Energooszczędny sprzęt AGD, czyli jaki?

Na jedno gospodarstwo domowe przypada coraz więcej różnych urządzeń elektrycznych, co wiąże się ze stałym wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną. Aby uniknąć rosnących rachunków za prąd i włączyć się do modnej obecnie akcji promującej ochronę środowiska należy kupować sprzęt energooszczędny. Co to właściwie znaczy i w jaki sposób należy użytkować urządzenia elektryczne, aby zużywać przy tym jak najmniej energii elektrycznej?

Efektywność energetyczna urządzeń AGD

Parametrem który określa czy dane urządzenie jest energooszczędne czy też nie jest jego efektywność energetyczna, czyli stosunek zużytej energii elektrycznej do wielkości efektu użytkowego. Sprzęt elektryczny jest coraz bardziej udoskonalany pod tym kątem i kolejne modele tego samego produktu zużywają coraz mniej energii nie tracąc przy tym nic na komforcie użytkowania i wydajności sprzętowej. Dlatego wymienianie starego sprzętu na nowy jest dość istotnym zagadnieniem. Efektywność energetyczna urządzeń określana jest przez tak zwane etykiety energetyczne. Nadawanie etykiet jest obowiązkowe we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Mówi nam ona między innymi o klasie energetycznej danego produktu, czyli stopniu zapotrzebowania na energię elektryczną. Najbardziej energooszczędny jest sprzęt posiadający klasę A, z kolei najmniej – klasę G. W przypadku niektórych urządzeń wprowadzono również klasę A+, A++ oraz A+++. Im klasa energetyczna jest wyższa, tym dany model jest droższy. Ale koszty związane z zakupem sprzętu energooszczędnego zwrócą nam się podczas jego użytkowania.

Energooszczędna lodówka

Chłodziarko – zamrażarka to najbardziej prądożerne urządzenie AGD znajdujące się w kuchni. Oprócz kupna sprzętu o wysokiej klasie energetycznej możemy, dzięki kilku sztuczkom, obniżyć jego zużycie energii elektrycznej. Optymalną temperaturą we wnętrzu chłodziarki jest 7 stopni, uzyskanie niższej temperatury wiążę się bowiem z większym poborem energii. Należy pamiętać o regularnym rozmrażaniu zamrażarki, gdyż gruba warstwa lodu czy nawet większa ilość szronu powoduje, że lodówka zużywa więcej energii. Wielkość lodówki powinna być dopasowana do potrzeb jej użytkowników. Duże znaczenie ma również miejsce, w którym stoi lodówka. Bliska obecność źródeł ciepła, takich jak piekarnik czy kaloryfer, sprawia, że urządzenie potrzebuje więcej energii do utrzymania niskiej, optymalnej temperatury.

Tanie pranie i zmywanie

Używając zmywarki zużywamy wbrew pozorom o wiele mniej energii, niż w przypadku zmywania ręcznego (w przypadku, gdy woda podgrzewana jest przy wykorzystaniu energii elektrycznej). Pamiętajmy jednak o kilku zasadach, które spowodują jeszcze większą obniżkę rachunku za prąd. Zmywarkę należy uruchamiać dopiero w momencie jej całkowitego zapełnienia, przy czym większe zmywarki zużywają mniej prądu niż mniejsze. Podobne zalecenia dotyczą użytkowania pralek. Wiele z nich posiada funkcję ekonomicznego prania, dzięki której można zaoszczędzić nawet 40% energii. Nie używajmy funkcji prania wstępnego, gdy nie jest to konieczne. Kupując nową pralkę zorientujmy się czy posiada ona funkcję automatycznego ważenia wkładu i skrócenia czasu prania w przypadku częściowego zapełnienia bębna.

Najnowsze modele urządzeń AGD zużywają o wiele mniej energii elektrycznej, niż jej dziesięcioletni „przodkowie”. Systematyczna wymiana starego sprzętu na nowy pomaga obniżyć zużycie energii elektrycznej. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na to, aby w jednej chwili pójść do sklepu i wymienić wszystkie urządzenia na nowe. Jednak sukcesywna ich wymiana jest inwestycją dość opłacalną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *