Jakie powinno być biurko pod komputer?

Obecnie, praktycznie w każdym domu znajduje się komputer. Czasami służy nam jedynie do celów rozrywkowych, ale coraz częściej potrzebny nam jest po prostu do pracy wykonywanej z domu, czy też do nauki. Większość urządzeń komputerowych, typu klawiatura czy mysz, możemy używać w sposób bezprzewodowy, czyli praktycznie możliwe jest korzystanie z komputera w każdym miejsca i każdej pozycji. Jednaj najzdrowszym i na dłuższą metę najwygodniejszym sposobem korzystania z komputera jest praca przy biurku w pozycji siedzącej. Im więcej czasu spędzamy przy komputerze w domu, tym większą uwagę powinniśmy poświęcić biurku komputerowemu. Na co zatem należy zwracać uwagę podczas jego zakupu?

Jakie biurko

Blat, który musi pomieścić wszystko

Najważniejszą rzeczą jest blat roboczy biurka. Jego wielkość w głównej mierze zależy od charakteru naszej pracy oraz typu komputera, na którym pracujemy. Laptop nie zajmuje aż tyle miejsca, co komputer stacjonarny. Jeśli podczas pracy z komputerem korzystamy również z innych pomocy i materiałów, na przykład książek, dokumentów, notatek, to powierzchnia robocza biurka powinna być dość duża. Im więcej przestrzeni na biurku, tym warunki naszej pracy będą bardziej komfortowe. A wiadomo, że odpowiedni poziom wygody przekłada się na jakość pracy.

Wszystkie urządzenia na swoim miejscu

Komputer to jednostka centralna i szereg dodatkowych urządzeń wyjścia oraz wejścia, na które musi znaleźć się miejsce na biurku. Aby zaoszczędzić przestrzeń powierzchni roboczej warto wybrać biurko z wysuwanym dodatkowym blatem, znajdującym się tuż pod głównym blatem roboczym. Półka ta powinna być możliwie szeroka, aby bez problemu pomieściła tradycyjną klawiaturę oraz myszkę. Należy uwzględnić dodatkowe miejsce na swobodne przesuwanie myszki. Biurko komputerowe powinno mieć specjalnie wydzielone miejsce na jednostkę centralną. Najlepiej jeśli będzie to wnęka w dolnej, prawej lub lewej części biurka. Wnęka na jednostkę centralną powinna mieć dolną półkę, aby komputer nie stał bezpośrednio na podłodze. W celu zapewnienia łatwego dostępu do tej części komputera wnęka powinna posiadać niezabudowany tył oraz jeden z boków. Otwarta przestrzeń zapobiegnie również przegrzewaniu się jednostki centralnej oraz jej zbyt głośnej pracy. Jeśli posiadamy urządzenia typu drukarka, urządzenie wielofunkcyjne, czy też skaner musimy mieć jej gdzie postawić. Większość biurek posiada dodatkową półkę umieszczoną w części przeznaczonej na nogi. Nie jest to jednak zbyt dobre rozwiązanie, gdyż tak usytuowana półka może nam przeszkadzać podczas siedzenia, a dokładniej może przeszkadzać naszym nogom. Alternatywnym rozwiązaniem jest biurko z nadstawką, na której możemy umieścić dodatkowy sprzęt.

Precz z bałaganem

Komputer to, jak wiadomo, duża ilość różnego rodzaju kabli, które poplątane i biegnące na wierzchu nie wyglądają zbyt estetycznie. Warto zwrócić uwagę ta ten jakże ważny szczegół. Odpowiednio przygotowane biurko powinno mieć specjalne otwory w tylnej części blatu, przez które będziemy mogli przepuścić kable łączące na przykład komputer z monitorem, czy też monitor z listwą zasilającą. Niektóre biurka wyposażone są również w specjalne szyny, w których prowadzi się kable. Każde biurko powinno być wyposażone w szuflady. Dzięki temu wszystkie potrzebne dokumenty czy przybory będziemy mieć pod ręką, a ich przechowywanie w szufladach zapewni nam więcej wolnej przestrzeni i porządek na blacie roboczym.

Biurko komputerowe – niby zwykły mebel, a jednak tak ważny jest każdy jego element. Powinno być ono dobrane do indywidualnych potrzeb jego użytkownika, gdyż drobne szczegóły mogą sprawić, że praca przy komputerze będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *