Aby w łazience był porządek

Łazienka jest typem pomieszczenia bardziej funkcjonalnego, niż wypoczynkowego. Spełnia podobne funkcje jak kuchnia czy gabinet. A pomieszczenia pełniące określoną funkcję mają to do siebie, że musi się w nich znaleźć wiele elementów i przedmiotów, które będą przydatne w realizowaniu owej funkcji. Im więcej domowników, tym więcej rzeczy będzie musiała pomieścić nasza łazienka. Każdy ma przecież swój własny zestaw kosmetyków, który czasami osiąga niebagatelną ich ilość. Najczęściej w łazience ustawiamy pralkę, wygodnie byłoby mieć zatem pod ręką proszki do prania, płyny do płukania, czy też odplamiacze. Wyobraźmy sobie te wszystkie drobiazgi poustawiane na pralce, czy też poustawiane pod umywalką. W takim bałaganie ciężko byłoby cokolwiek znaleźć, dlatego projektując wnętrze łazienki, nawet tej najmniejszej, nie możemy zapomnieć o meblach łazienkowych.

[ad name=”gora”]

Wybór mebli łazienkowych

Meble do łazienki powinny spełniać odpowiednie wymogi. Przede wszystkim przy wyborze mebli łazienkowych musimy kierować się tym, aby meble były funkcjonalne oraz odporne na czynniki panujące w takim pomieszczeniu, jakim jest łazienka. A wiadomo, że w łazience nie brakuje wilgoci. Właściwie znajduje się ona tam cały czas, nie tylko wtedy, gdy się kąpiemy. Dlatego materiał, z którego wykonane są meble łazienkowe musi być odporny na niszczycielskie działanie wilgotnego powietrza. Najczęściej wybieranymi meblami do łazienki są te wykonane z płyt pilśniowych, które obowiązkowo muszą zostać pokryte specjalną powłoką lub materiałem wodoodpornym. Meble łazienkowe mogą być również wykonane ze szkła – te posiadają naturalną odporność na wilgoć, tworzyw sztucznych, drewna, a nawet marmuru, czy też granitu. Wielu producentów oferuje gotowe zestawy mebli łazienkowych badź pojedyncze elementy. Alternatywą dla tego typu rozwiązań są meble produkowane na wymiar. Jakie wybrać? W przypadku małych pomieszczeń łazienkowych warto zdecydować się na meble robione pod wymiar. Istnieje wtedy możliwość dokładnego zagospodarowania dostępnej, małej powierzchni. Szafki mogą posiadać wyprofilowane kształty dopasowane do innych elementów wystroju łazienki. Jeżeli nasza łazienka jest duża i obszerna to możemy pokusić się o zakup gotowych zestawów mebli.

Umywalka i szafka w jednej obudowie

Podstawowymi meblami łazienkowymi są szafki. Popularnym rodzajem szafek przeznaczonych do łazienek są  tak zwane szafki pod umywalkowe. Szafka taka jest zintegrowana z umywalką, która zostaje wpuszczona do wnętrza szafki. Dodatkową zaletą tego mebla jest ukrycie rur i syfonu umywalki. Zanim jednak zdecydujemy się na taką szafkę sprawdźmy, czy nie będzie ona blokowała nam dostępu do innych elementów, na przykład wanny. Jest to szczególnie ważne, w przypadku małych łazienek, gdzie często umywalka montowana jest tuż obok wanny. Szafka pod umywalkowa jest dobrym schowkiem na proszki do prania, proszki do czyszczenia, płyny i inne detergenty. Jeśli w mieszkaniu są małe dzieci to szafka powinna posiadać dodatkową blokadę, aby ich ciekawskie rączki nie mogły jej otworzyć.

Sposób na urządzenie małej łazienki, czyli szafki wiszące

W małych łazienkach najbardziej funkcjonalne będą szafki wiszące. Możemy na nie przeznaczyć, na przykład całą, jedną ścianę. Dzięki zabudowie będziemy mieć możliwość wykorzystania przestrzeni, aż do sufitu. Na przednie fronty szafek wiszących możemy nakleić lustra. Przed zakupem, czy też zleceniem zrobienia takiej szafki należy sprawdzić rozmieszczenie półek, a dokładnie ich odległość między sobą. Upewnijmy się, że na półce zmieści się to, co zamierzamy w niej trzymać. Jeśli decydujemy się na zakup szafki w sklepie warto wziąć ze sobą, na przykład najwyższy z szamponów jaki najczęściej używamy i sprawdzić czy zmieści się na półeczce w pozycji pionowej. Odpowiednie wymiary należy również uwzględnić przy projekcie szafki na wymiar.

Odpowiednio umeblowana łazienka zapewni ład i porządek, w tym jakże ważnym pomieszczeniu. Dzięki szerokiej gamie mebli łazienkowych będziemy w stanie wyposażyć w szafki nawet bardzo małe łazienki. Dodatkowe elementy, takie jak lustra czy światełka halogenowe dodadzą uroku nie tylko meblom, ale również i całemu pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *