Altany czyli popołudnie w ogrodzie.

Słoneczne, sobotnie popołudnie, biegające i radosne dzieci, najbliższa rodzina i przyjaciele oraz unoszący się w powietrze zapach przypiekanej na grillu kiełbasy – cóż trzeba więcej do szczęścia? Szczęśliwcy, którzy posiadają własny ogród lub działkę doskonale znają to szczęście. W ciepłe, weekendowe popołudnie nie ma nic lepszego jak wylegiwanie się przed własnym domem. Zamiast pocić się przy garnkach w kuchni można urządzić grilla na wolnym powietrzu wśród zieleni. Wszystko niby pięknie, ale uwaga, życie lubi płatać nam figle. Wyobraźmy sobie porozstawiane na trawie krzesła, stoliki, a na nich piwko oraz wiele smacznych i pachnących przysmaków. Brzmi wspaniale, ale tylko do momentu nadejścia nagłej burzy, czy nawet niewielkich opadów deszczu. Nie pozostaje wtedy nic innego, jak poskładać wszystko i wracać do domu. Ale wcale tak być nie musimy, rozwiązaniem tego typu problemów jest postawienie na ogrodzie czy działce zadaszonej altany.

[ad name=”gora”]

Zanim rozpoczniemy budowę altany

Warto wiedzieć, że altany ogrodowej nie możemy postawić ot tak sobie. Samowolne jej wybudowanie jest nielegalne i może skończyć się wizytą w sądzie, szczególnie jeśli wcześniej zaleźliśmy za skórę naszemu sąsiadowi. Jeśli powierzchnia naszej przyszłej altany nie przekroczy 25 m2, to wystarczy jedynie zgłosić, w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym, zamiar jej budowania. Ale w przypadku, gdy nasza altana będzie miała więcej, niż 25 m2, to wtedy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Te reguły dotyczą altan budowanych na własnych posesjach przydomowych. Jeśli chodzi o budowę altany na działce to przy pewnych warunkach nie jest wymagane nawet zgłoszenie faktu jej budowy. Projekt altany możemy wybrać gotowy lub, jeśli mamy własny pomysł na jego realizację, możemy zlecić jego wykonanie. Altana powinna znajdować się na tyle blisko domu, aby można było do niej podciągnąć instalację elektryczna i wodną. Najczęściej, tradycyjne altany mają kształt kwadratu lub sześciokąta.

Altana murowana czy drewniana?

Altany ogrodowe mogą być budowane z różnych materiałów budowlanych. Altany drewniane cechują się uniwersalnością, sprawiają wrażenie bardzo przytulnych. Jako materiał budulcowy wykorzystuje się najczęściej drzewo sosnowe lub świerkowe, rzadziej dębowe. Należy pamiętać , że drzewo sosnowe i świerkowe wymaga wcześniejszego zaimpregnowania, ich niewątpliwą zaletą jest niska cena, czego nie można powiedzieć o drzewie dębowym, które jest bardzo drogie, ale nie trzeba go za to impregnować. Ściany altany drewnianej najczęściej do połowy są pełne, a później tworzą je drewniane kraty. Niezwykle efektownie prezentują się pełne uroku altany wykonane z bali drewnianych. Dachy altan drewnianych mogą być kryte gontem bitumicznym lub strzechą. Nowoczesne  i eleganckie altany mogą być wykonane z metalu. Najczęściej ich dach tworzy otwarta konstrukcja metalowa, na którą można jednak założyć tekstylną wodoodporną osłonę. Altana murowana z kamienia, cegły, czy też gotowych prefabrykatów betonowych będzie wspaniałą ozdobą dużego i przestronnego ogrodu.

Wyposażenie altany

Sama altana to nie wszystko, należy ją jeszcze odpowiednio umeblować. Obowiązkowymi meblami do altany są oczywiście ławy lub krzesła oraz stół. To z jakich materiałów będą one wykonane zależeć będzie oczywiście od rodzaju materiału, z którego zbudowana ma być altana. Dodatkowo altanę warto ozdobić bujną i kolorową roślinnością, która może się wspinać po jej ścianach. Obecnie bardzo popularne jest wmurowywanie grilla w altanę. Oczywiście taka altana musi być dostatecznie duża, aby grillowanie w niej zamiast przyjemnością, nie okazało się udręką.

Altana ogrodowa to świetne miejsce wspólnych rodzinnych spotkań. Świeże powietrze, odgłosy natury, zapach dymu z grilla – dzięki tej małej budowli nawet podczas deszczu nie musimy sobie odmawiać tych wszystkich przyjemności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *