6 sposobów na ocieplenie domu.

Obecnie bardzo duży nacisk kładzie się na oszczędność energii elektrycznej oraz paliw przy jednoczesnym wykorzystywaniu źródeł energii odnawialnej. Działania te, mają szczególne znaczenie w przypadku ogrzewania domu. Rzeczą oczywistą jest, że przytulny dom, to ciepły dom. Tradycyjne domy pochłaniają ogromne ilości energii elektrycznej oraz paliw w celu ich ogrzania. Jest to spowodowane stosunkowo dużymi stratami ciepła. Nowoczesne budownictwo nastawione jest w kierunku projektowania domów energooszczędnych. Jak sprawić, aby nasz przyszły dom był domem ciepłym i jednocześnie energooszczędnym?
[ad name=”gora”]

1. Izolacja ścian, dachu i podłóg

Właściwe zaizolowanie ścian, dachu oraz podłogi to jedna z najważniejszych czynności podczas budowy domu energooszczędnego. Obecnie warstwa izolacyjna może osiągać od 20 do nawet 40 centymetrów grubości. Dzięki takiej warstwie straty ciepła będą znikome. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami izolacyjnymi są wełna mineralna oraz styropian.

2. Eliminacja mostków cieplnych

Mostki cieplne (termiczne) to jedne z głównych przyczyn powstawania dużych strat cieplnych. Są to punktowe lub liniowe miejsca zaizolowane w nieodpowiedni sposób lub całkowicie pozbawione izolacji. Takimi punktami są na przykład miejsca styku okna, dachu czy też płyty balkonowej ze ścianą. Eliminacja tego zjawiska polega na profesjonalnym zaprojektowaniu systemu izolacyjnego uwzględniającego krytyczne miejsca.

3. Szczelne okna, ale z odpowiednią wentylacją

Dawne okna, które każdej zimy trzeba było na nowo uszczelniać i dodatkowo “izolować” kocami oraz ręcznikami, z powodzeniem zostały wyparte przez nowoczesne i super szczelne okna PCV lub drewniane. Nie należy jednak zapominać, że stu procentowa szczelność oznacza wilgoć, niezdrowe powietrze wewnątrz budynku oraz w rezultacie pleśń. Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji i wymiany powietrza. Najnowsze modele okien wyposażane są w specjalne nawiewniki powietrza.

4. Słoneczne ogrzewanie

Kolektory słoneczne służą do zamiany energii słonecznej na ciepło. Najprościej można powiedzieć, że spełniają w domu rolę dodatkowych kaloryferów. Całkowite ogrzanie domu jedynie za pomocą kolektorów póki co nie jest możliwe, ale darmowe ciepło możemy z powodzeniem wykorzystać w celu ogrzania wody użytkowej oraz wody wykorzystywanej przez system ogrzewania podłogowego. Kolektory słoneczne najczęściej montuje się na dachu domu.

5. Ogrzewanie podłogowe

Kaloryfery nie są najlepszym dostawcą ciepła. Bardzo często ciepło z nich pochodzące jest marnotrawione. Dzieje się tak wskutek przysłaniania grzejników, które według wielu osób uznawane są za szpecący element wyposażenia domu. Tak więc najczęściej są one ukryte za zasłoną czy nawet zabudowane. Poza tym ciepło pochodzące od kaloryferów nie jest w pomieszczeniu rozkładane równomiernie, im dalej od grzejnika, tym jest chłodniej. O wiele bardziej efektywnym rodzajem ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Pomieszczenie ogrzewane takim niewidocznym systemem w każdym miejscu jest “równo ciepłe”.

6. Panele dekoracyjne

Panele ścienne dla wielu osób pełnią po prostu rolę ozdobną. Wewnętrzne ściany domu wykończone w ten sposób wyglądają niezwyczajnie i elegancko. Oferta paneli dekoracyjnych jest bardzo różnorodna zarówna pod względem wzorów jak i materiałów, z których są wykonane. Oprócz świetnego wyglądu, panele ścienne mają jeszcze dwie inne ważne zalety – tworzą niezwykły rodzaj izolacji akustycznej oraz termicznej

Zastosowanie najnowszych technologii pozwala na znaczne obniżenie ilości pobieranej energii elektrycznej, maksymalne wykorzystanie energii odnawialnej oraz znaczne obniżenie kosztów poniesionych w celu ogrzania domu. Należy pamiętać, aby w przypadku budowy domu energooszczędnego i ciepłego nie zapomnieć o zaprojektowaniu odpowiedniego systemu wentylacji powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *