Główna / Aranżacja wnętrz / Aranżacja domu – Jak zaprojektować układ pomieszczeń

Aranżacja domu – Jak zaprojektować układ pomieszczeń

W zależności od tego czy urządzamy tylko jedno pomieszczenie, czy też zmieniamy aranżację całego wnętrza, musimy pamiętać o spójności wszystkich pomieszczeń, jaka powinna pozostać zachowana. Nie może być tak, że kuchnie urządzimy w stylu orientalnym, a salon będzie wyposażony w meble oraz sprzęt w stylu typowo nowoczesnym. Dom jest swego rodzaju całością, jednolitością stylową w wystroju, dlatego nie powinniśmy tej jednolitości oraz spójności zakłócać.

Planowanie domuRównież wielkość poszczególnych pomieszczeń powinna być dostosowana do naszych potrzeb oraz do funkcjonalności całego domu, nie możemy bowiem w miejscu maleńkiej kuchni zrobić salonu, a tam gdzie niegdyś był obszerny salon, umiejscowić kuchnię. W domu ma nam być przede wszystkim wygodnie oraz funkcjonalnie, dlatego każda powierzchnia oraz jej wielkość powinna być zastosowana i przeznaczona pod nasze osobiste potrzeby. Jeżeli prawidłowo podzielimy przestrzeń naszego domu, z pewnością wszystkim jego mieszkańcom będzie się żyło wygodnie i przytulnie, jeżeli zaś poprzestawiamy wszystko do góry nogami, mieszkania stanie się męczące i niefunkcjonalne.

Zasady aranżacji przestrzeni

W celu odpowiedniego przystosowania poszczególnych przestrzeni oraz skomponowania ich w jedną całość, powinniśmy poznać poszczególne zasady organizowania przestrzeni, dzięki którym zazwyczaj mieszkanie jest właśnie funkcjonalne i wygodne. Jedną z tych zasad jest umiejscowienie jadalni oraz salonu blisko kuchni, zaś sypialni a powinna się znajdować jak najbliżej łazienki. Jeżeli mieszkamy w domku jednorodzinnym z poddaszem użytkowym, najlepiej sprawdza się urządzenia wnętrza parterowego jako część dzienną, z salonem, jadalnią, kuchnią oraz łazienką, zaś poddasza jako część nocna z odpowiednią ilością sypialni oraz łazienek.

Organizacja iprojektowanie domuSypialnia to miejsce nocnego wypoczynku, dlatego pomieszczenie powinno być szczególnie ciche oraz umiejscowione w oddali od innych pomieszczeń, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest odizolowanie części dziennej od nocnej za pomocą schodów prowadzących na poddasze.

Jeżeli mieszkamy w małym mieszkaniu w bloku i nie mamy zbytniej możliwości odizolowania sypialni od reszty pomieszczeń, warto pomyśleć o zamontowaniu drzwi dźwiękoszczelnych, przyciemnieniu go poprzez zawieszenie ciemnych i mosiężnych zasłon oraz maksymalnym wytłumieniu ścian. Podczas tworzenia takiego projektu, najlepiej jest stworzyć wstępny projekt układu pomieszczeń na zwykłej kartce papieru. Na niej bowiem możemy dowolnie manipulować pomieszczeniami, dopóki nie osiągniemy zadowalającego efektu.

Tworzenie dodatkowej przestrzeni w domu

Najczęstszym sposobem na utworzenie nowej przestrzeni, bądź powiększenie czy zmniejszenie już istniejącej, jest przesuwanie oraz wznoszenie nowych ścianek działowych. Innym sposobem podziału oraz łączenia pomieszczeń w jedną całość, jest stosowanie parawanów, przesuwanych drzwi, draperii ozdobnych oraz odpowiednie ustawienie mebli, aby oddzielały jedną część pomieszczenia od drugiej.

W obszernym salonie doskonałym podziałem pomieszczenia na część wypoczynkową oraz jadalną jest ustawienie w jednym kącie kanapy oraz foteli ze stolikiem kawowym, w drugiej części zaś możemy umiejscowić stół jadalny wraz z krzesłami. Podkreśleniem oddzielności tych stref będzie zastosowanie oświetlenia ogólnego oraz miejscowego nad obiema sferami pomieszczenia, czyli oddzielny żyrandol powinien znajdować się nad stołem jadalnym, a oddzielny nad kompleksem wypoczynkowym. Innym sposobem na wydzielenie części pomieszczenia jest rozłożenie dekoracyjnego dywanu, który doskonale podkreśli daną część funkcjonalną salony czy sypialni.

Organizacja salonu

Widzimy zatem, iż możliwości mamy bardzo wiele, nie koniecznie musimy przy tym uciekać się do przestawiania ścian działowych, zaś długie korytarze pełne drzwi do poszczególnych pomieszczeń coraz częściej są zastępowane przez projekty otwartej przestrzeni, podzielonej jedynie za pomocą odpowiedniej aranżacji poszczególnych stref wnętrza naszego domu.

Dodatki w aranżacji domu

polkiAby uwydatnić wygląd danego pomieszczenia oraz nadać mu odpowiedni charakter, warto zastanowić się nad ozdobami w postaci murowanych gzymsów, stiuków czy drewnianych półek, równie efektowne jest tworzenie w ścianach okna bądź kilku mniejszych okien łączących w ten sposób salon z kuchnią bądź jadalnią, dzięki temu bowiem zyskujemy dodatkowe miejsce na ustawienie elementów dekoracyjnych, a nasze wnętrza są spójniejsze i bardziej połączone w jedną całość. Zaś zastosowanie wszelkiego rodzaju gzymsów, stiuków, girland czy elementów drewnianych pozwala nam zamienić ponurą i surową płaszczyznę ściany czy sufitu w efektownie i ciekawie skomponowaną architekturę, która oczywiście musi być również dopasowana do całości aranżowanego wnętrza.

Pamiętajmy również o takich czynnikach dekoracyjnych, jak lustra, obrazy oraz kwiaty, które idealnie potrafią wkomponować się w całość wystroju wnętrza będąc brakującą częścią układanki danego pomieszczenia.

Najważniejsze zaś podczas ustanawiania poszczególnych relacji pomiędzy pomieszczeniami jest odpowiednie tworzenie symetrii we wnętrzach naszego domu. Elementy dekoracyjne bowiem sprawiają, iż nasze wnętrze staje się zneutralizowane z wszelkich nieregularności, czego efektem jest panujący ład i porządek. Jeżeli zastosujemy więcej linii horyzontalnych, sprawimy iż wnętrze będzie przytulne i odpowiednie do wypoczynku, jeżeli zaś zastosujemy klasyczne piony w wystroju wnętrza, nabierze ono powagi oraz klasycznej surowości. Podczas projektowania poszczególnych pomieszczeń warto wspomagać się programami do aranżacji wnętrz, które pozwolą na sprawdzenie w krótkim czasie rożnych koncepcji na aranżację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.