Rodzaje lamp i ich zastosowanie we wnętrzu.

We wnętrzach mamy ogrom możliwości oświetleniowych, zaś w sklepach mnóstwo lamp różnego rodzaju do wyboru. Możemy je bowiem dobrać nie tylko ze względu na styl danego wnętrza, ale również ze względu na wielkość kształt i funkcjonalność lamp oświetleniowych. Wszelkie lampy to oczywiście podstawy do żarówek, które są motorem światła, dającym odpowiednie natężenie oraz kolor, w zależności od zastosowanego klosza oraz koloru i natężenia mocy samej żarówki. Jeżeli zaś chodzi o rodzaje lamp do wnętrz naszego domu, możemy wyróżnić lampy stołowe, lampy stojące, żyrandole wiszące, światło wbudowane, lampy na szynach, jarzeniówki punktowe oraz wszelkiego rodzaju kinkiety.

Rodzaje lamp we wnętrzach

Lampy stołowe

Jak sama nazwa wskazuje, zazwyczaj stawiamy na stole bądź innej płaszczyźnie, która znajduje się kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią, składają się one z podstawy bądź specjalnego uchwytu do mocowania przy blacie. Jeżeli natomiast chodzi o ich funkcjonalność oraz estetykę, mają bardzo zróżnicowane zastosowanie we wnętrzach, a zależy to w dużej mierze od rodzaju samej lampy, kształtu i rozmiaru klosza oraz jasności żarówki. Zazwyczaj lampy tego typu wykorzystywane są jako oświetlenie miejscowe, w głównej mierze ze względu na jakość dawanego światła, które zazwyczaj jest światłem padającym w określonym punkcie. Lampa stołowa służy między innymi do oświetlenia kącika do czytania, pracowni krawieckiej, oraz punktu pisarskiego. Ważne jest jednak, aby miejsce pracy było oświetlone odpowiednio i całościowo, aby lampa nie rzucała zbędnych cieniów oraz zbyt jaskrawego oświetlenia. Jedynym wyjątkiem jest traktowanie lampy stołowej wyłącznie jako dekoracji, wtedy jakość światła nie ma większego znaczenia, a najbardziej liczy się wygląd oraz dobór lampy do całego wystroju wnętrza. Lampy stołowe to idealne dopełnienie oświetlenia ogólnego, czyli tradycyjnych żyrandoli.

Druga grupa oświetlenia stojącego, to tak zwane lampy stojące

Które zazwyczaj są stawiane na ziemi, bezpośrednio na posadzce, a wysokością sięgają nawet półtora metra. Ich podstawą jest zazwyczaj płaskie koło, zaś przedłożeniem wysoki drąg, z metalu, drewna, bądź innego tworzywa, w zależności z jakiego materiału jest zrobiona lampa. Lampy stojące to znaczny i często niezależny element dekoracji, który bywa punktem centralnym danego pomieszczenia, bądź głównym elementem rozdzielającym kilka zakątków funkcjonalnych w jednym pomieszczeniu. Główna zaleta lamp stojących, to możliwość ich przemieszczania, dzięki czemu możemy przestawić ważne dla nas oświetlenie punktowe w inne miejsce.

Lampa podłogowa

Lampy stojące dostępne na rynku oświetleniowym są bogato wyposażone nie tylko w różnorodność wzorów, ale również w różnorodność natężenia światła oraz jego barwie. Jeżeli zaś chodzi o jakość padania światła, zależy to od rodzaju lampy, istnieją bowiem  takie, które dają oświetlenie punktowe, ale są również lampy stojące z natężeniem i jakością światła ogólnego. Dlatego wyposażając wnętrza naszego domu, wybór lamp w sklepie oświetleniowym będzie jedynie przyjemnym i prostym zakupem. Ważne jest, abyśmy dobrali lampę z odpowiednim natężeniem światła oraz w odpowiednim wzorze, pasującym do wystroju całego wnętrza.

Kolejna grupa oświetleniowa, to lampy wiszące u sufitu

Czyli tradycyjne żyrandole, które są najbardziej rozpowszechnionym sposobem na oświetlenie wszystkich wnętrz. Jednakże w ostatnim czasie, dzięki rosnącej wiedzy na temat oświetlenia, kupujący nie traktują tego typu lamp jako jedyne i zadowalające do danego pomieszczenia. Idealnie nadają się jako lampy równomiernie oświetlające całe wnętrze, jednak przy wykonywaniu dodatkowych czynności, jak czytanie, szycie, pisanie, czy nawet krojenie warzyw do sałatki, tradycyjne żyrandole nie dają odpowiedniego światła miejscowego. Dlatego mówi się o nich, oświetlenie ogólne, bowiem nadają wnętrzu ogólny zarys i widok, rozpływając strumień światła na całość pomieszczenia. Jedyny ważny czynnik, to odpowiednia wysokość, aby właśnie oświetlenie ogólne było jak najbardziej równomierne. Takie lampy zazwyczaj stosujemy w salonie, gdzie spotykamy żyrandole kilku ramienne, w jadalni gdzie żyrandol ma regulowaną wysokość oraz w innych pomieszczeniach, pod warunkiem zastosowania również oświetlenia miejscowego.

Lampa sufitowa

Lampy wbudowane i punkty halogenowe

Znane stosunkowo od niedawna, albowiem mają one zastosowanie w wystroju wnętrz dopiero od początku lat siedemdziesiątych XX wieku. Ich główną zaletą jest padanie światła wprost na dół, zaś samej lampy nie widać, dzięki czemu dekoracyjność wnętrza jest większa. W pasażach handlowych mamy ogromny wybór lamp punktowych, począwszy od małych halogenów, a skończywszy na regulowanych i nowoczesnych reflektorach.

Oświetlenie halogenowe

Dzięki postępowi technicznemu i nowoczesności również w wystroju i aranżacji wnętrz, możemy dowolnie zaprojektować wnętrze na przykład salonu, bez obawy, że trzeba będzie przesuwać oświetlenie ogólne w inną część sufitu, albowiem wbudowanie w sufit reflektorów świetlnych, pozwala na zmianę oświetlenia wraz ze zmianą wystroju wnętrza. Pamiętajmy przy tym, aby podczas instalacji lamp wbudowanych, zainstalować system przełączników w kilku miejscach pomieszczenia oraz z możliwością włączania i wyłączania poszczególnych punktów oddzielnie.

W przypadku zastosowania we wnętrzu lamp wbudowanych i punktów halogenowych, nie stanowią one cześć aranżacji wnętrza, lecz jedynie praktyczne i funkcjonalne oświetlenie, dlatego dodatkowo powinniśmy również zastosować oświetlenie miejscowe, będące elementem nastrojowym i wystrojowym danego wnętrza, bowiem zastosowanie samych halogenów, może nadać pomieszczeniu zbyt chłodną atmosferę. Co innego jeżeli lampy wbudowane zostaną w elementy architektoniczne wnętrz, jak sufity oraz gzymsy, wtedy są one idealnym detalem dekoracyjnym, nadającym wnętrzu wyjątkowy styl i urok.

Lampy na szynach oraz reflektory

Które są nowoczesnymi systemami oświetleniowymi. Do dziś są jeszcze bardzo rzadko stosowane we wnętrzach mieszkalnych. Częściej ten rodzaj oświetlenia spotyka się w muzeach bądź dużych salach konferencyjnych, choć w prywatnych wnętrzach mieszkalnych mogą również tworzyć wyjątkowy urok i niepowtarzalny charakter. Reflektory również są ,montowane na szynach bądź samodzielnie w poszczególnych punktach pomieszczeniach, ich zaletą zaś jest możliwość zastosowania go jako światło ogólne, bądź po odmiennej regulacji jako światło miejscowe. Reflektory częściej spotykamy w biurach oraz salach uczelnianych czy ośrodkach szkoleniowych, we wnętrzach mieszkalnych są jeszcze rzadko stosowane jako oświetlenie docelowe i nadające pomieszczeniu nowoczesny styl.

Lampy kinkietowe

Warto również wspomnieć o kinkietach, które są znane od wielu dziesiątek lat i mają zastosowanie jako oświetlenie miejscowe oraz ogólne, w zależności od tego gdzie je zamontujemy oraz pod jakim kątem skierujemy światło. Kinkiety najczęściej stosuje się do pomieszczeń przejściowych, takich jak korytarze, hole i przedpokoje. Kinkiety są również idealne do oświetlania dzieł sztuki, na przykład kinkiet skierowany światłem w dół nad gablotą z kolekcją motyli, wspaniałym obrazem czy też antycznym meblem.

Lampa kinkietowe

Widzimy zatem, że rodzajów  lamp oświetleniowych mamy na rynku ogromne ilości, zaś dobór ich do naszych wnętrz, zależy od potrzeb, upodobań oraz sposobu wystroju i aranżacji danego  pomieszczenia, tak aby komponowały się z meblami oraz innymi elementami wystroju wnętrz i tworzyły jedną spójną całość. Nie bójmy się przy tym eksperymentować, stosować nowoczesne reflektory czy halogeny, mogą one bowiem wnieść do wnętrz imponujące i korzystne zmiany aranżacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *