Linoleum, płytki, a może dywan?

Czy wybór materiału, którym pokryjemy naszą betonową podłogę lub parkiet jest bardzo ważny? Czy wystarczy, aby pokrycie podłogi było ładne i estetyczne? Jest to oczywiście jedno z ważniejszych kryterium, którym kierujemy się przy wyborze materiału na podłoże, ale tak naprawdę liczy się głównie funkcjonalność i użyteczność danego materiału, a to z kolei w dużej mierze zależy od pomieszczenia, do którego wybieramy pokrycie podłogi. Bo nawet najpiękniejszy dywan kiepsko sprawdzi się w kuchni, która jest pomieszczeniem głównie gospodarczym i na podłodze bardzo często ląduje, a to masło, a to wylana zupa. Natomiast wspaniałe i różowe, ale jakże zimne w dotyku płytki nie za bardzo sprawdzą się w pokoju dziecięcym, choćby nawet była na nich namalowana lalka barbie.

Pomysł na materiał na podłogę

Tam, gdzie czysta podłoga jest koniecznością

Podłoga w przedpokojuPrzedpokój jest szczególnym miejscem w mieszkaniu. Jest to w zasadzie wizytówka naszego domu, jest pierwszym pomieszczeniem, które widzi odwiedzający nas gość. Po wyglądzie przedpokoju można się już domyśleć w jakim stylu urządzona jest reszta mieszkania. Ze względu na charakter tego pomieszczenia powinno być ono ładne, estetyczne, zadbane i czyste. Podłogi w przedpokoju narażone są na ciągłe zabrudzenia wynikające z dość częstego przebywania w przedpokoju w butach. Szczególnie uciążliwe jest to zimą i jesienią, gdy na zewnątrz jest mokro i błotnisto. Latem z kolei w przedpokoju można znaleźć dużą ilość piasku przyniesioną przez nasze dzieci z piaskownicy. Dlatego podłoga w przedpokoju, oprócz tego, że powinna być ładna, to przede wszystkim musi być łatwa do utrzymania w czystości.

 

Posadzkę w przedpokoju najczęściej pokrywa się płytkami ceramicznymi, różnymi odmianami gresu, wykładzinami PCV lub linoleum. Te same rodzaje pokrycia podłóg stosuje się również w kuchni, której podłoga narażona jest na zanieczyszczenia w równym stopniu co podłoga w przedpokoju, oraz w łazience.

  • Różnorodność wzorów płytek ceramicznych sprawia, że cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem, są trwałe, niepalne i wygodne w czyszczeniu.
  • Gres polerowany wygląda bardzo efektownie i elegancko na podłodze, ale jego powierzchnia jest dość śliska.
  • Wykładziny PCV to już nie tylko szare czy brązowe podłogi, ich wzornictwo jest tak samo wyszukane jak i wzornictwo dywanów. Świetnie się je czyści, szybko montuje i są stosunkowo niedrogie.
  • Linoleum to materiał trwały i niezwykle odporny na zniszczenia, a przy tym bardzo ciepły. W przedpokoju rzadziej stosuje się wykładziny dywanowe, a jeśli już to najczęściej kładzie się je w dalszej części przedpokoju, a w tej znajdującej się bliżej drzwi wejściowych układa się wtedy płytki.Linoleum w kuchni

Aby było ciepło i przytulnie pod stopami

 

W pomieszczeniach, które spełniają funkcje rekreacyjną i wypoczynkową powinno być ciepło i przytulnie. Sypialnia, salon czy pokój dziecięcy nie są, aż tak bardzo narażone na zanieczyszczenia jak przedpokój. W pokojach, szczególnie dziecięcych, stosunkowo dużo czasu spędza się na podłodze, czego nie praktykuje się na przykład w kuchni czy łazience. Obecnie, bardzo modne i popularne jest stosowanie wykładzin dywanowych w takich pomieszczeniach jak sypialnia czy pokoje dziecięce. Ten rodzaj pokrycia podłóg może być stosowany w dwojaki sposób.

Dywan do sypialni

Wykładzinę podłogową możemy traktować jako dywan i położyć ją na już istniejący parkiet lub panele. Gdy robimy generalny remont mieszkania lub urządzamy nowe mieszkanie to wykładziny dywanowe najczęściej kładzie się  na wylewkę uprzednio izolując odpowiednim podkładem. Wykładzinę przycina się w taki sposób, aby całe pomieszczenie było nią pokryte. Można ją przytwierdzić na kleju lub jedynie za pomocą listew progowych. Wykładziny różnią się od siebie nie tylko kolorystyką i wzornictwem, ale również surowcem z którego są wykonane, wysokością runa oraz materiałem spodnim. Wykładziny są ciepłe i miłe w dotyku, bardzo dobrze się je odkurza i czyści.

Dywan w salonie

W salonach oraz pokojach dziennych ciągle jednak królują dywany. Pełnią one przede wszystkim rolę dekoracyjną. Kładzie się je na podłogę wyłożoną uprzednio panelami lub parkietem. Niekoniecznie muszą zakrywać całą podłogę, często niewielkich rozmiarów dywaniki kładzie się na środku pokoju czy przy kanapie. Są droższe od wykładzin dywanowych, ale bardziej komfortowe w użytkowaniu, są bardzo miękkie i przytulne dla bosych stóp. Ich dokładne odkurzanie może być nieco uciążliwe.

Podłogi są niezwykle ważnym elementem wyposażenia naszego mieszkania. Nadają pomieszczeniu odpowiedni charakter, pełnią funkcję dekoracyjną oraz użytkową. Dlatego wybór materiału, którym wyścielimy naszą podłogę musi być przemyślany i trafny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *