Główna / Aranżacja wnętrz / Porady ogólne / Stare fabryki i magazyny czyli lofty.

Stare fabryki i magazyny czyli lofty.

LoftZ pewnością nie wszyscy wiedzą co tą są lofty, zatem najpierw spróbujemy to pojęcie wyjaśnić w kilku zdaniach. Lofty bowiem to specyficzny rodzaj ekskluzywnych i drogich mieszkań, które  mieszą się w budynkach po starych fabrykach i magazynach. Na pierwszy rzut oka może nam się wydawać iż żadną atrakcją jest mieszkanie w budynku po fabryce czy magazynie, jednak nie zdajemy sobie sprawy co kryją takie wnętrza. Są to bowiem olbrzymie powierzchni, z wysokimi sufitami, gdzie można bardzo elegancko i gustownie zaopatrzyć wnętrze i przekształcić je na wyjątkowo drogie i ekskluzywne mieszkanie.

Dzieje się tak po pierwsze ze względu na lokalizacje tych budynków, znajdują się one bowiem zazwyczaj na obrzeżach miast, po drugie na ich wartość historyczna, pomyślmy tylko jak wspaniale byłoby mieszkać w budynku po starej drukarni czy innej fabryce. W Polsce lofty są nadal świeżą i nową inwestycją, choć coraz więcej bogatych inwestorów wykupuje stare fabryki oraz magazyny za niewielkie pieniądze, a by w przyszłości zamienić je na wspaniałe i nowoczesne mieszkania, które na rynku nieruchomości są bardzo drogie. Oczywiście moda na lofty, czyli mieszkania w fabrykach przyszła do nas z zachodu, bowiem to właśnie w Stanach Zjednoczonych powstały pierwsze eleganckie wnętrza, które zyskały ogromną popularność, mimo wysokich cen za metr kwadratowy takich mieszkań. W Polsce możemy odnaleźć ekskluzywne lofty oczywiście w Warszawie, w Poznaniu oraz w wielu innych dużych miastach, gdzie występują stare i opuszczone fabryki na sprzedaż, sukcesywnie remontowane i sprzedawane jako lofty.

Wystrój loftuNajważniejsze cechy charakterystyczne tych budynków, oraz to co najbardziej przyciąga kupców, to przede wszystkim surowe mury,  fragmenty starych instalacji odkrytych oraz inne elementy starych konstrukcji, które w efekcie końcowym nadają wnętrzom uroku i oryginalnego wyglądu. Jeżeli zaś mięlibyśmy wymienić inne zalety loftów, to oczywiście należy wspomnieć o ogromnych powierzchniach takich budynków, o wysokich i efektownych sufitach, oraz po możliwości stworzenia całego domu w jednym dużym pomieszczeniu, z rozgraniczeniem pomieszczeń za pomocą barw, stylów oraz oryginalnych elementów wystroju wnętrz, a nie jak jest to w przypadku zwyczajnych mieszkań, za pomocą ścian działowych. Inna zaleta loftów, która przyciąga do siebie bogatych klientów, to przede wszystkim wyjątkowo artystyczne wnętrza, w których to do najważniejszych elementów wystroju należą surowe ściany, stare fragmenty konstrukcji fabryk oraz wszelkiego rodzaju drewniane konstrukcje budowlane, jak starodawne zadaszenie, schody z ogromnymi balustradami oraz inne elementy starych konstrukcji. Warto również wspomnieć o ogromnych oknach znajdujących się w tego typu budynkach, które to nadają wnętrzu zupełnie innego wymiaru oraz idealnie je oświetlają. Lofty za dnia nie potrzebują oświetlenia sztucznego, bowiem ogrom i ilość okien stwarza to wnętrze jasnym i jeszcze bardziej przestronnym. Wiemy zaś jak ważne jest naturalne oświetlenie pomieszczeń, przy gustownym i efektownym wystroju wnętrz.

Musimy oczywiście wspomnieć o wadach tego typu budowli, bylibyśmy bowiem niesprawiedliwi twierdząc, ze lofty wad nie posiadają. Główna wada loftów to stare budownictwo, a co za tym idzie również stare instalacje elektryczne i wodociągowe, które zazwyczaj wymagają generalnych remontów, jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup gotowego i wyremontowanego loftu, zapłacimy za niego wysoka cenę, a wszystkie remonty i prace konserwatorskie nas ominą. Największą wadą tychże budynków jest oczywiście cena, chodzi tu zarówno o zakup nieruchomości oraz o jej eksploatacje, bowiem duże powierzchnie budynku wiążą się z wysokimi opłatami za media oraz ogrzewanie całego budynku. Ponieważ, jak już wspomnieliśmy na początku, lofty cieszą się ogromna popularnością na rynku nieruchomości, ich cena za metr kwadratowy jest bardzo wysoka, zatem stać jest na nie tylko najbogatszych i najzamożniejszych ludzi. Kto jednak nabędzie tak wspaniałą budowlę, jaką jest wyremontowana i odrestaurowana fabryka, zwana loftem, może cieszyć się przestrzenia idealnym oświetleniem oraz luksusem i komfortem mieszkania w tak wyjątkowych i wytwornych pomieszczeniach.

Aranżacje loftówMieszkanie w tak ekskluzywnym budynku, jakim może być stara fabryka przekształcona w loft, jest niemalże zaszczytem i wielkim luksusem, jednak posiadanie takich powierzchni daje również ogromne możliwości wystroju wnętrz, bowiem zaprojektowanie tego typu powierzchni wymaga prawdziwego i profesjonalnego podejścia dekoratorów oraz projektantów, którzy mają za zadanie nie tylko dobrać kolory oraz dodatki, mają oni za zadanie zagospodarowanie całej przestrzeni tak, aby wyglądała ona jak ekskluzywny, nowoczesny i wytworny dom w stylu angielskim. Duże okna, duże powierzchnie oraz wysokie sufity dają ogromne możliwości stworzenia niepowtarzalnych i oryginalnych wnętrz, dzięki czemu będąc właścicielami loftu, staniemy się również właścicielami wspaniale zaprojektowanej i wyposażonej przestrzeni.

Dodaj komentarz