Stoliki kawowe – czyli mała czarna.

Dla wielu z nas kawa jest codziennym, obowiązkowym rytuałem. Dzień bez kawy, wydaje nam się dniem straconym. Picie kawy trafnie jest uznawane jako jeden z nałogów ludzkich. Jedni piją kawę tylko po to, aby się wzmocnić, a inni delektują się jej smakiem i aromatem. Co takiego fascynującego jest w filiżance kawy? Chyba najważniejsza w tym wszystkim jest nie sama kawa, ale oprawa, która towarzyszy jej piciu. Najlepiej bowiem smakuje kawa wypita w dobrym towarzystwie i przy wygodnym stoliku kawowym.


[ad name=”gora”]

Stoliki kawowe do firmowej kuchni

Zapach parzonej kawy w firmowej kuchni szybko dociera do każdego pokoju. W wielu firmach tradycją jest robienie sobie krótkiej przerwy w pracy przez wszystkich pracowników, aby spotkać się w kuchni i wypić razem z kolegami i koleżankami kawę przy stoliku. Czasami do “kawowego” towarzystwa dołącza sam szef, który chce w ten sposób zaznaczyć, jak wiele znaczą dla niego jego pracownicy. Wybór stolików kawowych do biura zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia przeznaczonego na firmową kawiarnię oraz od liczby pracowników. Jeśli firma jest mała i posiada kilku, czy kilkunastu pracowników to można sobie pozwolić na odrobinę luksusu  i wyposażenie kącika kawiarnianego w wygodne sofy oraz niskie stoliki kawowe. W przypadku stolików kawowych przeznaczonych do biura najlepiej sprawdzają się te, których blaty mają kształt koła lub kwadratu. Blaty stolików powinny być łatwe do czyszczenia, gdyż im więcej ludzi, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś kogoś przypadkowo popchnie i kawa może się rozlać. Najlepsze pod tym względem są niewątpliwie stoliki wykonane ze szkła. Jeśli firma dysponuje niewielkim pomieszczeniem kawiarnianym przy jednoczesnej dużej liczbie pracowników to idealnym rozwiązaniem są wysokie stoliki kawowe, przy których można wypić kawę w pozycji stojącej. Wbrew pozorom stoliki tego typu prezentują się bardzo elegancko i nowocześnie.

Stoliki kawowe przeznaczone do domowego salonu

W wielu domach praktykuje się poobiednie, wspólne picie kawy razem ze swoim współmałżonkiem, można wtedy przez chwilę porozmawiać, zrelaksować się i nabrać sił do popołudniowej czy wieczornej zabawy z dziećmi. Stolik kawowy najczęściej jest elementem wyposażenia salonu. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom nie zajmują wiele miejsca, w sposób dyskretny i subtelny podkreślają charakter i styl pomieszczenia. Bogactwo formy pozwala na wybór stolika pasującego praktycznie do każdego wnętrza. Stoliki kawowe mogą mieć kształt tradycyjnych stolików, w których blat podtrzymywany jest przez nogi. Ale coraz popularniejsze są inne rozwiązania, w których stolik może mieć formę zabudowanej z każdej strony bryły geometrycznej, na przykład sześcianu, czy też może posiadać zupełnie nieregularne kształty, którymi charakteryzuje się nowoczesne wzornictwo. Tego typu stoliki mogą na przykład przypominać trapez, literę C, odwróconą literę U, kroplę wody, czy kleksa. Zachwyca również różnorodność materiałów, które są wykorzystywane do produkcji stolików kawowych. Dużą popularnością cieszą się klasyczne stoliki wykonane z drewna lub materiałów drewnopodobnych. Stoliki dębowe, wykończone ozdobnymi rzeźbieniami świetnie wkomponują się w stylowe wnętrza. Nutkę nowoczesności zapewnią stoliki o drewnianych blatach wspartych na stalowej podpórce. Niezwykle elegancką i odważną propozycją są ażurowe stoliki wykonane z aluminium. Delikatne i kruche stoliki szklane, pomimo swojego piękna i uroku nie są zbyt dobrym wyborem, jeśli w domu znajdują się małe dzieci. Nieco droższą propozycją są stoliki wykonane z rattanu, które tworzą wrażenie niebywałej lekkości i subtelności.

Możemy zapytać, po co robić tyle hałasu o zwykły stolik do kawy? Przecież kawę można równie dobrze wypić przy taborecie czy blacie kuchennym. I tu się mylimy, kawa wypita “na szybko” podczas sprzątania, gotowania czy przy komputerze smakuje całkiem inaczej, niż ta sama kawa, dla picia której rzucamy wszystko co robimy, siadamy przy ulubionym stoliku kawowym i delektujemy się przez te parę chwil każdym jej łykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *