Osoba niepełnosprawna w naszym domu

Człowiek zdrowy i w pełni sprawny ruchowo nie wyobraża sobie  jakby sobie poradził, gdyby nagle coś mu się stało i wymagałby stałej opieki. Swoboda ruchów, wolność w tym co robimy jest dla nas chyba rzeczą najważniejszą. Bycie niezależnym od drugiego człowieka zapewnia nam poczucie komfortu i satysfakcji. Czy gdybyśmy nagle stali się osobami niepełnosprawnymi, nie marzylibyśmy o tym, aby móc wykonywać jak najwięcej czynności samodzielni? Czy nie czulibyśmy się skrępowani z powodu ciągłej obecności drugiej osoby u naszego boku? Odpowiedź na te pytania wydaje się być oczywista. Dlatego, jeśli w naszym domu mieszka osoba niepełnosprawna, poruszająca się na wózku inwalidzkim, warto zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić jej odpowiednie warunki mieszkaniowe.

[ad name=”gora”]

Funkcjonalna łazienka

Odpowiednio urządzona łazienka to jedna z najważniejszy kwestii w przypadku przebywania w domu osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. W łazience załatwiamy przecież swoje dość intymne potrzeby i obecność drugiej osoby często wywołuje zażenowanie i poczucie wstydu. Jeśli chory jest w stanie samodzielnie się poruszać na wózku i może o własnych siłach się z niego podnieść to nie odbierajmy mu szansy bycia normalnym. Jeśli zachodzi taka konieczność warto powiększyć łazienkę kosztem sąsiedniego pomieszczenia, tak, aby po umeblowaniu pozostała wolna przestrzeń pozwalająca na swobodny obrót wózkiem. Powinno być to koło o średnicy mniej więcej 150 cm. Podłoga łazienki powinna być wyłożona antypoślizgowymi płytkami. Montowanie wanny jest kiepskim pomysłem, gdyż nawet przy pomocy drugiej osoby, korzystanie z niej może sprawiać wiele kłopotów. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie prysznica, ale bez brodzika. W jego miejscu płytki powinny być ułożone na niewielkim spadku kończącym się na kratce ściekowej zamontowanej w podłodze. Na bocznych ścianach należy zamontować uchwyty i poręcze, wszystkie przybory toaletowe muszą znajdować się na odpowiedniej wysokości. Pod prysznicem warto zamontować specjalne krzesło toaletowe. Przy muszli klozetowej koniecznie należy zamontować solidne i duże poręcze, najlepiej z obu stron.

Dostęp do kuchni

Kuchnia to drugie, obok łazienki, ważne pomieszczenie i również powinno zostać urządzone z całą starannością. Zamiast wyganiać z niej osobę niepełnosprawną w obawie, że zrobi sobie coś złego, o wiele lepszym rozwiązaniem jest jej przystosowanie do potrzeb chorego. W przypadku kuchni obowiązuje taka sama zasada podczas wyznaczania wolnej przestrzeni, jak i w łazience. Blat roboczy powinien znajdować się na takiej wysokości, aby osoba chora miała swobodny dostęp do najodleglejszych jego kątów. Świetnym rozwiązaniem jest umieszczenie w blacie, drugiego blatu wysuwanego, przy którym niepełnosprawny może swobodnie kroić warzywa i wykonywać inne czynności. Zlewozmywak najlepiej jest wkomponować w blat, bateria zlewozmywakowa powinna mieć odpowiednio długą wylewkę, najlepiej z teleskopową końcówką.

Drobiazgi ułatwiające życie

Znane przysłowie mówi, że diabeł tkwi w szczególe i jak najbardziej są to trafne słowa. Bo to głównie drobiazgi powodują, że albo osobie niepełnosprawnej będzie łatwiej, albo trudniej. Podstawowym szczegółem jest usunięcie w mieszkaniu wszystkich progów i zapewnienie osobie poruszającej się na wózku swobodny dostęp do wszystkich pomieszczeń. Warto również rozpatrzyć zlikwidowanie progu przy drzwiach wejściowych oraz balkonowych. Wyłączniki światła powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości, a do każdego gniazdka elektrycznego należy podłączyć listwę również umieszczoną w zasięgu ręki osoby niepełnosprawnej, tak aby nie musiała się ona schylać siedząc na wózku. Należy dokładnie rozplanować montaż uchwytów i w razie konieczności dokręcać nowe, w wyznaczonych przez chorą osobę miejscach.

Urządzając mieszkanie, w którym mieszka również osoba niepełnosprawna, nie należy patrzeć na użyteczność mebli oraz sprzętów tylko i wyłącznie z własnego punktu widzenia. Na każdy szczegół warto spojrzeć oczami osoby niepełnosprawnej. Obecnie istnieje wiele rozwiązań, które ułatwiają wykonywanie codziennych czynności osobom chorym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *