Dywany jako sposób zdobienia podłóg w domach.

Jednym ze sposobów zdobienia podłóg w domach jest oczywiście rozkładanie dywanów, mają one bowiem nieskończone możliwości dekoracyjne. O każdej porze roku mają inne funkcje, zimą chronią przed zimnem kamiennych posadzek, latem dostarczają przyjemnego uczucia podczas bosego stąpania po nich. Dzięki dywanom możemy idealnie, wręcz perfekcyjnie zaplanować każdy wolny fragment przestrzeni w domu, jak również możemy wydzielić poszczególne kąty do odpoczynku pracy, czy spożywania posiłków.

[ad name=”gora”]

Dywany informacje

Dywan co i jak

Jeżeli nie posiadamy w domu ścianek działowych pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, dywany idealnie oddzielają od siebie określoną przestrzeń. Zastosowanie dywanów czy chodników na korytarzu i schodach z jednej strony ociepla wnętrze, z drugiej zaś nadaje wyjątkowy charakter i smak, dzięki czemu całość domu jest jeszcze piękniejsza i bardziej przyjazna.

Rozróżniamy dwa rodzaje dywanów, jeżeli chodzi o ich cenę, a mianowicie te zamawiane na miarę, ręcznie tkane, czy też importowane, czyli bardzo drogie dywany oraz zwykłe dywany z tańszych tkanin oraz nieco gorszej jakości wykonania, czyli zdecydowanie tańszy zakup. Wiadomo, iż jeżeli stać nas na zakup drogich i oryginalnych dywanów, nasz dom właśnie takimi zostanie wypełniony, jeżeli jednak zasób naszego portfela jest nieco uboższy, możemy liczyć na ogromny wybór tanich dywanów w sklepach, gdzie z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego do naszych wnętrz. Ponieważ dywan kupujemy raz na kilka, a nawet kilkanaście lat, powinniśmy swój wybór dobrze rozpatrzyć, a dywan dobrać kolorystycznie do danego wnętrza, dobrze będzie jeżeli jego kolorystyka będzie pasować do pozostałych pomieszczeń, bowiem w przyszłości będziemy mogli zmienić jego położenie w domu. Bez większych komplikacji możemy przenosić dywany z jednego pomieszczenia do drugiego, czyniąc tym samym dane wnętrze bardziej oryginalnym i odświeżonym pomimo zastosowania już istniejącego w domu starego dywanu. Również w przypadku przeprowadzki, możemy przewieź dywan na nowe miejsce zamieszkania i wkomponować go w wystrój danego wnętrza.

dywan2

Jedyną rzeczą o której warto pamiętać jest ułożenie dywanu, bowiem powinien on leżeć na powierzchni suchej, równej oraz gładkiej, aby jego spodnia wierzchnia nie uległa zniszczeniu. Jeżeli bowiem dywan narazimy na działanie wody oraz wilgoci, czy też szorstkiej i rysującej powierzchni, ulegnie on dość szybko zniszczeniu. Również chodzenie w butach po dywanach nie jest wskazane, jeżeli chcemy ich trwałość i ładny wygląd zachować na dłuższy czas. Dlatego zapamiętajmy, aby dywan leżał rozłożony równomiernie na gładkiej powierzchni, bez żadnych fałd oraz dostępu wody, bowiem nie zalecanie się do uwag producenta doprowadzi do szybkiego zniszczenia materiału naszego dywanu.

Rodzaje dywanów

Rozróżniając poszczególne dywany i dokonując ich bliższej charakterystyki, możemy podzielić je na: dywany chińskie, kilimy, dywany perskie, dywany bucharskie lub turkmeńskie, durry oraz inne.

Dywany chińskie to grube tkaniny z ornamentami, gdzie przeważają motywy kwiatowe oraz roślinne. Dywany takie występują najczęściej w jasnych i pastelowych barwach, jak brzoskwinia, róż, niebieski oraz żółty, zaś ich zastosowanie to zarówno duże jak i małe pomieszczenia w domach oraz mieszkaniach w blokowiskach. Dywany tego typu produkowane są z wełny oraz jedwabiu, w dzisiejszych czasach ich produkcja odbywa się nie tylko w Chinach, ale również w Indiach oraz innych państwach, gdzie występuje szeroko rozumiana tania siła robocza.

Kilimy to rodzaj dywanów on rozmaitych wzorach oraz fakturach, zaś wzornictwo danego dywanu jest uzależnione od kraju oraz regionu, w którym został on wyprodukowany. Klimy to dywany twarde oraz grube, o długich i wąskich bądź szerokich przekrojach. Ich produkcja odbywa się w Chinach, Pakistanie, Rosji, czy też w Indiach.

Dywany perskie to specyficzna odmiana pięknych i drogich dywanów, które nabierają kolorów oraz piękna z biegiem lat. Dywany te zazwyczaj mają kształt prostokąta, ich produkcja zaś polega na wiązaniu wełny w supełki. Kolorystyka dywanów perskich opiewa w błękitach oraz czerwieniach.

Dywany bucharskie bądź turkmeńskie, to dywany zdobione za pomocą prostych figur geometrycznych, czyli kół, kwadratów, trójkątów i innych, ich pochodzenie zaś to Pakistan i Afganistan, gdzie odbywa się ich produkcja. Jakość dywanów bucharskich czy turkmeńskich pozostawia wiele do życzenia, są one bowiem marnej jakości, toteż nie nadają się do pomieszczeń przechodnich jak korytarze czy schody. Najczęściej dywany te występują w małych rozmiarach i służą do ozdoby poszczególnych kącików większych pomieszczeń.

Pod pojęciem inne mieszczą się wszystkie te dywany, o których nie była mowa powyżej. Istnieje bowiem na rynku mnóstwo rodzajów dywanów, z których możemy wyróżnić jeszcze dywany kaukaskie, dywany szmaciane, czy też ciężkie dywany o długim runie pochodzenia skandynawskiego, sarape, koce meksykańskie oraz ręcznie wykonywane dywany tureckie. Niezależnie od tego jaki rodzaj dywanu wybierzemy do naszego wnętrza, pamiętajmy o doborze kolorystycznym oraz stylowym, jak również o poszanowaniu i odpowiedniej pielęgnacji dywanów. Ich żywotność bowiem w dużej mierze zależy od naszego codziennego traktowania, pielęgnacji oraz sposobu czyszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *