Główna / Aranżacja wnętrz / Ława do salonu

Ława do salonu

Salon to zazwyczaj największe pomieszczenie znajdujące się w mieszkaniu, inaczej nazywane również pokojem dziennym. Spędzamy w nim stosunkowo dużo czasu. To w salonie popołudniami czytamy ulubione czasopisma popijając kawę, wieczorami oglądamy telewizję przegryzając chipsy, gramy w rodzinne gry planszowe, w weekendy spędzamy miło czas w towarzystwie rodziny lub gości przy słodkim poczęstunku, a od czasu do czasu urządzamy zjazd rodzinny z okazji świąt czy wszystkich znajomych z okazji imienin. Obowiązkowym meblem salonowym jest ława, bez niej ciężko byłoby wykonać wszystkie wyżej wymienione czynności, bo gdzie wtedy postawilibyśmy kawę, grę, czy imieninowe przekąski?

Na co wrócić uwagę kupując ławę

Przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniej ławy do naszego salonu, musimy przemyśleć kilka kwestii. Dobra ława powinna posiadać właściwie dwie cechy. Musi być praktyczna, ale zarazem elegancka. Wzornictwo i kolorystyka nowego mebla powinny współgrać z już istniejącym umeblowaniem. Pamiętajmy, że ława jest jedynie dodatkiem do wyposażenia salonu – to nie ona powinna być widoczna na pierwszym planie. Zwróćmy uwagę na to, aby była zgrabna i nie zagracała pokoju. Jej wymiary należy dopasować nie tylko do naszych potrzeb, ale również do kanapy i foteli, przy których będzie stała. Pomiędzy ławą, a kompletem wypoczynkowym należy zapewnić odpowiednią, wolna przestrzeń, tak abyśmy wstając z kanapy czy sofy nie zahaczyli o gorącą kawę stojącą na ławie i abyśmy nie musieli się przeciskać pomiędzy tymi dwoma meblami.  Ważną kwestią jest również to, czy ława będzie stała czas w tym samym miejscu, czy może będziemy zmuszeni do częstego przestawiania jej, na przykład z powodu rozkładania sofy na noc. Jeśli nie będzie potrzeby przenoszenia ławy to jej waga nie gra roli, ale w drugim przypadku koniecznie musimy wybrać stolik, którego ciągłe przesuwanie nie sprawi nam kłopotu oraz nie zniszczy podłogi. W takiej sytuacji ława powinna być albo na tyle lekka, aby mogła ją podnieść jedna osoba, albo posiadać zamontowane kółka. Jeśli zdecydujemy się na model z kółkami, dobrze by było, gdyby posiadały one blokadę. Zabezpieczenie to może być przydatne, gdy w domu mieszkają małe dzieci, które mogłyby nieopatrznie pchnąć ławę wylewając przy tym na przykład gorącą herbatę. Ławy mogą mieć przeróżne kształty. Tradycyjne stoliki najczęściej są prostokątne, owalne lub okrągłe, ale mogą również posiadać bardziej wyszukaną, nieregularną formę. Ławy o ostrych rogach mogą być niebezpieczne dla dzieci, dlatego w przypadku małych lokatorów lepszym rozwiązaniem będzie wybór stolika o zaokrąglonych kształtach.

Ława drewniana czy szklana?

Salonowe ławy najczęściej produkowane są z dwóch rodzajów materiałów: drewna oraz szkła. Ławy szklane mogą dodatkowo posiadać elementy metalowe czy rattanowe. Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepsza jest ława drewniana czy szklana. Decyzja należy tylko i wyłącznie do kupującego. Ławy szklane sprawiają wrażenie bardzo eleganckiego mebla, podkreślają nowoczesny charakter wystroju salonu i potrafią być niezwykle oryginalne. Przykładem może być model ławy, która pod szklanym blatem posiada wbudowane akwarium. Wadą szklanych blatów jest ich wrażliwość na zarysowania, stłuczenia, czy też obicia. Powstałe w wyniku użytkowania rysy i inne mankamenty ciężko ukryć, gdyż zakrywanie szklanych blatów obrusami nie leży w dobrym tonie. Ławy drewniane podkreślają natomiast tradycyjny charakter pomieszczania, nadając mu ciepły, przytulny, czy też romantyczny nastrój. Nowoczesne ławy drewniane z powodzeniem mogą pełnić funkcję stołów. Wiele z nich posiada możliwość rozłożenia oraz podwyższenia. Powierzchnię blatu drewnianego łatwiej jest utrzymać w czystości, niż powierzchnię blatu szklanego.

Ława jest meblem niezwykle praktycznym i wielofunkcyjnym. Swoją popularność zawdzięcza niewielkim rozmiarom i jednocześnie dużym możliwościom. Odpowiednio użytkowana i pielęgnowana będzie nam służyć długie lata.

 

Dodaj komentarz