Czym jest centralne odkurzanie?

centralny odkurzaczAby utrzymać dom w czystości niezbędne jest regularne odkurzanie podłóg, dywanów czy nawet mebli. Odkurzanie samo w sobie nie jest czynnością skomplikowaną, ale czasami bardzo uciążliwą. Ileż to razy włączając odkurzacz słyszymy „Mamo! Tylko nie teraz, oglądam bajkę…”. Często my sami mamy dość tego charakterystycznego warkotu, nie mówiąc o ciągłym przemieszczaniu się z całym sprzętem, dźwiganiu go po schodach, czy też pilnowania, aby kabel nie zahaczył o wystające części mebli. Wszystkie te bolączki rozwiązuje montaż instalacji centralnego odkurzania. Cóż to takiego jest?

Jakie zalety posiada odkurzacz centralny?

Centralny odkurzacz nie należy jeszcze do standardów w polskim budownictwie, ale z roku na rok przybywa coraz więcej jego użytkowników. Zapewne mają na to wpływ liczne zalety, którymi może pochwalić się owy odkurzacz.

Najczęściej, instalacja centralnego odkurzania montowana jest w domach jednorodzinnych. Dzięki niej, odkurzanie jest dużo mniej uciążliwym procesem. A to za sprawą jednostki centralnej, będącej odpowiednikiem korpusu tradycyjnego odkurzacza, która umieszczona jest na stałe w niezamieszkiwanym pomieszczeniu gospodarczym, na przykład garażuOkurzacz centralny czy piwnicy. W ścianach biegną rury łączące jednostkę centralną z gniazdami ssącymi. Jedyne co musimy zrobić, aby rozpocząć odkurzanie, to podłączyć giętki wąż o długości około 8 – 15 metrów do gniazda ssącego. To oznacza brak plączącego się pod nogami kabla elektrycznego i korpusu, którego koła często rysują podłogi i który obija się o wszystkie meble. Długi, giętki wąż i brak sprzętu sprawiają, że nie musimy stawać na krześle trzymając w jednej ręce odkurzacz, a w drugiej rurkę z ssawką, aby odkurzyć górne krawędzie ściany, karnisze i tym podobne.

Ponadto, dzięki temu, że jednostka centralna znajduje się poza zasięgiem naszych uszu, to może ona pracować z większą mocą. A to sprawia, że odkurzacz centralny jest o wiele skuteczniejszy niż ten tradycyjny. Kolejna zaleta opisywanego wynalazku jest ważna szczególnie dla alergików, ale nie tylko, bo chyba każdy z nas marzy o tym, aby powietrze w domu było czyste i wolne od zarazków. A to gwarantuje nam właśnie centralny odkurzacz, którego wylot uchodzi na zewnątrz budynku. Zatem całe powietrze, które, w przypadku tradycyjnego odkurzacza wraca do pomieszczenia, tutaj wyrzucane jest po prostu na zewnątrz.

Praktycznie bezgłośna praca, to kolejny powód dla którego warto rozpatrzyć montaż instalacji centralnego odkurzania. Umiejscowienie jednostki centralnej w odpowiednim miejscu sprawia, że warkot silnika jest w zasadzie niesłyszalny. Dlatego odkurzanie domu podczas, gdy dzieci śpią, nie jest problemem. Dodatkową zaletą odkurzacza centralnego jest brak konieczności częstego wymieniania worka, w tym przypadku wystarczy to zrobić 2 – 3 razy do roku. Ponadto, poziom zapełnienia pojemnika na kurz nie powoduje zmniejszenia siły ssania, jak ma to miejsce w tradycyjnym odkurzaczu.

Elementy centralnego odkurzania

Centralne odkurzanieInstalację centralnego odkurzania najlepiej jest montować równolegle do montażu innych instalacji, elektrycznej czy wodnej, już na etapie budowania domu. Ale można również dokonać tego podczas modernizacji domu.

Elementy wchodzące w skład instalacji to jednostka centralna, rury oraz gniazda ssące. Jednostka centralna składa się z kilku części: silnik, separator zanieczyszczeń oraz pojemnik na kurz. Najczęściej wszystkie te elementy znajdują się w jednej obudowie (jednostka centralna kompaktowa), ale zdarza się, że silnik montowany jest oddzielnie (jednostka typu split). System rur, wykonanych z PCW, nie może być zbyt skomplikowany. Odcinki łączące jednostkę centralną z gniazdem powinny biec jak najkrótszą drogą, należy unikać ostrych łuków oraz licznych załamań, a te które są konieczne powinny być wykonane pod kątem 45 stopni. Montaż gniazd ssących powinien być dokładnie przemyślany i zaplanowany. W domu jednorodzinnym z reguły montuje się od dwóch do czterech gniazd.

Komfort pracy, mniej kurzu, cisza i wysoka skuteczność – to najważniejsze zalety wynikające z posiadania systemu centralnego odkurzania. Przewaga odkurzacza centralnego nad tradycyjnym wydaje się być na tyle duża, że w niedługim czasie powinien stać się on podstawowym wyposażeniem każdego domu.

One comment

  1. Bardzo użyteczny artykuł. Na etapie budowy przez dewelopera domu dogadałem się z inż budowy aby na 6h przed wylaniem wylewek wpuścił ekipę, która położyła orurowanie do centralnego odkurzacza. Chyba jestem jedynym na osiedlu, który tak zrobił i teraz mi sąsiedzi zazdroszczą!
    Oprócz wynieniinych w artykule zalet dodam, że istnieją specjalne dodatkowe akcesoria jak np: separator do zbierania popiołu z kominka czy specjalna nakładka do rury ssącej do zbierania klocków LEGO w pokoju dziecinnym 🙂
    Polecam się. http://ztechnikazapanbrat.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *