Kolektory słoneczne

W dobie rosnących cen energii elektrycznej oraz świadomości ekologicznej społeczeństwa coraz częściej poszukuje się alternatywnych rozwiązań pozyskiwania energii. Największe znaczenie w tym zakresie ma umiejętność wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Kluczową rolę odgrywa tutaj Słońce, które wydaje się być niewyczerpalnym źródłem ciepła. Mamy niekończące się źródło energii słonecznej, pytanie zatem jak je wykorzystać w codziennym życiu i jak przetworzyć na energię cieplną?

Jak przetworzyć energię słoneczną na użytkową?

Rozwiązaniem technologicznym są kolektory słoneczne. Ich zasada działania nie jest zbyt skomplikowana. Energia promieni słonecznych, padająca na kolektor, pochłaniana jest przez jeden z najważniejszych elementów jego budowy – absorber. Zgromadzona energia słoneczna przekształcana jest w energię cieplną wędrującego czynnika grzewczego, którym może być woda, glikol czy też powietrze. Nagrzany nośnik oddaje z kolei pozyskane ciepło do wody użytkowej, po czym powraca do kolektora po nową „porcję” energii cieplnej. Skuteczność kolektora słonecznego w dużej mierze uzależniona jest od rodzaju zastosowanego w nim absorbera. W przypadku najbardziej popularnych kolektorów płaskich najczęściej jest to miedziana płyta pokryta powłoką wykonaną z tlenku tytanu i krzemu, niklu, czarnego chromu czy też związków aluminium. W podstawowej wersji powłokę może stanowić po prostu czarna farba. Dla porównania: absorber pokryty czarnym chromem pochłania około 70% promieniowania, a absorber z powłoką selektywną, wykonaną z tlenków tytanu aż 90%! Drugim istotnym elementem kolektora jest właściwa izolacja jego obudowy mająca na celu zapobiegnięcie wydostaniu się ciepła na zewnątrz.

Rodzaje kolektorów

W przypadku domów jednorodzinnych wykorzystuje się dwa rodzaje kolektorów: płaskie oraz rurowe. Kolektory rurowe, to kolektory próżniowe, natomiast kolektory płaskie występują w dwóch wersjach, próżniowej i niepróżniowej, aczkolwiek wersja kolektorów płaskich próżniowych jest mało popularna. Dlatego, niekiedy pomija się fakt ich istnienia i często kolektory dzieli się po prostu na płaskie i próżniowe (w domyśle: rurowe). W odróżnieniu od kolektora płaskiego, który składa się ze szklanej tafli i umieszczonej pod nią płyty absorbującej, kolektor próżniowy zbudowany jest z szeregu rurek szklanych wypełnionych próżnią i absorberem. Obecność próżni gwarantuje zminimalizowanie strat ciepła praktycznie do zera. Kolektory rurowe są zatem bardziej wydajne, szczególnie w okresie niskich temperatur, ale jednocześnie droższe od płaskich. Jednak kolektory rurowe posiadają również liczne wady. Szron, który pokrywa kolektor zimą utrudnia wchłanianie energii słonecznej. W przypadku kolektorów płaskich jest on bardzo szybko samoczynnie usuwany z powierzchni nagrzanego kolektora. Natomiast powierzchnia szklanych rurek próżniowych pozostaje cały czas chłodna, co powoduje utrzymywanie się szronu na powierzchni kolektora. Ponadto, w kolektorach rurowych występują w lecie problem z automatycznym oddawaniem zbyt dużej ilości nagromadzonego ciepła. W przypadku kolektorów płaskich nadmiar ciepła usuwany jest przez obudowę.

Co może kolektor?

Jakie korzyści w zasadzie daje nam zastosowanie systemu solarnego? Czy jest to opłacalny wydatek? Na pewno najlepszym rozwiązaniem jest montaż kolektorów słonecznych już podczas budowy domu energooszczędnego, wtedy poniesione koszty zwrócą nam się najszybciej. Stosowanie kolektorów korzystne jest również w sytuacji, gdy dotychczas do podgrzania wody wykorzystywaliśmy energię elektryczną. Dużo zależy również od położenia domu i jego otoczenia. Pamiętajmy, że w Polsce najwięcej promieni słonecznych pada od południa. Energia cieplna uzyskana dzięki wykorzystaniu systemu solarnego z powodzeniem wystarcza na podgrzanie wody użytkowej czy też basenowej. W pewnym stopniu, zależnym od skuteczności kolektorów, przejmuje również część „obowiązków” systemu odpowiedzialnego za ogrzanie domu.

Kolektory słoneczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Podejmując decyzję o budowie domu, który w domyśle ma być domem energooszczędnym, warto przemyśleć sprawę zainstalowania systemu solarnego. Tym bardziej, że obecnie można uzyskać stosunkowo wysokie dotację na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Pamiętajmy, aby wybierać urządzenia posiadające stosowne certyfikaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *