Meble dziecięce bezpieczeństwo najważniejsze

Dziecko to największy skarb swoich rodziców. Pragniemy dla niego jak najlepiej i martwimy się, gdy coś mu się stanie. Małe dzieci posiadają niespożytą ilość energii, są gotowe do biegania i skakania w każdej chwili. Nie rozumieją jeszcze, że konsekwencją ich wybryków może być groźny upadek czy zderzenie. To na nas, rodzicach spoczywa odpowiedzialność za stworzenie dziecku bezpiecznego terenu do zabawy. Wiadomo, że nie da się uniknąć upadków, zadrapań, bólu i łez, możemy jednak stworzyć dziecku takie warunki do zabawy, aby w jak największym stopniu zminimalizować negatywne skutki na przykład upadków.

[ad name=”gora”]

Bezpieczny dom to podstawa

Pierwsze trzy lata swojego życia większość dzieci spędza w domu. To dom jest ich salą zabaw i terenem do zdobywania nowych umiejętności. Dlatego bardzo ważne jest, aby dom był przyjazny maluszkowi i ułatwiał zdobywanie świata. Królestwem dziecka jest jego pokój lub wydzielony kącik, w którym spędza ono większość swojego czasu. Mały szkrab nie usiedzi w miejscu za długo, ciągle wstaje, przemieszcza się, raczkuje, próbuje się wspinać i zdobywać szczyt góry, jaką jest dla niego krzesło lub komoda. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że może spaść czy uderzyć się o kant stolika. Urządzając pokój czy kącik dla małego dziecka należy zadbać przede wszystkim o to, żeby meble były bezpieczne i nie stwarzały warunków zagrożenia.

Meble dziecięce

łóżeczkoŁóżeczko to jeden z podstawowych mebli dziecięcych, to miejsce, w którym maluch spędza większość czasu w pierwszych miesiącach swojego życia. To w nim doskonali umiejętności siadania i wstawania chwytając się za szczebelki łóżeczka. Łóżeczko musi bezwzględnie posiadać atest bezpieczeństwa. Jakość wykonania musi być bardzo solidna i dobra. Złożone łóżeczko powinno być stabilne, boczne barierki nie mogą się ani trochę chybotać. Bardzo ważne jest, aby łóżeczko było dokładnie wygładzone. Delikatna rączka dziecka, która codziennie dziesiątki razy dotyka szczebelków nie może napotkać na wystające drzazgi i zadziory.

Łóżeczko powinno być na tyle wysokie, aby roczne czy dwuletnie dziecko nie dało rady przez nie przekoziołkować. Odległość między szczebelkami powinna być na tyle duża, aby dziecko mogło swobodnie wkładać i wyciągać rączki oraz nóżki pomiędzy nimi. Ale z drugiej strony szczelina musi być na tyle mała, aby główka dziecka nie zaklinowała się między nimi. Dno łóżeczka powinno być mocne, tak aby mogło wytrzymać harce dwu-, a nawet trzylatków.

Nielubiane kanty

Ostre kanty bywają często przyczyną guzów, zadrapań, a nawet rozcięć głowy i łuków brwiowych. Są elementem bardzo nieprzyjaznym małemu dziecku. Obecnie wybór mebli dziecięcych jest bardzo duży i różnorodny. Warto zatem zastanowić się czy zamiast kanciastego stolika lub prostokątnej niskiej komody nie lepiej wybrać stolik owalny lub okrągły oraz komody o zaokrąglonych, zeszlifowanych rogach. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na niski mebel o wystających kantach, zastosujmy przynajmniej zabezpieczenia. Obecnie większość firm produkujących asortyment dziecięcy ma w swojej ofercie plastikowe lub silikonowe osłonki na rogi.

Ach te szafy i szuflady…

Blokada szufladyRoczne i dwuletnie dzieci uwielbiają grzebać w szafach i wyciągać wszystko po kolei z szuflad. To zabawa na długie godziny i wciąga jak żadna inna. Dlatego wybierając szafę czy komodę do dziecięcego pokoju sprawdźmy czy szuflady posiadają odporną na mocne szarpnięcia blokadę uniemożliwiającą ich wypadnięcie oraz czy półki w szafie mocowane są za pomocą bolców, które blokują półkę przed wysunięciem.

Aby dziecko prawidłowo się rozwijało, należy pozwolić mu na odrobinę samodzielności. Zamiast ciągle mówić “nie skacz bo spadniesz”, “nie idź tam bo się uderzysz” zastanówmy się w jaki sposób stworzyć dziecku bezpieczne warunki do zabawy, która jest niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju naszych skarbów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *