Ścieżka w twoim ogrodzie

Sposób wykonania i wykończenia ścieżki w ogrodzie powinien być dla jej przyszłych użytkowników tak samo ważny, jak sposób wykonania podłóg we wnętrzu domu. W końcu to ona umożliwia podziwianie ogrodu o każdej porze roku i to ona prowadzi do drzwi wejściowych naszego domu. W pewnym sensie jest więc wizytówką naszej posiadłości. Zatem, aby uniknąć brodzenia w kałużach czy błocie musi być ona wykonana z odpowiednich materiałów.

Zanim powstanie ścieżka

Wykonanie ścieżek w ogrodzie wymaga wcześniejszych prac przygotowawczych. Najważniejszym zadaniem jest ich rozplanowanie. Etap ten powinien być uwzględniony już w momencie projektowania ogrodu. Rozmieszczenie ścieżek powinno uwzględniać przyszłe zagospodarowanie ogrodu. W ten sposób możemy uniknąć przykrych rozczarowań. Może się na przykład okazać, że źle umiejscowiona ścieżka uniemożliwi późniejsze postawienie altany, o której marzyliśmy. Ścieżka przeznaczona do celów spacerowych powinna być na tyle szeroka, aby mogły się na niej swobodnie minąć dwie osoby. Najlepszym sposobem wyznaczenia traktu jest rozpięcie sznurka po obu jego stronach, przytwierdzonego do palików wbitych w ziemię. Kiedy rozkład ścieżek jest już znany można rozpocząć prace. Wykopana ziemia przyda się na przykład podczas prac związanych z organizacją grządek. Podłoże należy dokładnie ubić. Ścieżka w ogrodzie to nie tylko jej nawierzchnia. To również warstwa nośna oraz podsypka. Warstwę nośną najczęściej wykonuje się z tłucznia lub żwiru. Jej grubość powinna oscylować w granicach 10 – 20 cm. Jeśli po ścieżce przewiduje się ruch pojazdów, to oczywiście warstwa nośna musi być odpowiednio grubsza. Podsypka, to około pięciocentymetrowa warstwa piasku. Aby ścieżka była trwała i stabilna przez wiele lat można dodatkowo użyć tak zwanej geowłókniny, którą kładzie się pomiędzy podłożem a warstwą nośną. Geowłóknina, to materiał odporny na szkodliwe działanie mrozu oraz wilgoci. Jej zastosowanie zapobiega mieszaniu się warstwy nośnej z podłożem, co powoduje utratę stabilności ścieżki. Wszystkie warstwy muszą być odpowiednio wyprofilowane. Aby woda mogła swobodnie odpływać, ścieżka powinna nachylać od środka do zewnętrznych krawędzi, równomiernie po obu stronach. Spadek powinien wynosić około 2%.

Z czego nawierzchnia?

Ostatnią warstwą ścieżki ogrodowej jest warstwa nawierzchni. Najczęściej wybieranymi materiałami na nawierzchnię są beton, kamień oraz ceramika. Rzadziej wybierany jest żwir czy drewno. Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który materiał jest najlepszy. Na pewno najbardziej trwałe są nawierzchnie wykonane z kamienia. Nawierzchnia wykonana z granitu czy bazaltu będzie odporna na uszkodzenia, ścieranie czy mróz przez wiele lat. Jednak niektóre rodzaje kamienia pod wpływem wilgoci, na przykład gdy pada deszcz, mogą być bardzo śliskie. Dużą popularnością cieszą się mniej trwałe, ale za to tańsze, nawierzchnie wykonane z betonowej kostki brukowej. Zaletą takiej nawierzchni, w porównaniu do tej wykonanej z kamienia, jest w miarę równa powierzchnia, co na pewno ma wpływ na komfort użytkowania. Różnorodne kształty i barwy elementów pozwalają na ułożenie z kostki brukowej wyszukanych wzorów. Nawierzchnie ceramiczne najczęściej wykonuje się z klinkierowej cegły lub kostki brukowej, której główna zaletą jest bardzo duża odporność na działanie soli i chemikaliów oraz trwałość barwy. Ścieżka żwirowa świetnie komponuje się z otaczającą nas w ogrodzie roślinnością. Jednak nie jest zbyt trwała i wymaga regularnego uzupełniania. Jeśli marzy nam się ścieżka wykonana z naturalnego drewna, to pamiętajmy o tym, aby wybierać kołki czy kostki z drewna twardego, na przykład dębu czy akacji. Dodatkowo każdy element powinien być zaimpregnowany środkiem grzybobójczym. Boczne krawędzie każdej ścieżki powinny być zabezpieczone przed rozsuwaniem się przy pomocy obrzeży i krawężników.

Na rynku istnieje wiele materiałów, które mogą być wykorzystywane do układania nawierzchni ścieżki ogrodowej. Dzięki temu, bez problemu możemy dopasować jej wygląd i charakter do stylu i architektury domu. Dobrze rozplanowany i wykonany system ścieżek w ogrodzie pozwoli nam cieszyć się jego pięknem o każdej porze roku i w każdą pogodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *