Zasady dobrego oświetlenia w kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzać będziemy dość dużo czasu i to nie na relaksowaniu się tylko na konkretnej pracy przy przygotowywaniu posiłków oraz siłą rzeczy – sprzątaniu po nich. Oczywiście dla wielu z nas jest to czysta przyjemność ale nie zmienia to w niczym faktu, że mimo wszystko będziemy wykonywać tak konkretne czynności i będziemy musieli to zrobić dobrze. Żeby móc bezproblemowo pracować, potrzebować będziemy odpowiedniego oświetlenia, które w warunkach kuchennych musi wyglądać inaczej niż w innych miejscach domu.

Oświetlenie główne

Najważniejsze w kuchni jest oświetlenie centralne – główne. Nie powinniśmy starać się zrobić z niego oświetlenia jedynego i ostatecznego, które zastąpi wszystkie inne źródła światła w tym pomieszczeniu ale musi być o no na tyle silne, by można było w dowolnym miejscu w kuchni wygodnie przebywać bez odczuwania dyskomfortu związanego z brakiem doświetlenia.

Bardzo dużo zależy tutaj od stylu, w którym urządzamy kuchnię. Jeśli staramy się stworzyć wnętrze klasyczne i ciepłe to postawimy raczej na jakiś ozdobny żyrandol z klasycznymi żarówkami. Jest to rozwiązanie najczęściej stosowane w dużych kuchniach połączonych z jadalnią w domach nastawionych głównie na przytulność. Bardziej nowoczesne przestrzenie są zwykle oświetlane przez halogeny zamontowane na dyskretnych plafonach. Są one bardzo efektywne a światło z nich może być dodatkowo odpowiednio nakierowywane. Bardzo popularne jest również montowanie halogenów bezpośrednio w suficie. Z ich pomocą najłatwiej jest sterować ilością światła w pomieszczeniu a także jego układem.

Do oświetlenia głównego zaliczamy też zwykle oświetlenie stołu, przy którym jemy jeśli oczywiście taki w kuchni się znajduje i nie ma osobnej jadalni. Jego oświetlenie powinno przyjmować postać osobnej lampy wiszącej zawieszonej bezpośrednio nad nim na wysokości trochę poniżej oczu osoby stojącej. Wykorzystywane w tym miejscu lampy są zwykle bardzo ozdobne i podkreślają dodatkowo charakter pomieszczenia.

Obszar roboczy

Doświetlenie obszaru roboczego to konieczność gdyż w czasie pracy przy kuchni w większości przypadków zasłaniać będziemy swoją sylwetką główne źródło światła rzucając sobie cień na ręce i wszystko, co będzie znajdowało się przed nami. Nie trzeba tu już dodawać, jak bardzo jest to kłopotliwe i ile nerwów nas to będzie kosztowało. Podstawą w tym miejscu jest doświetlenie strefy samego gotowania.

Załatwiamy to najczęściej za pomocą lamp zamontowanych w okapach kuchennych. Są tam zazwyczaj halogeny lub klasyczne żarówki chociaż coraz częściej pojawiają się też diody LED. Oświetlenie to powinno starczać do rozjaśnienia samego pieca a także przestrzeni obok niego wiec kupując okap należy zwracać uwagę na moc zainstalowanych żarówek.

Równie ważne jest odpowiednie oświetlenie blatu roboczego w części, która nie zostanie załatwiona przez okap. Tutaj stosuje się zazwyczaj różnego rodzaju lampki podwieszane pod szafkami. Do wyboru mamy zazwyczaj świetlówki, klasyczne żarówki i halogeny. Najczęściej wybór pada obecnie na ostatnią z tych alternatyw ze względu na możliwość zasilania halogenów prądem o znacznie obniżonym napięciu. Nie ma dzięki temu zagrożenia porażeniem ani stopieniem się przewodów elektrycznych w wyniku spięcia. Co więcej, światło halogenów jest bardzo podobne do światła dziennego i nie zmienia barwy przedmiotów, na które patrzymy jak to ma miejsce w przypadku chociażby świetlówek kompaktowych. Stosowanie klasycznych żarówek wolframowych jest też dość problematyczne ze względu na ich niewielką trwałość i wiążącą się z tym konieczność ich częstej wymiany.

Szafki i dekoracja

Bardzo dużym zyskiem na polu użyteczności jest zamontowanie małych źródeł światła w szafkach służących nam jako spiżarki a także w pozostałych szafkach i na półkach chociaż tam jest to już mniej przydatne. Automatycznie włączające się oświetlenie pozwoli nam znaleźć wszystko praktycznie od razu. Obecnie dominują w tych zastosowaniach raczej klasyczne żarówki chociaż powoli będą wypierane przez diody LED, które są mniejsze i dzięki temu wygodniejsze oraz pozwalają dojść wszędzie tam, gdzie ich potrzeba.

W kwestii dekoracji można popuścić wodze fantazji i stosować dowolne rozwiązania, które przyjdą nam do głowy. Najlepiej sprawdzają się jednak halogeny montowane nad drzwiczkami szafek wiszących, które je doświetlają i podkreślają ich design oraz niezwykle urokliwe małe lampki, często kolorowe zakładane we wnętrzu przeszklonych szafek. Ostatni z tych pomysłów pasuje do każdego rodzaju przeszklonych mebli, pierwszy to raczej domena nowoczesnej stylistyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *