Główna / Poradnik / 25 babcinych porad – meble i tapicerka

25 babcinych porad – meble i tapicerka

W naszym gospodarstwie domowym codziennie dzieje się coś na co potrzeba skutecznego środka, niezawodnego sposobu, najlepiej bez konieczności wydawania kolejnych pieniędzy na produkty chemiczne niejednokrotnie bardzo drogie. Często zapominany o prostych i naturalnych metodach znanych i stosowanych z powodzeniem przez nasze babki.
Przypomnimy je więc w niniejszej serii. Wybraliśmy te najlepsze i najskuteczniejsze pomysły.
Warto zobaczyć także część poświęconą łazience i toalecie.

 

Jak dbać o meble

I. Meble i tapicerka:

1. Recepta na politurę własnej roboty: 1/3 terpentyny, 1/3 pokostu lnianego i 1/3 octu. Przed nałożeniem wszystko dobrze zmieszać, następnie polerować powierzchnię mebli miękką szmatką.

2.Niewielkie rysy na meblach nasmarować bezbarwną wazeliną, pozostawić na 24 godziny, a następnie wypolerować miekką szmatką.

3. Jasne plamy z wody na meblach: zmoczyć korek w oleju roślinnym, zanurzyć w popiele z papierosa i trzeć nim plamę. Później wywoskować powierzchnię. Skuteczna jest także nafta.

4.Znany i sprawdzony, a przede wszystkim tani środek do pielęgnacji mebli dębowych i mahoniowych, który nadaje im piękny połysk to ciepłe piwo.

5.Rozlany klej na drewnianej powierzchni, usunąć jak najszybciej, zanim zaschnie. Plamę zetrzeć kremem kosmetycznym, masłem albo olejem jadalnym.

6.Waciki do uszu albo cieniutkie pędzelki doskonale nadają się do czyszczenia trudno dostępnych kącików, rowków i szczelinek w meblach i innych sprzętach domowych.
Natomiast szczeliny w drzwiach z deszczułek (albo w okiennicach) bez trudu wyczyścisz linijką owiniętą szmatką.

7.Gładkie, pozłacane ramy obrazów wyczyścisz kawałkiem surowego ziemniaka. Nigdy nie używaj do tego celu wody.

8.Plamy z wosku lub stearyny na fornirze można usunąć w następujący sposób: posypać zaplamione miejsca grubo talkiem, przykryć kilkoma papierowymi serwetkami i przeprasować ciepłym żelazkiem. Wosk wsiąknie w papier.

9.Pożółkłe klawisze pianina znów będą białe, jeśli wyczyści się je zwykłą pastą do zębów lub rozcieńczonym spirytusem. Nigdy nie wodą, ponieważ znów szybko zżółkną.

10.Do konserwacji i rozjaśniania mebli wiklinowych jak i bambusowych doskonale nadaje się ciepła woda z solą. Po wyszorowaniu meble muszą dobrze wyschnąć, najlepiej wystawić je na świeże powietrze i działanie słońca, później nasmarować olejkiem cytrynowym. Lakierowane meble wiklinowe powinno się tylko przecierać na mokro.

Meble tapicerowane

11.Meble kryte ciemną skórą należy raz lub dwa razy w roku konserwować olejem rycynowym. Do jasnej skóry można używać wazeliny kosmetycznej lub bezbarwnej pasty do butów.

12. Meble tapicerowane odkurzać zawsze pod włos i używać do tego celu zwykłej ssawki odkurzacza, a nie szczotki, która może powyciągać włókna z tkaniny. Przed włączeniem odkurzacza należy przeszukać wszystkie zagłębienia i rowki, czy przypadkiem nie wpadł tam klips, guzik czy inny drobiazg. W ten sposób nie tylko unikniesz zatkania się odkurzacza, lecz również straty cennego przedmiotu.

13.Meble lakierowane myć szmatką nasączoną wodą z mydłem, płynem do mycia naczyń lub amoniakiem, lub też wodą z otrębami. Dobry jest również roztwór sporządzony z 200 mI denaturatu i kilku kropel amoniaku. Po umyciu wytrzeć wszystko do sucha.

14.Drewno woskowane by nie ciemniało kilka razy do roku przetrzeć należy 24% wodą utlenioną.

15.Do czyszczenia drewna orzechowego używać nafty, którą należy pozostawić, aż wsiąknie, po czym wypolerować.

16.Kute żelazo odkurzać pędzelkiem, po czym przetrzeć szmatką nasączoną naftą, która zapobiegnie rdzewieniu.

17.Krzesła z wyplatanym z trzciny motywem odkurzyć pędzelkiem, a następnie przetrzeć roztworem wody i soli gruboziarnistej (garść soli na 1litr). Nie wolno jednak zbytnio zamoczyć drewna.

18.Trwałość trzcinowej plecionki przedłuży się jeśli natrze się ją połówką cytryny. Aby porządnie umyć krzesło, neleży przetrzeć je wodą z dużą ilością soli, a następnie wystawić na słońce lub osuszyć suszarką, by włókna ponownie się skurczyły.

19.By wybielić plecionki najlepszy jest roztwór wody utlenionej (100 ml na litr wody).

20.Tapicerkę ze sztruksu lub welwetu przetrzeć spirytusem denaturowanym lub wodą z dodatkiem amoniaku.Należy jednak uważać, aby nie namoczyć nadmiernie obicia.. Czyszcząc welwety, wykonać tę czynność trzykrotnie: pierwszy raz – zgodnie z kierunkiem włosa, drugi raz – pod włos oraz trzeci – z włosem.

21.Tapicerka z tkanin mieszanych czyli z dodatkiem włókien sztucznych czyścić za pomocą ciepłych otrąb. Podgrzać w piekarniku otręby pszenne i rozsypać na powierzchni obicia. Wcierać dłonią, lekko naciskając w miejscach bardziej przybrudzonych. Pozostawić je tak na 10-15 min i zebrać miotełką lub odkurzaczem.

22.Obicia ze  eko skóry oraz skaju zmywać ciepłą, mydlaną wodą, spłukać i wytrzeć do sucha. Wetrzeć odrobinę kremu „Nivea” i po przeschnięciu wypolerować.

23.Pleśń na skórze usunąć szmatką zwilżoną terpentyną. Jeśli jednak pleśń wgryzła się głębiej w skórę, przetrzeć to miejsce papierem szklistym (Nr 000), przemyć wodą z dodatkiem amoniaku (1 łyżeczka od herbaty na 1 szklankę wody), wysuszyć, zakolorować wybarwione miejsca, natrzeć pastą i po 2 godz. polerować.

24.Głębokie zadrapania i odbarwienia skóry można zamalować pisakiem lub flamastrem o odpowiednim kolorze, po wyschnięciu zapastować i wypolerować.

25.Naderwany kawałek lica skóry przy zadrapaniu powierzchownym, wziąć na zapałkę trochę płynnego kleju, posmarować od lewej strony odstający kawałek, przyłożyć na właściwe miejsce i dla lepszego przyklejenia toczyć po tym miejscu szklaną kulkę lub piłeczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.