Główna / Aranżacja wnętrz / Projektowanie oświetlenia sztucznego we wnętrzu.

Projektowanie oświetlenia sztucznego we wnętrzu.

Światło w pomieszczeniachZanim rozpoczniemy planowanie i projektowanie oświetlenia sztucznego we wnętrzu, warto przyjrzeć się jak wygląda stan techniczny wszelkich instalacji elektrycznych w domu, dopiero w następnej kolejności możemy myśleć o rodzajach i sposobie oświetlenia każdego pomieszczenia z osobna. Wiadomo bowiem, że każde pomieszczenie spełnia inna funkcję, jedno jest kuchnią, gdzie przygotowujemy posiłki, zatem oświetlenie tego pomieszczenia winno być wyjątkowo dobre, aby nasz wzrok się nie męczył, innym pomieszczeniem jest salon, gdzie większość czasu spędzamy na relaksie i odpoczynku, toteż światło sztuczne może być nieco przytłumione i zaciemnione.

Jeżeli natomiast salon jest również miejscem do czytania bądź wykonywania innych czynności przy dobrym i jaskrawym świetle, warto pomyśleć o przygotowaniu specjalnego kącika do czytania, gdzie zastosujemy odpowiednio jasne oświetlenie sztuczne. Następnym krokiem planowania oświetlenia sztucznego będzie wyznaczenie szczególnych miejsc bądź przedmiotów, które pragniemy uwidocznić i wyróżnić, właśnie poprzez ich bezpośrednie oświetlenie sztucznym strumieniem światła, mowa tu oczywiście o konkretnych meblach, obrazach bądź innych elementach wyposażenia wnętrz. W pomieszczeniach, gdzie trudno o jednolitość i spójność możemy zastosować specjalne oświetlenie ogólne bądź miejscowe, aby dodać wnętrzu nastroju i przenikliwego uroku. Jak wspomnieliśmy w ostatnim zdaniu, możemy rozróżnić oświetlenie ogólne bądź oświetlenie miejscowe pomieszczeń, a każde z nich ma inne znaczenie we wnętrzu. Jeżeli mowa o oświetleniu ogólnym, musimy powiedzieć że jest to oświetlenie podstawowe, montowane w każdym wnętrzu, a są to miedzy innymi lampy sufitowe oraz kinkiety rozmieszczone równomiernie na ścianach. Dlatego zawsze oświetlenie ogólne, zwane również rozproszonym, jest uzupełniane przez oświetlenie miejscowe, zwane inaczej punktowym. Wspomniane oświetlenie rozproszone to jakość i natężenie światła sztucznego w pomieszczeniu, gdzie przebywamy zarówno za dnia korzystając w dużej mierze z oświetlenia naturalnego, jak i wieczorem kiedy to zazwyczaj włączamy oświetlenie sztuczne ogólne. Jest ono w takim razie swego rodzaju zamiennikiem światła naturalnego, które możemy tak idealnie dobrać, że faktycznie będziemy czuć się w pomieszczeniu jak za dnia. Mamy przy tym do wyboru różnego rodzaju lampy sufitowe, żyrandole, reflektory, kinkiety czy lampy halogenowe. W tym przypadku warto zasięgnąć porady u specjalisty, który nie tylko dobierze nam odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniach, ale również je zainstaluje i dobierze pojedyncze włączniki oraz ściemniacze, które instaluje się bezpośrednio przy każdym włączniku światła ogólnego.

Kolejnym rodzajem oświetlenia w pomieszczeniach jest oczywiście oświetlenie miejscowe, które dobiera się zazwyczaj ze względu na rodzaj wykonywanych czynności w danym miejscu, czyli inne natężenie światła będzie nam potrzebne przy biurku, gdzie pracujemy, a nasze dzieci odrabiają zadania domowe, a inne przy kąciku, gdzie na przykład będziemy prasować. Okazuje się bowiem, że w przypadku pisania, czytania i innych prac z tym związanych wszelkie padające cienie utrudniają pracę, natomiast w przypadku prasowania, cienie pokazują nam jak prasować, aby tą czynność wykonać dokładnie i profesjonalnie. Jeżeli zaś chodzi o ogólne zasady rozmieszczania źródeł oświetlenia miejscowego, ważne jest aby było ono zainstalowane poniżej naszego wzroku, aby światło żarówki nie raziło w oczy, najlepiej zaś taką lampę wyposażyć w regulację, dzięki której dobierzemy wysokość światła miejscowego do swojej osoby oraz do rodzaju wykonywanego zajęcia. Obecnie istnieją na rynku również lampy z regulacją natężenia padającego światła.

Następny ważny czynnik przy projektowaniu światła sztucznego, to stworzenie odpowiedniego kontrastu światła ogólnego ze światłem miejscowym, aby oba rodzaje świateł stosownie się ze sobą kontrastowały, stwarzając tym samym jak najlepsze warunki do pracy i wypoczynku we wnętrzach naszego domu. Główna zasada połączenia obu rodzajów światła brzmi, ażeby światło ogólne było co najmniej w jednej trzeciej tak jasne, jak światło miejscowe zastosowane w danym pomieszczeniu. Jeżeli zaś chodzi o wybór konkretnych lamp, winniśmy kierować się również barwą ich światła, albowiem bardzo jaskrawe białe światło szybciej męczy nasz wzrok przy czytaniu, niżeli zastosowane światło o odcieniu niebieskawym. Należy również pamiętać przy projektowaniu światła w danym wnętrzu, aby było one „ruchome”, to znaczy abyśmy mogli je przenosić i dostosowywać do potrzeb wszystkich domowników. Czasem bowiem zamontowanie dodatkowej lampy w pomieszczeniu, staje się bardzo funkcjonalne i przydatne, nawet jeżeli korzysta się z niej tylko okazjonalnie.

Dodaj komentarz