Główna / Aranżacja wnętrz / Analogie, kontrasty oraz właściwości kolorów we wnętrzach.

Analogie, kontrasty oraz właściwości kolorów we wnętrzach.

Jak łączyć koloryW architekturze wnętrz to kolor odgrywa jedną z najważniejszych ról, jeżeli nie najważniejszą. Aby móc wykorzystać wszystkie możliwości i zestawienia kolorystyczne, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami kolorystycznymi, jedną z nich jest łączenie kolorów w układy przyjazne dla wzroku. Zasady barw i kolorów oczywiście nie są ograniczone, bowiem w wystroju wnętrz największą rolę odgrywa wyobraźnia oraz upodobania osoby projektującej, choć podstawowe zasady o kolorach znać należy. Możemy tutaj wyróżnić zasadę zestawienia monochromatycznego, zestawienia analogicznego, zasadę kolorów komplementarnych, zasadę trzech kolorów, zasadę czterech barw, zasadę kolorów dopełniających oraz zasadę kolorów zimnych i ciepłych.

Zestawienie monochromatyczne

to układ różnych odcieni jednego koloru. Jeśli planujemy zastosowanie takiej konfiguracji kolorystycznej, musimy uważać aby nie złapać się w efekt monotonni, jednak zastosowanie odpowiednich proporcji, pozwoli na uzyskanie harmonii oraz spójności wystroju.

Zestawienie analogiczne, polega na łączenie ze sobą, które posiadają podobną tonację bądź podobny odcień. Jako przykład może posłużyć zestawienie fioletu czerwonego i fioletu niebieskiego. Obie barwy pasują do siebie, zawierając  fiolet.

Zasada kolorów komplementarnych, jest to sposób doboru kolorów dopełniających lub prostych par. barwy, gdzie dopełniające barwy leżą naprzeciw  w zestawie barw na kole, na przykład żółty i fiolet, czerwony naprzeciwko zielonego, a pomarańczowy naprzeciwko niebieskiego. dobierając je w pary, otrzymujemy paletę barw neutralnych.

Zasada trzech kolorów , tym razem łączymy trzy barwy z koła kolorów leżących na rogach trójkąta równobocznego, do takich zestawień należą żółty i czerwony i niebieski, czy też  pomarańczowy, zielony i purpurowy. Są to jednak zestawienia które trzeb dobrze przemyśleć ponieważ są to często kolory kontrastowe.

Zasada czterech barw dobieramy dwie pary barw dopełniających, może to być niebieski z pomarańczowym oraz niebieski fiolet i zielonkawa żółć. Może to być całkiem atrakcyjne połączenie.

Zasada kolorów dopełniających podzielonych w tym przypadku łączmy barwę dopełniającą z dwoma barwami sąsiadującymi. Efekt podobny jak przy łączeniu kolorów komplementarnych, jednak pozwala na łączenie większej ilości kolorów, w związku z tym pozwala uzyskać więcej  efektów kolorystycznych.

Zasada kolorów zimnych i ciepłych jedna z bardziej popularnych zasad łączenia barw w aranżacji wnętrz. Do barw zimnych zaliczamy niebieski, zielony i purpurowy, natomiast do barw ciepłych czerwony,pomarańczowy, żółty. Ogólnie , zasada  polega na stosowaniu kolorów zimnych zmierzających do błękitu, natomiast barw ciepłych kierujących się ku czerwieni. Barwy ciepłe nadają wnętrzu oraz wszelkim przedmiotom wrażenie bliskości, oraz kojarzą się ze światłem, słońcem oraz pozytywnym ładunkiem energii. Barwy zimne to sprawiają wrażenie oddalania przedmiotów, mając zarazem działanie uspokajające.

Oprócz zasad kolorystycznych, warto również wspomnieć o właściwościach kolorów, do których należą odcień, jasność oraz nasycenie. Właściwości są bowiem równie ważne podczas wystroju wnętrz, jak wszelkie zasady barw.

Pierwsza właściwością koloru jest odcień, który mówi nam o dokładnej barwie koloru, bowiem kolorów podstawowych jest kilka, zaś każdy odcień tego koloru to inna barwa właściwa. Odcień zaś jest bezpośrednio połączony ze światłem, bowiem w zależności od tego jakie pada światło, taką barwę uzyskujemy. Jeżeli umieścimy cała paletę barw w ciemnym pomieszczeniu, nie będziemy widzieć kolorów, jedynie szare plamy. Dlatego właśnie mówi się o bezpośrednim znaczeniu światła do barwy.

Kolejną właściwością koloru jest jasność, czyli sposób jego naświetlenia, możemy bowiem mieć ten sam kolor ciemny bądź jasny w zależności od jego barwy.

Ostatnią właściwością koloru jest nasycenie, czyli czystość barwy. Dla przykładu możemy wziąć intensywną czerwień oraz delikatny róż i stwierdzić że pierwsza barwa jest bardziej nasycona od drugiej. Wszystkie właściwości koloru łączą się ze sobą i mają jednakowoż szerokie połączenie ze światłem padającym na daną barwę.

Widzimy zatem jak ważne są odpowiednie zestawienia kolorów we wnętrzach, czyli jak ważna jest znajomość wszystkich zasad oraz właściwości koloru. Jeżeli bowiem nie poznamy wymienionych powyżej reguł, nie będziemy potrafili odpowiednio zastosować i dopasować kolorów do siebie we wnętrzu. Oczywiście nie każdy ma zdolności artystyczne łączenia barw, dlatego podczas wystroju pomieszczeń naszego domu warto skonsultować się ze specjalistą, czyli projektantem wnętrz, który wszystkie zasady koloru i barwy ma opanowane.

Jeden komentarz

  1. jakie sa wazne kolory, kiedy pracujesz w domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.