. O ile sprawdza się ona w starym, nieszczelnym budownictwie, o tyle jej zastosowanie w przypadku energooszczędnego domu szczelnego jest totalnym nieporozumieniem. Podobnie ma się sprawa z system wentylacji wywiewnej. Dzięki zastosowaniu w nim wentylatorów zużyte powietrze bardzo szybko usuwane jest na zewnątrz, ale jednocześnie wraz z nim usuwana jest duża ilość ciepła. Jedynym systemem gwarantującym komfort użytkowania oraz energooszczędność domu jest system wentylacji nawiewno – wywiewnej. Jest to tak zwana wentylacja mechaniczna. Zapewnia ona proporcjonalną wymianę zużytego powietrza na świeże oraz usuwa nadmiar wilgoci z domu. Aby system ten działał tak, jak należy konieczne jest przestrzeganie prostej zasady. Nawiewniki powinny być umieszczone w pomieszczeniach najbardziej „suchych”, czyli sypialni, salonie czy pokoju dziecięcym, natomiast wywiewniki w tych najbardziej wilgotnych, takich jak kuchnia czy łazienka.

Rekuperator – co to takiego?

Sercem systemu nawiewno – wywiewnego jest rekuperator, czyli wymiennik ciepła. Dzięki niemu oszczędność energii niezbędnej do ogrzania powietrza nawiewanego z zewnątrz może wynieść nawet 90%! Jak to możliwe? Ogrzane i zużyte powietrze, które jest wywiewane na zewnątrz przekazuje swoje ciepło świeżemu powietrzu, które nawiewane jest do wewnątrz, przy czym cząsteczki zużytego i świeżego powietrza nie mieszają się ze sobą. Proces wymiany ciepła odbywa się właśnie w rekuperatorze. System może być dodatkowo wspomagany przez gruntowy wymiennik ciepła, którym jest kilkudziesięciu metrowa rura umieszczona na głębokości około 2 metrów pod ziemią. Jego zadaniem jest wstępne ogrzanie (zimą) lub ochłodzenie (latem) powietrza napływającego do wnętrza domu.

Idealny dom to taki, który jest ciepły zimą i chłodny w lecie. Jedynym systemem zapewniającym takie rozwiązanie jest wentylacja mechaniczna wyposażona w rekuperator. Co więcej, system ten zapewnia wymianę powietrza na odpowiednim poziomie oraz gwarantuje minimalne zużycie energii niezbędnej do ogrzania powietrza napływającego z zewnątrz. Mimo stosunkowo wysokiego kosztu instalacji jest niezbędny w przypadku budowy domu energooszczędnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *