Główna / Aranżacja wnętrz / Co na podłogę?

Co na podłogę?

Podłogi to bardzo ważne płaszczyzny. Zajmują one, oprócz sufitów największą powierzchnię naszych mieszkań, dlatego silnie oddziałują na wnętrza. Podłoga, dzięki swej dużej powierzchni, silnie oddziałuje na sposób postrzegania pomieszczenia. Dlatego idealnie się nadaje do stosowania optycznych trików, które mogą jego wnętrze wizualnie odmienić. Za pomocą odpowiednio dobranej podłogi zmienimy proporcje wnętrza.

Co na podłogę

Kilka porad przydatnych przy doborze koloru podłogi.

Małe mieszkanie optycznie zyska na przestrzeni, jeśli będzie miało podłogi jednakowe we wszystkich wnętrzach (gdy to niemożliwe, np. w łazience, warto tam ułożyć materiał przynajmniej w zbliżonym kolorze), duże zaś przestanie przypominać wielką halę, jeśli w poszczególnych pomieszczeniach zróżnicujemy materiały wykończeniowe na posadzkach.

Kolor czy też odcień podłogi również silnie oddziałuje na sposób postrzegania pomieszczenia .Jasne podłogi optycznie je powiększają . Dają wrażenie naturalności i prostoty.

Jasne gatunki drewna (świerk, brzoza, modrzew) powiększą optycznie pomieszczenie, natomiast drewno ciemne (orzech, wiśnia, drewno egzotyczne, przyciemniony dąb) sprawi, że wyda się ono mniejsze.

Jaki materiał na podłogę

Pdłoga z drewnaPodłoga z drewna

Drewno wciąż jest najpopularniejszym materiałem posadzkowym. Obecnie na podłogach – oprócz desek, parkietu i mozaiki – coraz częściej układa się bruk drewniany, panele lub parkiet przemysłowy. Posadzki drewniane najczęściej układa się w pokojach dziennych i sypialniach. Można je też ułożyć w przedpokoju, a specjalnie wykończone panele podłogowe, odporne na wilgoć, nawet w kuchni. Posadzki drewniane oprócz dużej wytrzymałości doskonale pasują do każdego wnętrza, zapewniają komfort i łatwo je utrzymać w czystości.
Parkiety układa się z deszczułek zwanych klepkami .

Zależnie od ich rodzaju można ułożyć:

  • parkiet tradycyjny,
  • parkiet dekoracyjny
  • czy też parkiet lamelowy

Panele podłogowe

Panele podłogoweNatomiast dla osób, które chcą mieć drewnianą posadzkę, ale nie mają czasu lub pieniędzy na jej ułożenie doskonałym materiałem będą panele laminowane. Układane bez klejowo można zabrać ze sobą podczas przeprowadzki. Paneli nie przykleja się, nie przybija ani nie przykręca do podłoża. Łączy się jedynie ich krawędzie. Są panele z wpustem i wypustem (przystosowane są do łączenia na klej) oraz panele z profilem zatrzaskowym (ich krawędzie są tak ukształtowane, by można je było łączyć bez klejowo, na zatrzask).

Posadzki z paneli laminowanych są bardzo akustyczne, w zetknięciu z butami na twardej podeszwie lub pazurami psich łap wydają nieprzyjemne dla ucha stuknięcia. Można tę wadę nieco skorygować, układając jako podkład matę eliminującą hałas; niektóre firmy oferują panele z wbudowanym systemem tłumiącym kroki. Podłogi z paneli laminowanych nie są odnawialne. Nie można ich cyklinować ani lakierować. Panele mogą naśladować każdy materiał i każdy wzór podłogi. Wzory paneli imitują drewno – buk, orzech, sosnę, dąb, gruszę, pinię, oliwkę, kasztanowiec, a także drewno egzotyczne. Mogą naśladować stare drewniane posadzki i nowoczesne parkiety wykonane ze szlachetnych gatunków drewna. Ale także kamień, terakotę, tkaninę i wiele innych materiałów.

Jaka podłoga do jakiego pomieszczenia

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się podłogi z egzotycznych gatunków drewna. Można je stosować nie tylko w pokojach ale również w kuchni i łazience.
O gatunkach krajowych i ich zastosowaniu wiemy wiele. O drewnie egzotycznym, najczęściej tylko tyle, że „egzotycznie” wygląda. Zaś skupiając się wyłącznie na wyglądzie, łatwo niestety popełnić błąd – położyć nieodpowiednie drewno w nieodpowiednim miejscu.
Należy wiedzieć w jakim pomieszczeniu jaki gatunek drewna można ułożyć.

Do łazienki – najlepiej wybierać gatunki o małym skurczu, bogate w naturalne oleje chroniące przed wilgocią – takie, które nie odbarwiają się pod wpływem wody. Doskonale sprawdzą się tu tek i iroko. Do kuchni – oprócz gatunków zalecanych do łazienek można też stosować inne – nieco mniej odporne na działanie wilgoci, takie jak jatoba, badi.

Do holu – należy wybierać gatunki nie tylko stabilne, ale także twarde, na przykład  merbau, doussie, bambus, ipe (lapacho). Do sypialni – nie trzeba koniecznie decydować się na twarde gatunki drewna, takie jak ipe i grapia, można położyć guatambu lub tauari.

Na podłogi z ogrzewaniem podłogowym – powinno się wybierać gatunki, które w małym stopniu zmieniają swoje wymiary pod wpływem zmiany temperatury i wilgotności; na przykład merbau, iroko, doussie, tek. Można też stosować panele warstwowe, wtedy gatunek wierzchniej warstwy drewna nie ma wielkiego znaczenia.
Jak widać dobór odpowiedniej posadzki to nie lada wyzwanie. Ponieważ podłoga oddziałuje na postrzeganie całego wnętrza, dobierzmy odpowiednią kolorystykę i materiał , żeby przypadkiem nie osiągnąć efektu odwrotnego niż zamierzony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.