Kiedy nie ma miejsca na kuchnię

Bywają sytuacje, kiedy nie stać nas na takie warunki mieszkalne, o jakich każdy marzy. Zdarza się, że nie stać nas nawet na zwykłe małe mieszkanko, ale mające wszystko, co potrzebne do normalnej egzystencji. Przykładem może być lokum składające się z jednego pomieszczenia i łazienki. To trochę jak pokój hotelowy, ale wynajęty na dłuższy czas. Jednakże nie ma tu serwisu hotelowego, a właściciele mają dość ograniczone finanse, więc stołowanie się w restauracjach odpada. Wtedy niezbędna jest choćby najmniejsza kuchnia.

Bardzo mała kuchnia

Kiedy mamy łazienkę, to mamy także dostęp do wody bieżącej i kanalizacji. Wystarczy więc zastanowić się nad możliwością technicznego rozwiązania podłączeń i usytuowaniem naszej kuchni. Zwykle łazienki mają miejsce gdzieś w pobliżu drzwi wejściowych, więc nasz kącik kuchenny musi zostać urządzony w przedpokoju, ewentualnie już w pokoju, przy ścianie graniczącej z łazienką. Kiedy nasz pokój jest odpowiednio duży, możemy kuchnie wydzielić za pomocą ścianek działowych, tak aby powstała wnęka kuchenna. Można także postawić na środku pokoju ściankę niższą niż pomieszczenie, na której z jednej strony oprzemy kuchnię, a z drugiej np. stół jadalny lub komplet wypoczynkowy. Kiedy jednak nie mamy takich możliwości, należy stworzyć otwarty kąt kuchenny.

Przyjrzyjmy się tym wariantom, zastanówmy się, jakie rozwiązania będą najlepsze, aby taka kuchnia była funkcjonalna i zarazem nie psuła wystroju wnętrza.

Kuchnia w przedpokojuKuchnia w przedpokoju

Kuchnia w przedpokoju jest najtrudniejszym wariantem. To trochę tak, jakby projektować kuchnię w tramwaju czy pociągu, ponieważ musimy wziąć pod uwagę, że znajduje się tam ciąg komunikacyjny, który musi być odpowiednio drożny. Klasyczna wnęka kuchenna w kawalerce, umieszczona w wąskim korytarzu tuż przy drzwiach wejściowych nie daje wielu możliwości, ale można ją zaprojektować z pomysłem, biorąc pod uwagę wygodę. Tak mała przestrzeń musi być bardzo ekonomicznie wykorzystana.

Dobrym pomysłem będzie zamontowanie blatu z wpuszczonym jednokomorowym zlewem i dwupalnikową kuchenką. Pod blatem powinna zmieścić się mała lodówka. Górną część wnęki wypełnią szafki. Tu ważny jest każdy centymetr mogący służyć do przechowywania, więc każde wolne miejsce mogą zająć także otwarte półki i wieszaki. Jeśli mieszkanie służy kilkuosobowej rodzinie, potrzebna jest nieco większa kuchnia, dlatego mogą być przeznaczone na nią obie ściany przedpokoju. Dzięki temu znajdzie się miejsce np. na dużą lodówkę, większy zlewozmywak lub blat roboczy, a osoba pracująca w kuchni będzie miała łatwiejszy dostęp do wszystkich urządzeń.

Problem powstaje, kiedy ta strona jest potrzebna na zabudowanie szafy. Wtedy można jedynie podzielić szafę na strefę przechowywania np. naczyń i strefę ubraniową. Dobrze byłoby wtedy zafundować sobie dwie oddzielne szafy,dla zachowania higieny.

Pomysły na bardzo małą kuchnię

Kuchnia w pokoju

W przypadku takiej autobusowej kuchni świetnym pomysłem może być możliwość zasunięcia jej drzwiami na czas, kiedy nie jest wykorzystywana. Taką możliwość daje nam nieco szerszy przedpokój, gdzie jest bądź może powstać wnęka. Wtedy można wykonać przesuwne drzwi np. z lustrem. Inny rodzaj zasłony to np. drewniane żaluzje, przymocowane na stałe do sufitu.

Nieco prostsze rozwiązania daje nam kuchnia w pokoju. Jeden wariant to przytulenie kuchni do ściany, za którą jest łazienka. Można, przebijając się przez ścianę, wykorzystać podłączenie wodno-kanalizacyjne. Taka kuchnia może zostać osadzona po prostu na prostej ścianie lub z wykorzystaniem kąta. Jeśli chcemy nieco więcej dyskrecji, wtedy można z jednej strony przysłonić odrobinę swój kąt kuchenny ścianką gipsową, jednakże tak, aby nie zlikwidować całkowicie dostępu światła. Ale taka kuchenna wnęka wbrew pozorom może także powstać na środku dużego pokoju. Małą, kompaktową kuchenkę można bowiem w takim miejscu obudować z trzech stron niską ścianką działową. Całość umieszczona może być na osi pokoju, w odległościach symetrycznych, bądź całkiem asymetrycznych od ścian, drzwi i okien, ale tak by można się było wokół swobodnie poruszać. Co istotne, kuchnia taka powinna być umieszczona na podeście.

Podest pełni dwie funkcje: po pierwsze, skrywa instalacje związane z podłączeniem kuchenki, a po drugie, wyraźnie oddziela część kuchenną od reszty pomieszczenia. W takim podeście od strony gdzie nie koliduje to z dostępem do podłączeń, można zamontować duże szuflady, na rzadko używane przedmioty. A ścianki działowe na zewnątrz naszej kuchni można wykorzystać w różny sposób. Do jednej z bocznych ścian wnęki można dostawić wygodny podręczny blat roboczy z wysuniętym w stronę pokoju, umieszczonym nieco niżej blatem barowym. Do pleców kuchenki, już na poziomie pokoju, dosunięty może być duży stół jadalniany z krzesłami. Trzecia ściana może być oparciem dla kanapy i miejscem wypoczynku. Dzięki takiej zabudowie pomieszczenie zostanie wykorzystane ciekawie i ergonomicznie, a wolne miejsce na środku ciekawie wykorzystane, bez zabierania ogólnej przestrzeni mieszkalnej.

jak zaplanować bardzo małą kuchnię

Niezależnie od przyjętej wersji takiej kuchni w salonie czy przedpokoju, należy pamiętać, że meble, jakie tam zamieścimy muszą koniecznie pasować do reszty przestrzeni. Poza tym należy zaprojektować maksymalne wykorzystanie miejsca, tak, aby wszystkie potrzebne przedmioty mogły zostać schowane. Do tego konieczny jest blat roboczy, umieszczony na przykład na bocznej ściance, jednakże w pobliżu zlewozmywaka i kuchenki. Konieczne będzie także mocniejsze doświetlenie tego miejsca dodatkowymi punktami. Nie wystarczy tu wyłącznie oświetlenie pod szafkami, konieczne będą także górne lampki, np. zamieszczona na górnej krawędzi ścianek działowych. Przydatny może być także artykuł opisujący wskazówki Jak urządzić małą kuchnię

Kuchnia w pokoju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *