Główna / Poradnik / 15 „Babcinych porad” – podłogi i dywany

15 „Babcinych porad” – podłogi i dywany

Kolejny artykuł z cyklu „Babcine porady”  opisuje różne tradycyjne domowe sposoby jakimi można sobie radzić podczas codziennego użytkowania, konserwacji, oraz czyszczenia podłóg, wykładzin, oraz dywanów. Często zdarza się że nieopatrznie zaplamimy nasz ulubiony dywan czy wykładzinę różnymi kłopotliwymi substancjami. Znajdziesz tu porady dotyczące między innymi tego jak usunąć plamy od pasty do butów, przyklejoną gumę do żucia, smugi bo gumowej podeszwie jakie często pozostają na parkiecie.

Porady domowe

Podłogi i dywany

1. Plamy z pasty do butów jak i te bardzo stare usuniesz z dywanu jeśli spryskasz je środkiem do czyszczenia szkła a po chwili przetrzesz czystą szmatką.

2. Przyklejona guma do żucia na dywanie – położyć na nią kostkę lodyu a gdy guma stwardnieje zeskrobać. Pozostałe resztki usuwać spirytusem lub rozpuszczalnikiem terpentynowym.

3. Terpentyna lub zwykła gumka ołówkowa usuną z parkietu czarne smugi pozostawione np. po szuraniu obuwiem.

4. Lakierowany parkiet zawsze będzie dobrze wyglądał jeśli kilka razy w miesiącu czyścić go będziesz podsuszonymi fusami z czarnej kawy znowu będzie pięknie wyglądał, jeśli raz albo dwa razy w miesiącu wyczyścisz go podsuszonymi fusami z czarnej kawy. Potem wyczyść podłogę odkurzaczem.

5. By drewniana podłoga przestała skrzypieć nasyp w szczeliny trochę talku.

6. Tłuste plamy z bejcowanej drewnianej podłogi usuniesz nacierając je terpentyną a po kilku minutach zmyjesz ją wodą. Jeśli to konieczne wyczyszczone miejsca pobejcuj.

7. Lakierowaną, drewnianą podłogę czyść zimną esencją z czarnej herbaty.

8. Wgniecenia i odciski pozostawione na dywanie przez meble zostaną usunięte jeśli w takie miejsce położysz wilgotną szmatkę, przeprasujesz ją lekko żelazkiem a następnie wyszczotkujesz dywan.

9. Jeśli spryskasz krochmalem (papierem pozakrywaj brzegi dywanu) frędzle od dywanu nie będą się one przesuwać i plątać.

10. Matę z włókien kokosowych czyść pod bieżącą wodą i susz w wiszącej pozycji. Nigdy nie kładź wilgotnej maty na podłodze bo zacznie gnić.

11. Dywan dłużej utrzyma żywe kolory jeśli w czasie zimy położysz go wierzchnią stroną na śniegu i wytrzepiesz porządnie trzepaczką.

12. Włosy z sierści naszych pupili zbieraj z dywanu wilgotną gąbką.

13. Wykładziny i dywany czyszczone odciśniętą kapustą kiszoną (rozłóż kapustę na powierzchni i mocno trzyj, po czym zbierz resztki szczotką i odkurzaczem) odzyskają świeże kolory tkanin.

14. Brudne plamy z ‘ulicy’ pozostawione na dywanie posyp solą i pozostaw na około 15 minut a następnie dokładnie odkurz dywan.

15. By wyblakły dywan odzyskał żywe kolory po odkurzaniu przecieraj go wodą z octem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.