Wybieramy zmywarkę

Wiele osób nie wyobraża sobie już dzisiaj życia bez zmywarki w domu. Bez wątpienia jest to urządzenie bardzo przydatne zwłaszcza, jeśli nasza rodzina jest całkiem spora i wytwarza duże ilości brudnych naczyń. Przy jej użyciu oszczędzamy niesamowite wręcz ilości czasu a nasze ręce mają możliwość regeneracji po latach walki z detergentami wykorzystywanymi przy zmywaniu tłustych naczyń. Współczesne zmywarki to sprzęt nieporównywalnie lepszy od tego, który był dostępny jeszcze przed kilku laty zarówno pod względem jakości zmywania jak i zużycia energii oraz wody. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy brać byle co.

Rozmiar i stylistyka

Wymiary zmywarki to jedna z najważniejszych cech, które musimy brać pod uwagę. Standardowo produkuje się je w dwóch szerokościach: 60 centymetrów i 45 centymetrów. Większość modeli dostępna jest zarówno w opcji do zabudowy jak i wolnostojącej. Różnica w szerokości przekłada się naturalnie na ilość naczyń, które można umyć za jednym razem. Szersze radzą sobie z 12-15 kompletami, węższe z 8-9. Zazwyczaj konkretny model dobiera się w zależności od ilości miejsca, które mamy w kuchni ale trzyosobowa rodzina może zdecydować się na mniejszą zmywarkę także ze względów ekonomicznych.

Przeważa klasyczna kolorystyka – biel i stal szlachetna. Istotna jest też widoczność paneli sterowania urządzeniem. Niektóre modele mają je na froncie a inne wymagają otworzenia przednich drzwiczek gdyż są schowane wewnątrz.

Wyposażenie czyli dostępne funkcje

Zmywarki, jak wszystkie urządzenia dużego AGD, wyposażone są w szereg funkcji. Im sprzęt droższy tym ma ich więcej. Trzeba dobrze się zastanowić, która z nich będzie nam naprawdę potrzebna bo chociażby specjalne programy do czyszczenia zabawek nie będą potrzebne jeśli nie ma w domu przynajmniej dwójki małych dzieci a cena wzrośnie wyraźnie. Powinniśmy raczej upewnić się czy zmywarka na pewno radzi sobie z podstawami takimi jak intensywne mycie mocno zabrudzonych garnków w wysokiej temperaturze, z szybkim i ekologicznym myciem słabo zabrudzonych naczyń oraz z czyszczeniem samej siebie. Większość modeli znanych marek radzi sobie z tym bez problemu ale z mniejszymi producentami bywa różnie.

Wartymi zastanowienia są tak zwane zmywarki inteligentne. Nie wymagają one programowania lecz nie w wyręczaniu nas pod tym względem ich siła. Potrafią one automatycznie dobrać swój program do rodzaju zabrudzenia oraz ilości brudnych naczyń, dzięki czemu efektywnie oszczędzają, prąd, wodę i czas.

Przydatne są ponadto możliwości programowania zmywarek. Jeśli posiadamy dwustrefowy licznik zużycia energii elektrycznej to możemy ustawić urządzenie tak ,ze automatycznie włączać się będzie w czasie, kiedy prąd jest tańszy zmniejszając nasz rachunek za elektryczność. Jest to też oczywiście bardzo wygodne w innych sytuacjach. Możliwości programowania idą też zwykle w parze z dużą ilości informacji wyświetlanych na urządzeniu, dzięki czemu wiemy na przykład, kiedy skończy pracę. Bywa to też zresztą sygnalizowane dźwiękiem.

Filtr i klasa sprzętu

Bardzo ważną cechą każdej zmywarki jest typ filtra. W tańszych urządzeniach bywa on bierny, co oznacza, że dość często należy go ręcznie czyścić. W większości urządzeń jednak jest on automatyczny, dzięki czemu po każdym ostatnim płukaniu jest on oczyszczany przez strumień wody wypłukujący ze zmywarki resztę zanieczyszczeń.

Klasy jakości to z kolei umowne oznaczenia, które producenci sprzętu (pod przymusem władz) przyjęli by informować nabywców o ilości zużywanej energii, jakości mycia i ilości generowanego hałasu przez swoje produkty. Skale te zbudowane są od tak, że najlepsza jest klasa wzorcowa A a kolejne litery alfabetu oznaczają sprzęt o 10% gorszy jeśli chodzi o zużycie energii lub generowany poziom hałasu. Podobnie wygląda sprawa jeśli chodzi o skuteczność czyszczenia – niższe klasy poradzą sobie z odpowiednio słabszymi zabrudzeniami.

Kupować powinniśmy tylko sprzęt o klasie zmywania A gdyż klasy B i niższa nie poradzą sobie z przyschniętym mocno tłuszczem. W przypadku zużycia energii standardem jest obecnie klasa A+ zastępowana powoli przez A++. Taki zapis oznacza, że zmywarki przekraczają wartości wzorca dla klasy A o odpowiednio 10% i 20%. W przypadku hałasu wszystko zależy od naszych preferencji. Jeśli nie będzie nas w domu w czasie zmywania to możemy się nim w ogóle nie przejmować.

Po dokonanym zakupie

Jeśli już zdecydujemy się na zmywarkę to po jej zamontowaniu musimy koniecznie wykonać pierwsze czyszczenie polegające na włączeniu programu z najcieplejszą wodą i przeprowadzenie go w pełni z użyciem detergentu. Usunie to wszystkie zanieczyszczenia, które mogły w urządzeniu zostać jeszcze po procesie produkcji oraz powstać w czasie przechowywania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *