Styl skandynawski

Styl skandynawski to ciekawa alternatywa jeśli właśnie urządzasz mieszkanie i twoim marzeniem są jasne oraz przestronne wnętrza to w takim przypadku idealnym wyborem będzie zastosowanie właśnie stylu skandynawskiego. Jego cechami charakterystycznymi  są przede wszystkim prostota, regularne, geometryczne kształty, naturalność, estetyka oraz funkcjonalność. Poprzecinana błękitem, jasnymi pastelami i beżem biel dominuje w stylu skandynawskim.  Jasne kolory dodają wnętrzom blasku i oświetlają je, a minimalistyczny wystrój zapewnia jak największą ilość wolnego miejsca.

[ad name=”gora”]

Styl skandynawski – Trochę historii

Skandynawia to chłodny i pozbawiony w dużej mierze naturalnego światła północny zakątek Europy. Styl skandynawski to odpowiedź społeczeństwa na te surowe warunki, w którym przyszło im żyć. Za prekursora tego stylu uważa się szwedzkiego malarza i architekta wnętrz – Carla Larssona. Jednym z tematów jego obrazów był rodzinny dom. Styl w jakim został on urządzony całkowicie odbiegał od obowiązujących w XIX wieku trendów, które mówiły o ciężkich i masywnych meblach, ciemnych wnętrzach i pozasłanianych oknach. Carl Larsson pokazał światu swój pełen bieli i światła dom, co zachwyciło niemal wszystkich. Od tego czasu styl skandynawski zjednywał sobie coraz to więcej zwolenników. Skandynawia kojarzy nam się z naturą i niczym niezmąconą przyrodą, co ma oczywiście swoje przełożenie w omawianym stylu. Głównym materiałem, wykorzystywanym do produkcji mebli jest skandynawskie drewno.

Odmiany stylu skandynawskiego

Opisując styl skandynawski wyróżnić można trzy typy wystroju wnętrz: styl szwedzki, styl fiński oraz styl duński. Najbardziej zbliżonym w swych założeniach stylem, jest styl szwedzki. We wnętrzach dominuje surowa, ale jasna biel, minimalizm widoczny jest na każdym kroku, a podstawowym materiałem stosowanym do produkcji mebli jest drewno. Duży wkład w rozwój stylu szwedzkiego włożyli między innymi Bruno Mathsson, projektant ładnych, ale zarazem ergonomicznych mebli, w głównej mierze krzeseł; austriacki architekt Josef Frank pracujący dla szwedzkiej firmy meblarskiej Svenskt Tenn.

Styl duński to o wiele mniej, niż w stylu szwedzkim, surowe klimaty. Romantyczne, delikatne i białe wnętrza to główne cechy tego stylu. Duńscy bez wątpienia mają spory wkład w to jak wygląda styl skandynawski projektanci mogą się pochwalić wieloma świetnymi pomysłami. Arne Jacobson to autor takich pomysł jak krzesło “Jajko”, “Łabędź” czy też “Mrówka”. Specjalnością Hansa Jorgena Wegnera były fotele. Często w swojej pracy posługiwał się humorem i dowcipem. Jego słynne projekty to między innymi fotel “Paw”, “Skorupka”, czy też wielofunkcyjny “Stojak”. Poul Kjaerholm to twórca fotela w kształcie hamaka, tak zwanego szezlonga. Z kolei propozycje Vernera Pantona to jednolite, powyginane krzesła, na przykład w kształcie litery S. Kristian Solmer Veder zwrócił uwagę na to, że meble dziecięce powinny mieć możliwość “rośnięcia” wraz z dzieckiem i dopasowywania ich do indywidualnych potrzeb każdego dziecka.

Styl fiński (często kojarzony jako styl skandynawski, pomimo tego że Finlandia nie należy do uni krajów skandynawskich)   reprezentowany jest przez geometryczne dodatki, motywy oraz bryły. W odróżnieniu od dwóch pozostałych stylów oprócz bieli dominuje tutaj również czerń. Materiały stosowane do produkcji mebli to przede wszystkim sklejka oraz skóra. Alvar Aalto, fiński projektant modernistyczny, jako pierwszy wyprodukował krzesło oparte na ramie ze sklejek. W stylu fińskim chłodna biel przeplata się z żywymi kolorami – zielenią, a nawet czerwienią. Najpopularniejszymi motywami dekoracyjnymi są kwiaty, a w szczególności najbardziej rozpoznawalny w Finlandii symbol rozkwitniętego maku należący do firmy Marimekko.

Na pierwszy rzut oka styl skandynawski może sprawiać wrażenie zimnego, niezbyt przytulnego oraz srogiego. Ale to tylko pozory, drewno, które jest charakterystycznym i podstawowym surowcem jaki cechuje styl skandynawski jest przecież niezwykle ciepłym materiałem. W połączeniu z odpowiednimi dodatkowymi możemy uzyskać olśniewający efekt.

Dla ciekawych styl skandynawski w kuchni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *