Główna / Aranżacja wnętrz / Aranżacja kuchni – Okna w kuchni

Aranżacja kuchni – Okna w kuchni

Do lamusa odeszły mroczne ( dosłownie i w przenośni) czasy, kiedy w pogoni za oszczędnościami i dodatkowymi oddanym mieszkaniami, budowano kuchnie bez okna, małe, ciasne, klaustrofobiczne, gdzie nie docierały promienie słoneczne i świeże powietrze. Obecnie projektowane kuchnie są wygodne, przestronne, jasne. Po prostu pogodne. Kuchnia służy nie tylko przygotowywaniu potraw. To w niej skupia się życie rodzinne, to tutaj spędzamy sporą część dnia. Jest rzeczą istotną, abyśmy się w n niej czuli wygodnie i komfortowo. Okno odgrywa w   kuchni pierwszoplanową rolę.

Okno w kuchni

Okna we współczesnych kuchniach

Okna we współczesnych kuchniach są relatywnie duże. Często wychodzą na balkony, werandy, tarasy pozwalając na wygodne urządzanie ogrodowych lub balkonowych przyjęć, bez konieczności kłopotliwego i uciążliwego noszenia potraw. Okno, we współczesnej kuchni to przede wszystkim źródło światła. Nic tak nie rozświetla kuchni, nie stwarza ciepłej, pogodnej, rodzinnej atmosfery jak światło słoneczne. Rano, przy rodzinnym śniadaniu pozwala odpędzić resztki snu, w południe pozwala rozmarzyć się i odprężyć, popołudniami przynosi spokojną zadumę nad pogodnym przemijaniem. Wielkim błędem, zresztą często popełnianym, jest montowanie w kuchni żaluzji, lub ciężkich, gęstych firan, a nawet zasłon.

Zasłony, kotary,  potrzebne i funkcjonalne w salonach czy sypialniach, w kuchni nie mają racji bytu. Przytłaczają swym ciężarem, hamują wymianę powietrza, blokują dostęp światła, a co najważniejsze, nasiąkają  zapachami przygotowywanych potraw, wilgocią,  tworząc duszną, nieświeżą aurę. Jeżeli decydujemy się na firankę, a jest to naturalny element dekoracyjny pomieszczenia, powinna być ona krótka, przewiewna, lekka. Na rynku, dostępna jest  cała gama gotowych firanek, często kolorowych z motywami nieodparcie kojarzącymi się z kuchnia: kwiatami, owocami, warzywami. Można je kupić zarówno w marketach oferujących produkty wyposażenia mieszkań jak i specjalistycznych sklepach i salonach.

Okno kuchenne

Wewnętrzny parapet okna można w tym przypadku wykorzystać jako miejsce układania ciekawych bibelotów, kwiatów, pater z owocami lub ozdobnymi warzywami, czasami świeczników. Ważnym elementem dekoracyjnym są karnisze. Tutaj także producenci zadbali o ich bogaty wybór. Dostępne są karnisze metalowe, mosiężne, drewniane, plastikowe, o różnych, często wymyślnych wykończeniach i formach. Z łatwością można dopasować karnisz do wystroju i kolorystyki wnętrza, tak, aby tworzył harmonijną całość z pozostałymi elementami wyposażenia.

Podstawowe cechy współczesnych okien

Sporo uwagi poświęca się obecnie szczelności okien. Nowoczesne, plastikowe okna reklamowane są jako całkowicie dźwiękoszczelne. To, co jest ich faktyczną zaletą, w przypadku okien kuchennych jest równocześnie wadą. Pomimo doskonałych systemów wentylacyjnych, wyciągów, wentylatorów, nieodłącznym elementem kuchni są zapachy przygotowywanych potraw oraz para wodna. Okna, zbyt szczelne, uniemożliwiają wymianę powietrza z otoczeniem. Otwieranie okien, również nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, chociażby z uwagi na panujący na zewnątrz mróz czy deszcz. Dlatego, montując okna w kuchni, należy wybierać okna z funkcją rozszczelnienia. Dzięki niej, nawet zaryglowane okno nie oznacza całkowitego braku cyrkulacji powietrza.

Kuchnia z oknem

Kolejnym nowatorskim rozwiązaniem proponowanym przez producentów okien kuchennych jest termo-ramka. Jest to nic innego, jak długi pas stali szlachetnej, znajdujący się wewnątrz okna, wypełniony w środku absorbentem wilgoci, wygięty tak, by pasował do całości okna . Tak skonstruowane okno wykazuje się niskim współczynnikiem uciekania ciepła, a dodatkowo zapobiega parowaniu szyb od wewnątrz. Dla zapracowanej pani domu nie bez znaczenia jest fakt, iż nowoczesne okna są łatwe w utrzymaniu czystości, a ich mycie zabiera niewiele czasu.

Rozplanowanie kuchni względem okna

Niezależnie od wielkości kuchennego okna i jego rodzaju, powinniśmy zadbać o rozmieszczenie mebli i sprzętów względem okna. Decydują o tym, zarówno względy estetyczne jak i praktyczne. Lodówka ustawiona w nasłonecznionym miejscu, obok otwieranego okna, zużywać będzie zdecydowanie więcej energii elektrycznej  Nagromadzenie mebli blisko okna hamuje dostęp światła i świeżego powietrza, sprawia wrażenie ciasnoty i braku koncepcji w aranżacji wnętrza. Optymalnym rozwiązaniem jest pozostawienie ściany okiennej pustej, niezastawionej meblami, ewentualnie zachowanie co najmniej dwumetrowego odstępu pomiędzy meblami i ramą okienną. Pozwoli to na wyeksponowanie dekoracyjnego charakteru okna, firanek, kompozycji parapetowej.

 

Jak dekorować okno kuchenneZachowanie dystansu pomiędzy oknem a meblami ma również duże znaczenie praktyczne. Pozwala na jego łatwy dostęp do okna, jego otwieranie oraz  wietrzenie pomieszczenia, co w przypadku kuchni, ma znaczenie niebagatelne. Miejsce pod okiennym parapetem jest najczęściej zarezerwowane dla grzejnika. Przy jego doborze, także powinniśmy zwrócić uwagę na skomponowanie tego elementu z całościowym wyposażeniem wnętrza, a szczególnie  z wielkością i kształtem okna.

Trudno przecenić znaczenie okna w kuchni. Ożywia pomieszczenie, rozświetla je , jest naturalnym elementem dekoracyjnym. Pozwala cieszyć się naturalnym światłem słonecznym, świeżym powietrzem, pozwala na pozbywanie się nadmiaru ciepła i wilgoci, powstających w wyniku przygotowywania potraw. Usytuowanie okna, jego otoczenie, wybór materiału z jakiego jest zrobione, a w końcu dobór karniszy i firanek mają niebagatelne znaczenie dla całościowego wystroju wnętrza i dla naszego komfortu. Z tego względu, jak również z uwagi na straty cieplne powodowane nieszczelnymi, złej jakości oknami, a co za tym idzie z uwagi na koszty ponoszone na ogrzewanie pomieszczenia, warto decyzję o wyborze okna poprzedzić dokładną analizą dostępnych na rynku  produktów oraz dokładnym rozplanowaniem całej inwestycji.

Warto w tym zakresie zasięgnąć porady fachowca, zarówno z zakresu budownictwa jak i aranżacji wnętrz. Wydatek na zakup odpowiednich, dobrej jakości kuchennych okien na pewno nie jest chybioną inwestycją. Oszczędności wynikające ze zmniejszonych strat ciepła oraz stosowania sztucznego oświetlenia, szybko zwrócą poniesione wydatki. Korzyści płynące z dobrego samopoczucia, z radości jaką daje  przebywanie w przyjaznej, ciepłej, rodzinnej atmosferze jasnej i oświetlonej kuchni są nie do oszacowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.