Jak zagospodarować narożnik kuchenny

naroznik-kuchennyPrzy projektowaniu mebli narożnik kuchenny jest jedną z kluczowych szafek. Przede wszystkim ze względu na wyjątkową pojemność doskonale nadaje się do przechowywania większych naczyń czy rzadziej używanych garnków, które umieszcza się w głębi szafki. Z wykorzystaniem dostępnych na rynku rozwiązań szafka narożna może być bardziej funkcjonalną i przyjazną w użytkowaniu. Zanim jednak przejdę do opisu konkretnych rozwiązań, opiszę rodzaje szafek narożnych, ponieważ istnieje kilka dostępnych opcji różniących się budową, a co za tym idzie możliwością zastosowania w nich odpowiedniego osprzętu. Generalnie można wyróżnić trzy rodzaje zabudowy narożnika kuchennego, różniące się kilkoma istotnymi detalami.
[ad name=”gora”]

Ślepy narożnik kuchenny

Narożnik z koszem magic Pierwszy z nich to tak zwany ślepy narożnik. Jest to w praktyce zwykła szafka do której przyłącza się kolejną niezależną po przez zastosowanie zaślepki w miejsce frontu. Rozwiązanie to stosuje się przede wszystkim w niewielkich kuchniach, gdy trudno o przestrzeń dla sprzętu AGD czy szafek pełniących określone funkcje jak szuflady, szafki przeznaczone pod zlewozmywak itp. Uzyskujemy wtedy dodatkowe 30 do 40 cm na jednej ze ścian do zastosowań funkcyjnych.

Jest to rozwiązanie wyjątkowo dobrze wykorzystujące dostępną przestrzeń. Jeśli budżet na to pozwala  istnieje możliwość zamontowania w niej systemu koszy cargo znacznie poprawiających funkcjonalność i wygodę użytkowania, tzw. „Magic” Corner, niestety systemy te nie należą do tanich. Jednak jeśli  dysponujemy wolną kwotą w granicach 500 zł można już znaleźć takie kosze w sprzedaży. Warto wtedy rozważyć jego zastosowanie, bo jedną z poważniejszych wad jaką charakteryzuje się ślepy narożnik kuchenny, z racji zastosowania tylko jednego skrzydła drzwi jest to, że mamy bardzo utrudniony dostęp do przedmiotów znajdujących się w głębi szafki.

Szafka narożna z łamanymi drzwiami

naroznik-lamanyKolejną z możliwości jest jednolita szafka narożna typowo zabudowująca naroże 90/90 lub 100/100 cm w wersji z dwoma frontami połączonymi ze sobą specjalnymi zawiasami co w efekcie daje nam tak zwane drzwi łamane. Z racji swoich gabarytów bardzo pojemna szafka jednak kuchnia, w której mamy zamiar ją zamontować nie może być zbyt mała. Aby usprawnić taki narożnik możemy zastosować  kosze obrotowe jest to stosunkowo tanie ulepszenie (w granicach 100 , 200 zł), które nieco zmniejsza pojemność, ale jednak  poprawiając dostęp do zawartości szafki.

Z ciekawszych i nieco droższych rozwiązań można polecić system szuflad skonstruowanych specjalnie do zamontowania w szafkach narożnych, który od jakiegoś czasu można znaleźć w ofercie np firmy BLUM. Rozwiązanie to nie w pełni wykorzystuje przestrzeń jaką daje nam szafka narożnikowa lecz, jeśli mamy do dyspozycji sporo szafek i wystarczające fundusze jest to kolejna alternatywa na poprawienie wygody użytkowania pomieszczenia kuchennego.

 

Narożnik kuchenny z jednolitymi drzwiami

naroIstnieje również wersja zabudowy rogu kuchni w postaci szafki narożnej  z jednym frontem pod kątem 120 stopni W zależności od szerokości przestrzeni do zabudowy narożnika będzie to około 40 cm dla wersji 90/90 i w granicach 50 cm przy wersji 100/100. Dzięki temu uzyskujemy narożnik kuchenny z dodatkową przestrzenią wewnątrz szafki oraz kopię górnej szafki narożnej, które z reguły mają taką samą konstrukcję. Nie jest to rozwiązanie bez wad, ponieważ otrzymujemy to kosztem pomieszczenia, i pogorszenia dostępu do zawartości.

Podobnie jak przy rozwiązaniu  z frontami łączonymi pod kątem 90 stopni można w nich zamontować standardową półkę z płyty wiórowej lub specjalne obrotowe kosze powlekane chromem lub białą farbą.

Narożnik kuchenny ze zlewozmywakiem

Narożnik kuchenny ze zlewemSzafka narożna ze zlewozmywakiem może okazać się zarówno efektownym, jak i praktycznym rozwiązaniem. W szafkach tego typu stosuje się  specjalnie do tego dostosowane zlewozmywaki o kształcie odpowiadającym różnym rodzajom szafki narożnej. Na rynku dostępne są zlewy pasujące do szafek w kształcie L, jak i tych z jednym frontem. Z racji tego, że szafka pod zlewozmywakiem ma zwykle ograniczoną funkcjonalność pomysł ten może okazać się „mniejszym złem”, dając możliwość zastosowania sporych rozmiarów zlewozmywaka. A uzyskaną w ten sposób przestrzeń można wykorzystać pod zabudowę szafki prostej z pułkami lub szufladami.

Zalety zastosowania zlewozmywaka w narożniku

  • rozwiązanie atrakcyjne dla osób potrzebujących dużego i funkcjonalnego zlewozmywaka
  • funkcjonalne wykorzystanie naroża kuchni
  • atrakcyjna wizualnie forma aranżacji

Wady zastosowania zlewozmywaka w narożniku

  • utrata pojemności magazynowej jaką oferuje szafka narożna
  • koszty zlewozmywaków narożnych są zwykle nieco większe niż stosowanych w szafkach prostych

Narożnik kuchenny i szuflady

Narożnik z szufladamiKolejną potencjalną alternatywą na zabudowę narożnika w kuchni jest zastosowanie szuflad. Rozwiązanie to ma dobre jak i złe strony. Polecane jest raczej w kuchniach obszerniejszych, gdzie możemy sobie pozwolić na  odrobinę rozrzutności w kwestii wykorzystania przestrzeni. Przy jego niewątpliwych zaletach ergonomiczności oraz łatwego dostępu do zawartości szafki niesie ze sobą jeden minus, którym jest nie wykorzystanie całego potencjału pojemności szafki. Z racji konstrukcji szuflad, które mają prostokątny kształt tracimy przestrzeń w rogach szafki. W mniejszych kuchniach, gdzie ważny jest każdy centymetr sześcienny przestrzeni, może się to okazać argumentem, którego nie sposób pominąć.

Jednakże szczęśliwcy, którzy mogą sobie pozwolić na luźniejszą dyspozycję zasobami przestrzennymi mogą pokusić się o wykorzystanie tego atrakcyjnego wizualnie rozwiązania

Zalety zastosowania szuflad w narożnikach

  • poprawa funkcjonalności szafki
  • poprawa dostępu do zawartości
  • ciekawy efekt wizualny

Wady zastosowania szuflad w szafkach narożnych

  • znaczący wzrost kosztów wykonania szafki
  • spora utrata pojemności szafki narożnej

Podsumowując warto dobrze zastanowić się nad sposobem na  zabudowę narożnika kuchennego w naszych meblach, uwzględniając akcesoria w jakie możemy go zaopatrzyć. Inwestycja ta będzie przynosić profity w postaci wygody użytkowania przez lata pracy naszej kuchni.

One comment

  1. To był jeden z lepszych mojej przyjaciółki – projektantki, aby zrobić u mnie szafkę narożną (jak ta na 3 obrazku). Na początku się opierałam, ale jej wizualizacje z cad kuchnie były tak ładne, że się zdecydowałam, i teraz jestem bardzo zadowolona, bo wiem że mam dobrze wykorzystaną przestrzeń w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *