Suszymy pranie w mieszkaniu

Suszenie prania – ta niby banalna czynność może być dla wielu prawdziwym problemem i utrapieniem. Nie wszyscy bowiem są szczęśliwymi posiadaczami domu jednorodzinnego z dużym i przestronnym ogrodem, w którym wiosną i latem możemy rozwiesić kilogramy prania, czy też z nagrzanym strychem, na którym bez problemu wysuszymy pranie zimą. Lokatorzy zamieszkujący mieszkania w blokach nie mają tyle szczęścia co właściciele domów. Jeśli posiadamy duży balkon, albo zadaszoną loggię, to gdy tylko pogoda dopisuje możemy tam wywiesić pranie. Nierzadko jednak zdarza się, że nasze mieszkanie w bloku nie dość, że nie posiada balkonu, to jeszcze do tego nie jest zbyt duże. A zimową i deszczową porą nawet balkon na nic się nie przyda. Jak poradzić sobie z suszeniem prania w mieszkaniu i na co zwracać uwagę?

[ad name=”gora”]

Kilka wskazówek

Mokre pranie to niestety duża dawka wilgoci, której nadmiar w mieszkaniu nie jest wskazany. Dlatego, gdy tylko mamy taką możliwość wystawiajmy pranie na zewnątrz, nawet jeśli nie posiadamy balkonu to możemy zamontować suszarkę zaokienną. Na pewno nie pomieści ona całego naszego prania, ale możemy wywieszać je partiami. Gdy jesteśmy zmuszeni suszyć pranie w mieszkaniu to dobrym wyjściem jest zainwestowanie w pralko – suszarkę, albo przynajmniej w pralkę o prędkości wirowania co najmniej 1000 obr./min. zapewniającą jak najmniejszą wilgotność naszego prania, która może przyczynić się do powstawania pleśni w naszym mieszkaniu. O ile nie suszymy prania w łazience, to zimą najlepiej jest stawiać suszarkę z praniem w największym pomieszczeniu tuż obok kaloryfera, natomiast latem w pomieszczeniu, w którym suszy się pranie koniecznie należy uchylić okno. Świeżego prania nie powinno się wstawiać do sypialni, czy pokoju dziecięcego tuż przed snem, gdyż opary pochodzące z detergentów użytych do prania mogą działać drażniącą.

Suszenie prania w łazience

Jeśli już musimy suszyć pranie w mieszkaniu, to najlepszym pomieszczeniem do tego jest łazienka, która jest przystosowana do walki z wilgocią. Niestety łazienki w mieszkaniach blokowych nie grzeszą metrażem. Ale często powiększa się ją kosztem pokoju obok, czy łączy się ją z sąsiadującą ubikacją. Do suszenia prania w łazience najlepiej nadają się suszarki sufitowe. Taka suszarka niekoniecznie musi być zamontowana nad wanną, możemy ją przymocować wzdłuż łazienki, prostopadle do wanny. Dzięki takiemu sposobowi montażu suszące się pranie nie będzie nam przeszkadzało podczas korzystania z wanny. Suszarki sufitowe posiadają różne długości prętów oraz regulowaną wysokość – podczas wieszania prania pręt możemy obniżyć, a następnie za pomocą linki regulacyjnej możemy go podciągnąć pod sam sufit.

Rodzaje suszarek stojących

Do suszenia prania w innych pomieszczeniach, niż łazienka najlepiej nadają się rozkładane suszarki stojące. Jeszcze do niedawna mieliśmy do wyboru praktycznie jeden rodzaj suszarki, który do dzisiaj jest bardzo popularny. Mowa tutaj o suszarce stojącej, posiadającej dwa składane boczne skrzydła. Dzisiejsze modele są nieco bardziej wymyślne. Boczne ramiona mogą działać w oparciu o system teleskopowy lub mogą być odczepiane, pręty mogą być wykonane z aluminium i mieć grubość nawet do 6 mm, suszarki mogą być wyposażone w przeróżne przydatne gadżety, typu kółka, wieszaki, czy też haczyki. Ciekawym modelem są suszarki wielopoziomowe. Zajmują mniej miejsca, niż tradycyjne suszarki, a przy tym bardzo często posiadają o wiele większą powierzchnię suszenia. Innym rodzajem suszarek stojących są suszarki elektryczne, które działają jak   elektryczny grzejnik drabinkowy. Przyspieszają one proces suszenia i dodatkowo ogrzewają pomieszczenie zimową porą.

Mieszkanie nie jest na pewno wymarzonym miejscem do suszenia prania. Producenci suszarek do ubrań zdają sobie doskonale z tego sprawą i dzięki produkcji coraz to nowszych modeli niwelują przynajmniej częściowo z tym związane niedogodności. Dużą uwagę zwraca się nie tylko na wysoki poziom funkcjonalności suszarek, ale również na ich estetykę wykonania, gdyż w wielu mieszkaniach suszarka jest “meblem” na stałe wpisanym w wyposażenie pokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *