Ergonomia czas i wygoda pracy w kuchni

Słowo „ergonomia” słyszymy dość często chociaż mało kto dokładnie wie, co to właściwie oznacza. Powstaje wrażenie, że jest to coś w rodzaju poszukiwania ciągów wodnych pod wnętrzem  i ustawianie lodówki w jednym koncie a nie w innym „bo tu energia jest korzystna”. Nic z tych rzeczy. Ergonomia to interdyscyplinarna nauka traktująca o dostosowaniu stanowiska pracy do naszych cech i możliwości.

Ergonomia w kuchni

Ergonomia

Sama nazwa tej nauki oznacza w języku greckim prawa rządzące praca. W ujęciu typowo profesjonalnym, chodzi tu o dostosowanie maszyn do cech zarówno psychicznych jak i fizycznych człowieka, by ten mógł nimi operować bez większego wysiłku i chronił się w ten sposób przed przede wszystkich chorobami zawodowymi ale też nadmiernym zmęczeniem czy przeciążeniami. Znaczenie tu ma zarówno sama budowa przyrządów ale także ich rozmieszczenie czy stosunku miedzy nimi.

To wszystko brzmi bardzo poważnie i po lepszym przyjrzeniu się, kojarzy się głównie z przemysłem ciężkim. Niemniej zasady ergonomii powinniśmy stosować wszędzie tam, gdzie wykonywana jest jakakolwiek, zwłaszcza niebezpieczna praca. Jeśli spojrzymy na nasze kuchnie to zauważymy, że praca tam faktycznie jest wykonywana i to niebezpieczna chociaż oczywiście nie tak niebezpieczna jak w kopalni czy w hucie. Niemniej jeśli chcemy wygodnie, szybko i bezpiecznie przygotowywać posiłki, musimy zastosować na etapie planowania aranżacji kuchni zdobycze tak zwanej ergonomii koncepcyjnej.

Uniwersalne propozycje

Mówienie o ergonomii w kuchni ma bardzo duży sens ponieważ jest to miejsce, w którym rodzina spędza bardzo dużo czasu. Jej odpowiednia aranżacja będzie miała wpływ na każdą z czynności wykonywanych tam przez domowników. W bardzo wielu gospodarstwach domowych jest to miejsce stanowiące serce domu. Jeśli zrobimy sobie spokojny rachunek sumienia to okaże się, że w kuchni spędzamy naprawdę dużo czasu a jeśli dodamy do tego jeszcze czas naszych domowników to te sumy prezentują się imponująco.

Kuchnia bardzo często może być powodem do dumy i właśnie jako wizytówka domu nie raz jest prezentowana. Problem w tym, że oglądając aranżacje prezentowane na stronach różnych katalogów przeglądamy tylko tak naprawdę reklamy mebli i sprzętu a nie realne aranżacje. Bardzo często są one nie do odtworzenia w realnych warunkach z bardzo prozaicznych powodów. Zwykle okazuje się, że po prostu brakuje nam miejsca albo układ mebli jest użyteczny tylko na obrazku i potrzebowalibyśmy drabiny bu dostać się do niektórych szafek. Nawet jeśli uda nam się odtworzyć układ z książek to może okazać się, że jest on katastrofalnie ciasny po dodaniu kilku elementów, które zostały arbitralnie pominięte we wzorcu a dla nas są niezbędne.

Realna praca w kuchni

Jak już stwierdzono we wstępie, ergonomia rozpatruje zarówno nasze wyposażenie, z którego korzystamy w pracy w kuchni, jak również bada nas samych i nasze czynności. Efekt tego jest taki, że podstawą do wszystkich do formowania wszelkich zaleceń, które jak udowodniono naukowo, pozwalają zmniejszyć czas przygotowania posiłków do 60% oraz czas samego gotowania o 30%, jest obserwacja sposobu wykonywania prac przez człowieka.

Wszystko zaczyna się od identyfikacji naszych czynności. Jak pewnie sami jesteśmy w stanie zauważyć, przygotowanie posiłków to zawsze proces składający się z tych samych lub przynajmniej bardzo podobnych, cyklicznie powtarzających się czynności. Zawsze na samym początku wypakowujemy zakupione produkty i organizujemy ich przechowywanie chowając je do szafek bądź do lodówki. Samo przygotowanie rozpoczynamy wyjęcia produktów, umycia i rozdrobnienia ich a następnie ugotowania, upieczenia, usmażenia itp. Respektując zasady ergonomii musimy dokładnie zdawać sobie sprawę z takiego właśnie cyklu i odpowiednio na niego reagować. Właściwa reakcja powinna polegać na tym, by każda z poszczególnych czynności mogła się odbywać bez przeszkód, nie mogą one wzajemnie ze sobą kolidować a przejścia pomiędzy nimi powinny być najkrótsze, jak to tylko możliwe by nie tracić czasu na przechodzenie miedzy nimi.

Ciężko jest wskazywać konkretne nakazy dla osoby aranżującej swoja kuchnię gdyż każdy ma inne potrzeby oraz inne pomieszczenie do dyspozycji. Niemniej zawsze nasz obszar roboczy musimy dzielić na 5 elementów: strefę zapasów (żywność itp.), przechowywania (patelnie, szklanki itp.), zmywania, przygotowania wraz z ogólnymi pracami kuchennymi oraz strefę gotowania. Zazwyczaj, jeśli to tylko możliwe, sprawdza się ustawienie ich w podanej kolejności z ułożeniem zgodnym z kierunkiem obrotu wskazówek zegara.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *