Dobrana para: bateria i zlewozmywak

Dopasowywanie baterii kuchennej i zlewu nie jest proste ze względu na konieczność uzyskania bardzo dobrych właściwości użytkowych tej pary oraz gigantyczny wybór, który mamy na rynku. Baterie dostępne są w wersjach ściennych i sztorcowych, z jednym i dwoma chwytami. Wybierając baterię musimy kierować się w pierwszej kolejności zasięgiem i kształtem wylewki – musimy uzyskać harmonię z kształtami i wymiarami zlewozmywaka bo inaczej przygotowywanie posiłków i sprzątanie po nich będzie znacznie utrudnione.

Zlewozmywak i bateria

Baterie ścienne i sztorcowe

Umiejscowienie baterii kuchennej na ścianie to odwołanie się do tradycji i prawdę mówiąc – przeżytek. Robi się to obecnie tylko wtedy, gdy przeprowadza się modernizację klasycznie przygotowanej kuchni bez przeróbki instalacji wodnej. Zakłada się wtedy nowocześniejsze baterie ścienne ale zachowuje ich klasyczne ustawienie w wysokości 25-35 centymetrów nad zlewem. Baterię łączy się bezpośrednio z końcówkami rur ciepłej i zimnej wody. Rozstaw pomiędzy nimi wynosi około 15 centymetrów.  Pamiętać trzeba, że bateria w ten sposób montowana musi być gotowa przed przystąpieniem do wykańczania ścian.

Zdecydowanie preferowane jest korzystanie z baterii sztorcowych. Miejsce dla niej jest na brzegu zlewozmywaka lub w specjalnym otworze w blacie kuchennym. Jej bardzo istotną zaletą kwestii montażu jest elastyczność – łączy się ją z dopływem wody poprzez elastyczne węże, dzięki czemu mamy dość spore pole manewru. Elastyczne węże można docinać w miarę potrzeb. Korekcja ustawienia baterii względem dopływu wody jest dzięki temu rozwiązaniu banalnie prosta i nie wymaga żadnych przeróbek.

W kwestii jednego lub dwóch uchwytów nie ma się co zastanawiać gdyż do kuchni rozwiązanie jednouchwytowe jest zdecydowanie lepsze gdyż nie tylko pozwala szybciej ustawić pożądany strumień wody ale także może być obsługiwane jedną ręką, co jest ważne, kiedy nasze ręce są brudne.

Wylewka

Wybierając baterię powinniśmy dbać o to, by strumień wody z niej padający trafiał na środek zlewozmywaka. Zasięg wylewki zależy od jej długości i pochylenia. Koniec wylewki długiej i o dużym kącie pochylenia będzie bardziej oddalony od dna zlewozmywaka niż krótkiej i „płaskiej”. Wylewka tego typu pozwoli łatwiej podstawić pod baterię wysoką baterię i duży garnek. Problemem będzie tu jednak siła uderzania wody o dno zlewu gdyż im z większej wysokości będzie on padał tym silniejsze będzie rozchlapywanie się wody. Musimy tutaj dążyć do złotego środka.

Jeśli planujemy zamontować duży, zwłaszcza dwukomorowy zlewozmywak, optymalny będzie wybór obrotowej baterii. W przypadku, gdy bateria będzie znajdowała sie zaraz przy oknie, przydatny będzie ruchomy przegub pozwalający zdjąć baterię i otworzyć okno.

Wyciągana wylewka powinna być montowana w domach i mieszkaniach, w których nie ma innych zlewów (na przykład w pralni), gdzie można by łatwo napełnić wodą wiadro. Po złożeniu takiej wylewki będziemy mieć normalną baterię a po jej wyciągnięciu otrzymamy efekt podobny do słuchawki prysznica. Korzystanie z tego rozwiązania jest proste i wygodne gdyż elastyczny wąż (100-150 centymetrów długości) posiada specjalne obciążenie na swoim końcu, dzięki któremu sam potem się zwija do odpowiedniej postaci chowając siew zlewozmywaku. Ciekawą funkcją w tego typu bateriach jest też tak zwany przycisk Eko, który powoduje, że woda normalnie płynie szerokim i rozproszonym strumieniem, dzięki czemu możliwe jest jej oszczędzanie i ograniczanie ilości energii potrzebnej do jej podgrzania. Po wciśnięciu przycisku blokada jest zdejmowana i otrzymujemy pełny, mocny strumień.

Baterie termostatyczne

Bardzo ciekawym wynalazkiem są baterie termostatyczne. Są one dość zaawansowane technicznie i przez to trochę droższe ale pozwalają na utrzymywanie stałej temperatury wody niezależnie od wahań jej ciśnienia w sieci wodociągowej. Przed użyciem, na stałe lub w trakcie pracy ustala się pożądaną temperaturę i jest ona potem utrzymywana zupełnie niezależnie od naszych działań. Tego typu baterie posiadają także specjalne zabezpieczenia nie pozwalające na dostarczanie wody cieplejszej niż 38 stopni Celsjusza. Konieczne jest dodatkowe podłączenie baterii do instalacji elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *