Energooszczędne akwarium

Hodowla zwierząt akwariowych jest wspaniałą alternatywą dla tych, którzy pragną mieć swojego pupila w domu, ale z powodu braku odpowiednich warunków nie mogą sobie pozwolić na posiadanie psa czy też kota. I mimo że trudno jest się bawić z rybkami, to bajkowo urządzone akwarium może być dla jego właściciela takim samym powodem do dumy, jak i rasowy pies. Hodowla rybek, czy też żółwi nie jest zbyt uciążliwa i wymagająca, ale niesie ze sobą pewne dodatkowe koszty związane z poborem energii przez różne urządzenia niezbędne w akwarium. W jaki sposób można zminimalizować nadwyżkę widniejącą na rachunku za energię elektryczną?

 

Oświetlenie akwarium

W każdym akwarium jednym z najważniejszych elementów jest oświetlenie. W przypadku hodowli rybek jest ono niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin oraz zwierząt. Żółwiom, światło zapewnia dawkę promieniowania UV, które jest niezbędne do wytworzenia witaminy D3 odpowiedzialnej za dobry stan kośćca. Długotrwałe i ciągłe używanie oświetlenia na pewno nie zmniejszy naszego rachunku za prąd. Ale używając odpowiedniego źródła światła możemy zminimalizować koszty za energię. Obecnie, do wyboru mamy kilka energooszczędnych rozwiązań. Najlepszym z nich jest zastosowanie świetlówek kompaktowych, czyli lamp fluorescencyjnych. Wprawdzie koszt ich zakupu nie jest niski w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia wolframowego, ale spadek zużycia energii elektrycznej znaczny. Zjawiskiem niekorzystnym jest strata części światła spowodowana tym, że świetlówki są przytwierdzane do pokryw lub ścian akwarium. Zatem, wykorzystywana jest tylko ta część światła, która pada bezpośrednio na taflę wody. Powoduje to konieczność użycia większej liczby świetlówek lub zwiększenia ich mocy, co oczywiście wiąże się ze wzrostem poboru energii. Aby uniknąć kosztownych strat światła warto zaopatrzyć się w tak zwany odbłyśnik, który powoduje odbicie światła i skierowanie go w stronę tafli. Odbłyśnik możemy również wykonać sami wykorzystując do tego celu folię aluminiową. Energooszczędną alternatywą dla świetlówek kompaktowych są diody LED. Ze względu na efekty wizualne, jakie tworzy światło LED, diody są coraz częściej wykorzystywane do oświetlenia akwarium. Co więcej, w ich przypadku problem dotyczący strat światła nie istnieje. Aczkolwiek specjaliści są nieco sceptycznie do nich nastawieni twierdząc, że LED nie zapewnia roślinom odpowiedniego światła do wzrostu.

 

Ogrzewanie wody

Większość gatunków ryb oraz żółwi do prawidłowego rozwoju wymaga wody o temperaturze powyżej 20 stopni. Aby utrzymać odpowiednią ciepłotę wody, niezbędne jest jej dogrzewanie, co wiąże się z użyciem elektrycznej grzałki. Niektórzy, próbują połączyć funkcję ogrzewania i oświetlenia używając tylko i wyłącznie żarówki wolframowej, która oprócz promieni UV wytwarza również sporą ilość ciepła. Ale błędne jest rozumowanie, iż jest to dobry sposób na zaoszczędzenie energii. Poza tym, ciepło pochodzące od żarówki nagrzewa jedynie górne partie wody, a dolne pozostają nadal zimne. O wiele lepszym i mimo wszystko bardziej energooszczędnym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch odrębnych urządzeń, czyli świetlówki oraz grzałki. Dzięki zastosowaniu grzałki z wbudowanym lub zewnętrznym termostatem będziemy mieć pewność, że urządzenie pobiera energię tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne. Gdy woda osiągnie wyznaczoną temperaturę, to grzałka samoczynnie się wyłączy i nie będzie w tym czasie pobierała prądu.

Zapewnienie odpowiedniej temperatury wody i poziomu oświetlenia to dwie najważniejsze rzeczy w hodowli rybek czy też innych zwierząt wodnych. Jednocześnie są to dwa najbardziej prądożerne procesy. Pobór energii przez inne urządzenia takie jak filtr czy napowietrzacz jest niewielki. Jednak w obecnych czasach, kiedy do wyboru mamy przeróżne rodzaje i modele urządzeń należy zawsze wybierać te, które określane są mianem energooszczędnych. I mimo tego, że urządzenia te zazwyczaj są nieco droższe, to taka inwestycja jest szczególnie opłacalna przy akwariach o bardzo dużej pojemności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *