Główna / Aranżacja wnętrz / Barek w kuchni – wady, zalety, galeria aranżacji.

Barek w kuchni – wady, zalety, galeria aranżacji.

Barek w kuchni, nowoczesne budownictwo mieszkaniowe wprowadza zupełnie nowe standardy, o których jeszcze kilkanaście lat temu trudno było nawet marzyć. Kiedyś pokój dzienny to był pokój dzienny, sypialnia to sypialnia a kuchnia była kuchnią. Dziś możliwe jest dowolne połączenie tych pomieszczeń, no może oprócz łączenia kuchni z sypialnią. Często zamiast typowej kuchni w mieszkaniu utworzony jest tylko aneks kuchenny. W dzisiejszym artykule pomysły na barki kuchenne.

Barek w kuchni

Kuchnia z barkiem ciekawy pomysł na organizację.

Oznacza to, że miejsce, które tradycyjnie nazywamy kuchnią jest połączone z pokojem dziennym lub tylko nieznacznie przedzielone, na przykład barkiem albo wyspą kuchenną. Takie rozwiązania stosuje się w mieszkaniach o niedużej powierzchni, dzięki czemu poprzez brak ścian zyskuje się więcej przestrzeni i optycznie mieszkanie wydaje się większe. Wprawdzie od razu nasuwa się problem zapachów, jakie zawsze wydobywają się z kuchni, jednak nowoczesne okapy są na tyle dobre, że wyciągają bez problemu każdy zapach. Niektóre osoby wzbraniają się przed takimi otwartymi kuchniami argumentując, że przecież goście czy nawet domownicy nie muszą cały czas widzieć bałaganu, jaki z reguły towarzyszy przygotowywaniu pKuchnie Z Barkiem Zdjęciaosiłków.

Po pierwsze, barek w kuchni to takie rozwiązanie które pomaga nauczyć się bardziej dbać o porządek i estetykę wnętrz a po drugie można ten bałagan sprytnie schować, budując oddzielający kuchnię od reszty pomieszczeń barek. Może on być troszeczkę wyższy niż blaty kuchenne, przez co skutecznie zasłoni to, co dzieje się akurat w aneksie kuchennym. Poza tym taki barek może spełniać wiele innych funkcji. Barek w kuchni może służyć za stół, przy którym jada się posiłki. Wystarczy dostawić do niego jeden lub więcej stołków i można wygodnie posiedzieć i przy okazji posilić się. Sam blat tego barku może również być pomocny przy przygotowywaniu posiłków, jeśli akurat nie ma więcej miejsca w kuchni. W zależności, czy jest to barek pełny czy też jego konstrukcja jest otwarta, można go wykorzystać do przechowywania niektórych przedmiotów, których nie używa się na co dzień.

Meble kuchenne z barkiem funkcjonalne

Jeśli barek w kuchni wykonany jest na kształt murka z blatem, w jego ścianie można umieścić schowki, w których znajdą miejsce na przykład zapasowe szklanki czy kubki albo inne mniej przydatne przedmioty. Jeśli barek jest szerszy, można go użyć zgodnie z jego nazwą – po prostu jako barek z alkoholami. Na co dzień natomiast można na nim postawić na przykład kwiaty i będzie spełniał funkcję dekoracyjną w domu. W taki oto łatwy sposób można oddzielić pokój dzienny od kuchni i jednocześnie zyskać dodatkowe funkcjonalne miejsce w mieszkaniu. Dzięki temu mieszkanie nabiera charakteru, można o nim więcej powiedzieć niż tylko tyle, że jest obudowane standardowymi ścianami. Ponieważ nie jest to częste rozwiązanie, wzbudza naturalne zainteresowanie wśród gości i powoduje, że nasze mieszkanie jest lepiej postrzegane. Jeśli chodzi o starsze mieszkania, to niestety nie w każdym można zastosować taką przeróbkę, która pozwoliłaby na uzyskanie podobnego efektu.

Barek W Kuchni GaleriaBarek w  kuchni przez ścianę

Często kuchnie są usytuowane z dala od największego pokoju w mieszkaniu, przez co bezzasadnym wydaje się nawet myślenie o przerobieniu mieszkania na bardziej modernistyczne. Jeśli jednak istnieje taka możliwość i ściana dzieląca kuchnię od pokoju nie jest przypadkiem ścianą nośną, można poprzez fachowo przeprowadzone wyburzenie i remont uzyskać całkiem ciekawy efekt. W mieszkaniach, jakie mieszczą się w typowych, polskich blokach, posiłki przygotowywane w kuchni trzeba następnie przenieść do pokoju dziennego, gdyż w kuchni z zasady już nie ma miejsca na stół.

Wygląda to w ten sposób, że trzeba chodzić w tą i z powrotem z talerzami, półmiskami, szklankami itd. natomiast gdyby pokój od kuchni oddzielał jedynie niewysoki murek z blatem, taki właśnie typowy, nowoczesny barek, można by po prostu stawiać na nim dania i zastawę stołową a z drugiej strony osoby podawałyby to wszystko do stołu. Poza tym w przypadku, kiedy domowników jest niewielu, można jadać posiłki właśnie przy  barku kuchennym, przez co nie tworzy się bałaganu i niepotrzebnego zamieszania w dużym pokoju. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i sprawia, że przed domownikami, w szczególności korzystającymi z kuchni, otwierają się zupełnie nowe możliwości.

Barek kuchenny jako element dzielący kuchnię i salon

Obecnie deweloperzy często decydują się na rozwiązanie jakim jest barek w kuchni, które uwzględniają oddzielenie aneksu kuchennego od pokoju dziennego czy jadalni takim właśnie barkiem. Niekiedy jednak pozostaje w planach kompletnie pusta przestrzeń i wtedy kupujący ma prawo dokonać wyboru, czy chce w tym miejscu ścianę czy też właśnie takie rozwiązanie. Choć niekiedy istnieje jeszcze inne wyjście, a mianowicie postawienie na granicy kuchni i pokoju wyspy kuchennej. Jest to coś podobnego do omawianego wcześniej barku kuchennego, jednakże jest o wiele szersze i stanowi ważny element wyposażenia kuchni. Może w tym miejscu znajdować się na przykład zamrażarka, szafka, piekarnik czy zmywarka. Cokolwiek ze sprzętu kuchennego, co niekoniecznie musi stać pod ścianą.

Dodatkowo znajduje się tam także szeroki blat, na którym można zarówno przygotowywać posiłki, jak i je spożywać. Wyspa taka jest niższa niż barek kuchenny, z reguły ma taką samą wysokość jak blaty pod ścianą. Tego typu rozwiązanie można zastosować, kiedy to część kuchenna jest jednak trochę większa. Musimy bowiem pamiętać, że od wyspy do linii zabudowy kuchni musi być miejsce na swobodne poruszanie się. Poza tym w takiej sytuacji kuchnia i wszystko co w niej się dzieje jest zupełnie na widoku i nie ukryje się tam żaden bałagan. Dlatego taka forma oddzielenia kuchni od pokoju dziennego jest dosyć rzadka, jednak niekiedy zdarza się coś takiego napotkać. Wszystko zależy od gustu i opcji, na jaką zdecydują się właściciele mieszkania.

Barek między kuchnią a salonem

Reasumując, zdecydowanie się na rozwiązanie jakim jest barek w kuchni pozwala na uzyskanie większej przestrzeni i subtelne oddzielenie części kuchennej o części wypoczynkowej mieszkania. Sprawdza się doskonale w mieszkaniach małych i średnich, w których bardzo trudno jest w jakikolwiek sposób zdobyć choćby złudzenie większego metrażu mieszkania. W większych apartamentach można również zastosować rozwiązanie w wyspą kuchenną, która kosztem przestrzeni podniesie nieco funkcjonalność pomieszczenia.

4 komentarze

  1. te kuchnie są fantastyczne…
    poprostu cudne :*

  2. Barki i wyspy w kuchni robią teraz zawrotną karierę. Duża część osób, które przychodzą do mnie na konsultacje, zamawiają projekt w cad kuchnie, rozważają właśnie umieszczenie barku, jako elementu rozdzielającego kuchnię i pokój dzienny. Także osobiście bardzo je lubię i nawet sama mam barek w domu, mniej więcej w podobnym rozwiązaniu co na 3 zdjęciu:)

  3. Mamy stół na granicy aneksu, ale gdyby go tak zamienić na barek zrobiony z szafek, to zyskałabym dodatkową przestrzeń na naczynia kuchenne, a przy tym zrobiłoby się nowocześniej i modniej. Oczywiście wiązałoby się to z wymianą szafek w kuchni, ale skoro bym tylko zastępowała stare to nie musiałbym się martwić te wszystkie zasady ergonomii(?). Ważne byłby byłyby tylko kolory szafek i ścian, co mogę sprawdzić w power net kiedy już będę miała konkretny projekt salonu. Kusząca perspektywa:D

  4. Barki nigdy mi się nie podobały, bo kojarzyły mi się z barem, a nie domem, aż do momentu kiedy wpadłam na wizytę do koleżanki, z którą się nie widziałam ze dwa lata. Wszystko pięknie wyremontowane, a do tego barek – ona to nazwała wyspą, zrobiony z szafek. Nie wygląda to wcale barowo, a przy tym zyskała kolejne szafki, dzięki czemu mogła zrezygnować z wiszących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.