Główna / Poradnik / 25 bobcinych porad – Łazienka i ubikacja

25 bobcinych porad – Łazienka i ubikacja

W kontynuacji cyklu „Babcine porady” zamieszczamy dziś zestaw 25 przydatnych porad dotyczących ułatwienia sobie życie w starciu z problemami jakie spotykają nas podczas użytkowania łazienki oraz ubikacji. W artykule między innymi: jak radzić sobie z problemem pleśni i grzyba na fugach, nieprzyjemnymi zapachami, kamieniem, osadami i innymi bolączkami jakie na co dzień spotykamy w łazienkach. Zapraszamy też do zapoznanie się z wcześniejszym artykułem z tego cyklu jak radzić sobie z problemami meble i tapicerka

Porady na temat czyszczenia łazienki

Łazienka i ubikacja – porady

1. Podłogi i ściany wyłożone naturalnymi płytkami ceramicznymi, np. terakotą, najlepiej myć szarym mydłem, które dzięki matowej warstwie jaką po sobie pozostawia działa ochronnie oraz nadaje powierzchniom estetyczny wygląd.

2. Nalot grzybiczy na fugach i ścianach zniknie jeśli wyczyści się takie powierzchnie płatkiem kosmetycznym lub gąbeczką nasączoną acetonem, czyli zwykłym zmywaczem do paznokci.

3. Kamień z muszli klozetowej da się łatwiej usunąć rano po uprzednim zalaniu jej roztworem wody i octu (10 części wody : 1 część octu) i pozostawieniu na całą noc.

4. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z muszli klozetowej zniweluje wrzucona do sedesu wypalona w całości zapałka.

5. Przelewając od czasu do czasu odpływy i urządzenia sanitarne wodą z dodatkiem 1 łyżki boraksu zlikwiduje nieprzyjemne wyziewy.

6. By nie dopuścić do plam na umywalce lub wannie podczas farbowania włosów, wcześniej wyszoruj je płynnym środkiem do mycia naczyń.

7. By pożółkła wanna znów była biała, wyszoruj ją roztworem soli z terpentyną.

8. Para z zaparowanego lustra zniknie po podgrzaniu go chwilę suszarką do włosów.

9. Odpryski na wannie emaliowanej pokryć cienką warstwą lakieru do urządzeń sanitarnych.

10. Matowy osad z mydła na szklanych drzwiach kabiny prysznicowej usunąć szmatką nasączoną octem.

11. Plamy na kafelkach usuwać octem. A po umyciu natrzeć je emulsją do polerowania płytek ceramicznych i zanim całkowicie wyschnie wypolerować miękką szmatką. Dzięki temu kafelki będą odporne na tworzenie się kamienia wodnego, wilgoć.

12. Matowe kafelki odzyskają połysk jeśli przetrzesz je roztworem soli amoniakalnej (salmiak).

13. Czyszczenie armatury:

– pozłacaną (podatna na zarysowania) – miękką ściereczką i ciepłą wodą z mydłem.

– kolorową z tworzywa sztucznego – nigdy nie czyścić octem lub spirytusem (tworzywo zchropowacieje), stosować tylko łagodne środki czyszczące.

Czyszczenie łazienki

14. Osad wapienny z kranu usuniesz jeśli owiniesz go szmatką lub watą nasączoną octem i pozostawisz na ok 2 godziny.

15. Samoprzylepne haczyki posmaruj od spodu białkiem z jaja kurzego lub piwem dzięki czemu mocniej trzymają się powierzchni drewnianych oraz glazury.

16. By uniknąć zaparowanej łazienki a przy okazji odpryskiwania emalii ze ścianek wanny przy nabieraniu wody, odkręcaj naprzemiennie kran z zimną wodą a potem ciepłą.

17. Strumień lanej wody do wanny wyciszysz jeśli założysz na kran nylonową pończochę, tak by sięgała powierzchni wody lub do napełniania wanny wodą użyjesz ułożonego na dnie prysznica.

18. Gumową matę antypoślizgową czyść i wyjmuj z wanny przynajmniej kilka razy w miesiącu, gdyż przyssawki, które długo się z nią stykają pozostawiają ciemne i brzydkie ślady na jej dnie.

19. Kamień z plastikowej główki prysznica usuniesz jeśli czyścić go będziesz połówką cytryny lub namoczysz w ciepłej wodzie z octem.

20. Marmurowe powierzchnie:

– czyścić szmatką namoczoną w roztworze ciepłej wody z mydłem

– od czasu do czasu nacierać powierzchnie specjalnym woskiem ochronnym.

– są porowate i łatwo w nie wsiąkają tłuszcz, olej oraz kwas pozostawiając plamy dlatego nigdy nie wolno stawiać szklanek lub kubków bez spodeczka.

– trudne do usunięcia plamy likwidować sokiem z cytryny (nie dłużej jak 1-2 minuty) po czym zmyć go czystą wodą i starannie wypolerować miejsce po plamie.

Jak czyścić kafle

21. Łazienkowy kosz na śmieci nie może być z metalu gdyż szybko zardzewieje od wilgoci.

22. Naturalna gąbka odzyska miękkość i miły zapach jeśli na całą noc zostanie namoczona w roztworze osolonej wody. Rankiem wypłukać kilka razy.

23. Grzebienie i szczotki do włosów myj pianką do golenia (spryskaj pianką i pozostaw na kilka minut, po czym spłucz bieżącą wodą).

24. By z zawilgoconych pomieszczeń usunąć nieproszone owady – rybiki cukrowe – posyp takie miejsca mieszanką boraksu z cukrem.

25. Jeśli jesteś w podróży i nie masz żelazka a chcesz rozprostować ubrania z walizki, rozwieś je w łazience przed kąpielą (nasiąkną gorącą parą) a następnie wywieś na świeże powietrze jeszcze na jakiś czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.