Czerń – ważny dodatek we wnętrzach.

Kolor czarny może się dla wielu osób wydawać nieużyteczny, a nawet przytłaczający i psujący cały efekt wystroju wnętrza, jednak jego umiejętne zastosowanie może idealnie oddzielić kolory zimne od ciepłych w całej palecie barw, jak również może podkreślić wyjątkowe miejsca, gdzie stoją ważne pamiątki bądź inne elementy wystroju wnętrz. Kolor czarny ma bardzo wyrazisty kontrast, a kiedy połączymy go z innymi kolorami w ciepłych tonacjach, uzyskamy silny efekt dekoracyjny. Musimy jednak pamiętać, że barwa czarna to tylko dopełnienie wystroju wnętrza, zastosowanie jej bowiem jako barwy głównej, sprawi że nasza dekoracja będzie ciemna, przygnębiająca i ponura. Dlatego kolor czarny jest wyłącznie dodatkiem w wystroju wnętrz, nigdy nie jest traktowany jako kolor podstawowy dekoracji wnętrz mieszkalnych.

[ad name=”gora”]

Czerń we wnętrzach

Zanim zdecydujemy się na wprowadzenie czarnego koloru do dekoracji wnętrz, musimy bardzo dokładnie rozważyć całość naszego projektu i zamysłu dekoratorskiego, albowiem bardzo łatwo jest zepsuć całość kompozycji i uzyskać zły efekt zdobny we wnętrzu. Zaś zatuszowanie i pozbycie się tego koloru z wnętrz jest równie trudne i pracochłonne. Jeżeli są to ściany pomalowane w kolorze czarnym, jest rzeczą oczywistą, że aby zmienić kolor, należy czarną powłokę usunąć bądź przykryć ją kilkoma warstwami białego podkładu, jeżeli zaś są to inne materiały wykończeniowe, należy je zrywać ze ścian, sufitów czy podłóg.

Dlatego przed zastosowaniem tej barwy we wnętrzu skonsultujmy się z fachowcem od dekorowania wnętrz, aby kolor czarny został użyty właściwie i proporcjonalnie do reszty wystroju, zaś efekt końcowy będzie wyrazisty i szczególnie gustowny. Pamiętajmy przy tym że czerń najbardziej nadaje się do pomieszczeń dużych, jasnych oraz odpowiednio doświetlonych światłem sztucznym, jak również zawsze powinna być dopełniona jasnymi barwami komplementarnymi.

Barwa czarna, jak już wspomnieliśmy nadaje się do przestronnych i jasnych wnętrz, gdzie idealnie podkreśla ważne przedmioty czy meble, nadając im głębię oraz wyjątkowy wyraz, natomiast użycie barwy czarnej w małych pomieszczeniach, spotęguje wrażenie ciasnoty, zaciemnienia oraz złego zaprojektowania wnętrza.

Czarny jako kolor dodatkowy

Kolor czarny jako dodatek do dekorowania wnętrz posiada właściwości kontrastowe, dzięki czemu załamuje wrażenie monotonii i nudy we wnętrzu. Dzięki zastosowaniu tej barwy z umiarem, możemy uzyskać dekorację naprawdę widowiskową, świeżą i oryginalną. Najlepiej kolor czarny „czuje się” w połączeniu z barwami żółtymi, odcieniami bieli oraz innych jasnych kolorów. Z takich zestawień uzyskujemy bowiem wyjątkowo odważne i nowoczesne kompozycje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *