Kiedy i jak kosić trawnik

Wraz z nadejściem wiosny i budzącą się dokoła przyrodą, posiadacze ogrodów poza ogólnymi porządkami, jakie są niezbędne po okresie zimowym zaczynają pielęgnację swoich krzewów, kwiatów, i trawników. Właśnie o trawnikach będzie dzisiejszy artykuł. Wiele osób przekonało się na własnej skórze jak trudno wyhodować zdrowy i gęsty trawnik. Trawa pozostawiona bez odpowiednich zabiegów zamiast trawnikiem stanie bardziej pastwiskiem na którym będzie można znaleźć różne gatunki rodzimej flory. Pewnie są osoby którym i taka wersja może przypaść do gustu, jednak my dzisiaj skupimy się na tym jak pielęgnować trawnik  aby dorównał swoim osławionym angielskim odpowiednikom.
[ad name=”gora”]

Koszenie trawnika

Koszenie trawy to czynność niezbędna w skutek której nasz trawnik nie tylko wyrównuje się ale także gęstnieje, kolejnym pozytywnym skutkiem jest eliminacja chwastów które znacznie gorzej niż trawa zanoszą regularną utratę liści. Pierwsze i najważniejsze pytanie jakie nasuwa się w tym przypadku jest na jaką wysokość kosić trawnik. Odpowiedz nie jest jednoznaczna i będzie zależała od kilku czynników, takich jak gatunek trawy, pora roku w jakiej odbywa się koszenie,  oraz przeznaczenie trawnika (rekreacyjne lub ozdobne).

Za najlepszą wysokość dla trawy przeznaczonej pod rekreację uznaje się w miesiącach letnich 25 mm, natomiast wiosną i jesienią odpowiednia będzie wysokość 30 mm. Dla trawników o charakterze ekspozycyjnym będzie to 15 mm w okresie letnim oraz 20 mm wiosną i jesienią.

Jeśli chcemy aby trawa nie ucierpiała zbyt podczas koszenia, należy mieć na uwadze aby nie ścinać więcej niż połowy jej wysokości, trawa ścinana zbyt drastycznie jest osłabiona i ma tendencje do chorowania.

Jak często kosić trawnik

Częstotliwość koszenia będzie zależeć od tempa przyrostu trawy, które z kolei jest uwarunkowane porą roku, gatunkiem, oraz intensywnością nawożenia. Częstotliwość koszenia jest także powiązana z pożądaną wysokością trawnika, trawniki dłuższe 4 do 5 cm mogą być koszone raz na 7 dni, jeśli chcemy mieć trawnik krótszy częstotliwość koszenia powinna być nieco większa od 3 do 4 dni. Warto w tym przypadku mieć na uwadze to że trawniki nisko koszone są nie tylko bardziej pracochłonne, ale także bardziej podatne na choroby, dlatego do zastosowań przydomowych idealną wysokością będzie trawa 4-5 centymetrowa.

Najlepszą porą na koszenie trawnika będą godziny przedpołudniowe, trawa w tym okresie dnia jest najbardziej sprężysta, co ułatwia równe skoszenie. Należy unikać koszenia trawy gdy jest mokra, poza względami bezpieczeństwa, utrudnia to równe przycięcie obciążonej wodą trawy.

W dwóch okresach roku należy skosić trawnik nieco inaczej, na wiosnę przed zazielenieniem się darni pierwsze koszenie wykonujemy na wysokość 2 do 3 cm, ostatnie koszenie powinno odbyć się tuż przed nadejściem pierwszych mrozów zwykle na przełomie października i listopada, powinno mieć wysokość około 3cm. Równocześnie należy trawnik oczyścić przed nadejściem zimy.

Nawożenie trawnika

Niezbędnym zabiegiem do utrzymania trawnika w należytej kondycji będzie jest regularne nawożenie. Trawa podlegająca regularnemu przycinaniu zmuszona jest do ciągłej regeneracji dlatego trzeba zapewnić ku temu wystarczających środków odżywczych pod postacią odpowiednich nawozów. Najważniejsze dla prawidłowego rozwoju trawy pierwiastki takie jak azot, potas, i fosfor, mogą być dostarczane niezależnie w formie nawozów jedno składnikowych, jak i specjalnie przygotowanych mieszanek.

Pierwsze nawożenie następuje w okresie wiosennym w połowie marca, kolejne co 3 miesiące w proporcjach 60%, 30%, 10%  na przełomie października i listopada. Można także rozważyć wykorzystanie mieszanek o długotrwałym działaniu których zastosowanie w okresie wiosennym wystarcza na cały okres wegetacji trawnika w danym sezonie.

Podlewanie trawnika

Średnie opady deszczu w Polsce w okresie letnim nie są na tyle regularne i obfite aby zapewnić trawnikowi wystarczającą ilość wody.  Przeciętny trawnik potrzebuje 2-5 litrów wody na m2 tygodniowo, najlepiej gdy jest podlewany codziennie, wczesnym rankiem, zapobiega  to utratą wody przez parowanie, oraz rozwojowi grzybów na wilgotnych źdźbłach. Trawnik powinien być podlewany możliwie obficie aby woda mogła wsiąknąć w głąb ziemi, dzięki czemu system korzeniowy nie będzie rozwinięty tylko w płytkiej warstwie gleby, co okresach suszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *