Główna / Poradnik / 12 babcinych porad – okna i szyby

12 babcinych porad – okna i szyby

Kontynuując cykl „Babcine porady” dzisiaj zamieszczamy 12 sprawdzonych domowych sposobów przydatnych podczas mycia i konserwacji domowych okien i wszelkiego rodzaju szyb. Czyli jakie środki dostępne w każdym domu najlepiej nadają się do mycia szyb w zastępstwie powszechnie dostępnych detergentów. Sposoby o których często już zapomniano a które często mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy w domowej kasie, zarazem okazać się równie skuteczne jak drogie nachalnie reklamowane środki czystości.

Porady domowe

Szyby i okna

 1. Dobrym preparatem do mycia szyb jest roztwór wody z octem lub denaturatem a do polerowania używaj starych gazet.
 2. Myjąc okna dodaj do wody kilka kropel gliceryny, przeciwdziała to szybkiemu osadzaniu się kurzu i brudu oraz smugom po deszczu.
 3. Szyby nie będą zamarzać tak szybko jeśli myjąc je do wody dodasz denaturatu lub rozcieńczonego amoniaku.
 4. Zmywaczem do paznokci szybko usuniesz lepkie ślady po taśmie klejącej z szyb i okien.
 5. Do polerowania umytych szyb stosuj stare nylonowe rajstopy – nie pozostawiają smug.
 6. Parapety oraz ramy okienne wykonane z surowego drewna mniej się będą kurzyć jeśli przetrzesz i wypolerujesz je kilka razy w miesiącu zwykła pastą do podłogi.Polerka pomaga uniknąc osadzania kurzu
 7. Plamy po farbie olejnej z szyby zejdą usunięte solą amoniakalną (salmiakiem).
 8. Bardzo zabrudzone szyby okienne lub w drzwiach przed umyciem posmaruj olejem (najlepszy jest lniany) i zostaw na godzinę. Zetrzyj miękkim papierem i umyj.
 9. Mycie okienMiękka i skórzana myjka do mycia szyb zachowa swe właściwości jeśli po każdym użyciu opłukasz  ją w roztworze letniej wody z solą kuchenną.
 10. Warto pamiętać o tym że farba ze starego, ręcznie malowanego szkła łatwo odpada dlatego nigdy go nie myj tylko przecieraj suchą szmatką.
 11. Sznur/taśmę do żaluzji lub rolet raz w miesiącu nacieraj świecą taki impregnat sprawi że dłużej będą się nadawały do użytku.
 12. Aby ułatwić sobie pracę nie myj okien:
 • w zimne dni, gdyż w niskich temperaturach przy użyciu ciepłej wody do mycia szkło łatwo pęka
 • w słoneczne dni, ponieważ woda szybko wysycha i pozostają smugi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.