Typy oświetlenia oraz ich charakterystyka.

Przy projektowaniu oświetlenia wnętrza zawsze musimy rozważyć na pierwszym miejscu stan techniczny instalacji elektrycznej, albowiem od niego zależy jak będzie funkcjonować cały układ oświetlenia zaplanowany i zaprojektowany przez nas. Kolejny ważny czynnik to funkcjonalność pomieszczenia oraz odpowiednie rozmieszczenie punktów światła, zarówno miejscowego oraz ogólnego, tak aby było ono dopasowane stosownie do danego wnętrza.

[ad name=”gora”]

Wiadomo bowiem, że w salonie nie będziemy potrzebować dużego natężenia światła, natomiast w kuchni czy jadalni, oświetlenie powinno być jaśniejsze i bardziej wyraziste. Kiedy zaś już ocenimy stan techniczny instalacji, funkcjonalność każdego pomieszczenia, należy wyznaczyć szczegółowe rozmieszczenie każdej lampki oraz żyrandola, a najlepiej jest to uczynić na wcześniej przygotowanym projekcie.

Rodzaje oświetlania w pomieszczeniach

Spróbujmy zatem przybliżyć wszystkie rodzaje źródeł światła oraz w skrócie je scharakteryzować. Do głównych rodzajów źródeł światła należą oczywiście oświetlenie ogólne oraz oświetlenie miejscowe, możemy jednak wyróżnić jeszcze oświetlenie dekoracyjne jak również wszelkiego rodzaju lampy ozdobne.

  • Oświetlenie ogólne, jak sama nazwa wskazuje, nadaje pomieszczeniu ogólny i całościowy nastrój, dzięki czemu uzyskujemy we wnętrzu jednolite tło, które harmonizuje pomieszczenie w jedną całość. Oświetlenie miejscowe z kolei rzuca światło na określone punkty, które chcemy w danym momencie doświetlić, może to być obraz, rzeźba, stolik do czytania, czy blat kuchenny do wykonywania wszelkiego rodzaju prac domowych.
  • Oświetlenie miejscowe powinno być odpowiednio silne oraz skupione, aby określony przez nas punkt był prawidłowo doświetlony. A zaliczamy do nich lampy wiszące nisko nad stołem, lampy stojące oraz punktowe lampy halogenowe. Kolejny rodzaj światła we wnętrzu to oczywiście oświetlenie dekoracyjne, bez którego można się obyć, jednakże jeżeli je zastosujemy, nadamy wnętrzu dodatkowy charakter oraz nastrój. Dzięki niemu możemy podkreślić piękno i elegancję najważniejszych przedmiotów dekoracyjnych stojących w danym pomieszczeniu, jak również stworzyć nastrój przy stole poprzez zastosowanie świec dekoracyjnych.
  • Lampy ozdobne, które nie rzucają konkretnego światła, lecz zdobią dodatkowo wnętrze to ostatni rodzaj oświetlenia. Wybierając lampy ozdobne do wnętrz zawsze pamiętajmy o odpowiednim doborze stylu, aby całość była zachowana w harmonii i ładzie aranżacji wnętrz.

Czy oświetlenie w danym wnętrzu naszego domu będzie efektywne oraz idealnie dobrane, zależy nie tylko od doboru typów oraz źródeł oświetlenia, ale również od sposobu rozmieszczenia kontaktów i wyłączników, aby nie musieć korzystać z przedłużaczy oraz wstawać każdorazowo do zapalenia na przykład dekoracyjnej lampy znajdującej się przy sofie wypoczynkowej w salonie.

O czym warto pamiętać podczas planowania oświetlenia

Dlatego zapamiętajmy regułę instalowania najważniejszych wyłączników, powinny one się znajdować przy drzwiach wejściowych do pokoju, przy łóżku, przy sofie, oraz miejscu pracy, jeżeli takowe w danym pokoju istnieje. Jeżeli zaś chodzi o rozmieszczenie i montaż kontaktów, powinny być one usytuowane w miejscach najbardziej użytecznych, czyli przy urządzeniach gospodarstwa domowego, przy oknach, ale również przy sofie, łóżku czy wspomnianym wcześniej biurku służącym jako miejsce pracy mieszkańców domu. Jeżeli zaś chodzi o pomieszczenia typowo użytkowe jak kuchnia i łazienka, powinny one znajdować się w miejscach praktycznych, ale jednocześnie oddalonych od źródła wody.

Jeżeli zatem zabieramy się za projektowanie oświetlenia we wnętrzach naszego domu, pamiętajmy o różnorodności lamp na rynku oświetleniowym, o zróżnicowanych systemach wyłączników, dzięki którym nie tylko możemy włączać i wyłączać światło, ale również regulować jego natężenie. Nie tylko funkcjonalność oświetlenia we wnętrzu się liczy, ale również dekoracyjność i dopasowanie wszystkich lamp do wystroju całego pomieszczenia, albowiem funkcjonalność to jedno, a komfort i elegancja to drugie, równie ważne przykazanie każdego dekoratora wnętrz zajmującego się projektowaniem oświetlenia we wnętrzu. Dlatego kiedy już zadbamy o bezpieczeństwo oraz funkcjonalność dostępności do wyłączników oraz wszelkich źródeł światłą, pamiętajmy o nadaniu każdemu wnętrzu odpowiedniego nastroju, pasującego do danego wystroju i aranżacji wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *