Ogrzewanie podłogowe

Chodzenie boso po zimnych podłogach nie należy do przyjemności. Nieprzyjemny chłód odczuwamy szczególnie w zimie, gdy stąpamy gołymi stopami po płytkach ceramicznych w łazience. Ale wcale nie musi tak być. Wyobraźmy sobie sytuację, że wychodzimy spod prysznica, stajemy na podłodze i… jest nam ciepło w stopy. Wspaniałe uczucie, które wcale nie musi być tylko wymysłem naszej wyobraźni. Możemy urzeczywistnić nasze marzenia instalując ogrzewanie podłogowe.
[ad name=”gora”]

Gdzie można instalować ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe najczęściej montuje się w tych pomieszczeniach, w których podłogi są zimne. Przede wszystkim jest to łazienka, ubikacja, kuchnia czy przedpokój, gdyż w tych pomieszczeniach najczęściej posadzkę przykrywają chłodne i nieprzyjemne w bezpośrednim dotyku płytki ceramiczne. Istnieje również możliwość stosowania ogrzewania podłogowego w pokojach, w których podłogi wyłożone są innymi, niż glazura, materiałami podłogowymi. Aczkolwiek musimy liczyć się z tym, że przenikanie ciepła w takim przypadku będzie ograniczone i tłumione. Jeśli chcemy położyć ogrzewanie pod wykładziny PCV, dywanowe czy linoleum, to warto wiedzieć, że materiały te muszą mieć specjalny atest pozwalający na użycie ogrzewania podłogowego. Zaletą tego typu ogrzewania jest równomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu. Koszt montażu jest dość wysoki, ale późniejsze stosunkowo niskie koszty związane z eksploatacją ogrzewania podłogowego niwelują straty w naszym budżecie.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Istnieją dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: wodne oraz elektryczne. Ogrzewanie podłogowe wodne wymaga wyższych nakładów finansowych przy instalacji, ale późniejsze użytkowanie jest dużo tańsze, niż w przypadku ogrzewania elektrycznego. Elementami systemu wodnego są przede wszystkim rury grzewcze. Powinny być one trwałe i odporne na wysokie temperatury. Stosowane rury mogą być miedziane, wielowarstwowe z wkładką aluminiową lub na przykład polietylenowe z barierą antydyfuzyjną. Jakiekolwiek uszkodzenia rur grzewczych wiążą się z kosztowną naprawą całego systemu. Ten typ ogrzewania możliwy jest do zainstalowania tylko i wyłącznie na etapie budowania domu. Ogrzewanie podłogowe elektryczne w odróżnieniu od wodnego cechuje się stosunkowo niskim kosztem oraz krótkim czasem montażu. Poza tym można je zainstalować w już zamieszkałym domu czy mieszkaniu. Niestety nie jest to rozwiązanie energooszczędne. Ogrzewanie elektryczne można zrealizować za pomocą kabli, mat lub folii grzewczych. Sterowanie tego typu ogrzewaniem może się odbywać na kilka sposobów. Głównymi elementami niezbędnymi do regulacji temperatury są termostat i czujniki temperatury. Pierwsza z metod sterowania polega na ustawieniu na termostacie temperatury otoczenia. Gdy ulegnie ona obniżeniu, wtedy system ogrzewania podłogowego zacznie działać. Innym sposobem jest utrzymywanie zadanej temperatury względem temperatury otoczenia, która może się zmieniać. Ciekawym rozwiązaniem jest samoregulacja, w tej metodzie zewnętrzna obsługa systemu nie jest konieczna.

Montaż ogrzewania podłogowe – na co zwracać uwagę

Instalację ogrzewania podłogowego warto powierzyć fachowcom, którzy specjalizują się w tej dziedzinie. Przed rozpoczęciem montażu należy upewnić się czy posadzka jest dokładnie wypoziomowana. Warstwa izolacyjna powinna być wykonana z odpowiedniego materiału. Konieczne jest również położenie warstwy przeciwwilgociowej. Podczas układania rur grzewczych należy pamiętać, aby obiegi grzewcze nie były zbyt długie.

Komfort i luksus mieszkania to przede wszystkim ciepły dom. Z całą pewnością ogrzewanie podłogowe nam to zapewni, a liczne zalety tego coraz popularniejszego rodzaju ogrzewania wynagrodzą jego nieliczne wady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *