Główna / Aranżacja wnętrz / Aranżacja wnętrz – panele podłogowe

Aranżacja wnętrz – panele podłogowe

Podłoga jest ważnym elementem aranżacji wnętrz ponieważ kształtuje całą powierzchnie. Podłoga potrafi zmienić wizualnie wnętrze więc to co położymy na podłogę ma istotne znaczenie dla całości pomieszczenia. Panele to w ostatnim czasie niezwykle popularne i modne rozwiązanie dla podłóg. Swój sukces zawdzięczają między innymi nieskomplikowanemu i szybkiemu montażowi oraz stosunkowo niewysokiej cenie. Duża liczba wzorów i kolorów oraz niewysoka cena w stosunku do podłóg z drewna sprawiły, że stały się one często używanym materiałem wykończeniowym.

Rodzaje paneli podłogowych

Wyróżniamy trzy główne rodzaje paneli podłogowych:

  • panele drewniane
  • panele laminowane
  • panele korkowe

Panele drewniane

Panel podłogowy drewnianyMają najczęściej konstrukcję warstwową. Zbudowane są z dwóch warstw z miękkiego gatunku drewna oraz z warstwy dekoracyjnej. Ich wierzchnią warstwę stanowi drewno pokryte olejem lub lakierem. Panele drewniane dzięki warstwowej budowie w mniejszym stopniu niż podłoga drewniana ulegają odkształceniom pod wpływem temperatury czy wilgoci. Panele drewniane łączą estetyczne walory litego drewna z funkcjonalnością paneli laminowanych. Można je układać praktycznie w całym domu, a ich konkretne zastosowanie zależy od gatunku użytego drewna.

I tak najtrwalsze są gatunki egzotyczne takie jak badi czy jotoba, polecane do korytarzy i na schody. Do pokoi dziennych zalecane są podłogi z dębu, jesionu czy grabu. Natomiast drewno miękkie takie jak brzoza i olcha pasuje na posadzki w sypialniach. Do łazienek zaś nadają się tylko panele z niektórych gatunków drewna egzotycznego np. teak, które są tak odporne na zawilgocenie, że można je układać również na tarasach. Zaletą paneli drewnianych jest możliwość ich renowacji poprzez zeszlifowanie ich wierzchniej warstwy i pokrycie nową warstwa lakieru. Choć najczęściej spotykane panele drewniane to te o warstwowej budowie, to dostępne są także panele z litego drewna. Są to kwadratowe panele o wyprofilowanych wpustach na bocznych ściankach. Panele te po ułożeniu wymagają szlifowania i pokrycia ich powłoka lakierniczą.

Panele laminowane

Panel podłogowy laminowanyZ materiałów drewnopochodnych są tańsze od paneli drewnianych. Składają się z trzech zasadniczych warstw: nośnej zbudowanej z płyty HDF, dekoracyjnej, która pokryta jest termoutwardzalną żywicą, oraz licowej warstwy laminatu .Taka budowa paneli sprawia, że są one odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz środki czyszczące. Podłoga z paneli laminowanych nie wymaga cyklinowania ani lakierowania, jest trwała i bardzo praktyczna.

Niewątpliwą zaletą wizualną paneli jest fakt, że mogą one naśladować każdy materiał i każdy wzór podłogi. Dostępne są wzory paneli, które imitują nowoczesne parkiety, stare drewniane posadzki, drewno różnego gatunku a także terakotę .W szerokiej gamie wzorów dostępne są także panele imitujące ekskluzywne i drogie deski z drzew egzotycznych .Panele laminowane mają wyższą odporność na ścieranie niż panele drewniane są odporne nie tylko na zarysowania ale również na zaplamienia i wysokie temperatury. Wadą paneli laminowanych jest jest fakt, że są one niezwykle akustyczne i w zetknięciu z twardymi podeszwami butów wydaja stuknięcia. Elastyczna pianka stosowana jako podkład pod panele redukuje te wadę w niewielkim stopniu. Na rynku dostępne są panele z wbudowanym systemem tłumiącym kroki. Panele laminowane nie są odnawialne

Panele korkowe

SPanel podłogowy z korkaą antystatyczne i odporne na ścieranie. Podobnie jak panele drewniane i laminowane zbudowane są z warstw. Nie przepuszczają wilgoci, dobrze izolują cieplnie i akustycznie, tłumią odgłosy kroków, a upuszczone na nie przedmioty nie tłuką się. Panele korkowe stosować można we wszystkich pomieszczeniach oprócz łazienek.

Panele podłogowe są dobrym rozwiązaniem do każdego domu czy mieszkania. Dobrze się prezentują a ich położenie i użytkowanie nie są skomplikowane. Podłogi wykończone panelami można dopasować do wszystkich stylów i wystrojów wnętrz. Stosować je można w większości pomieszczeń, w kuchniach, łazienkach a nawet na tarasach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.