Na komfort użytkowania domu wpływa wiele rzeczy – jego wielkość, usytuowanie pomieszczeń, umeblowanie i wyposażenie, czy też relacje między współlokatorami. Niebagatelne znaczenie ma również temperatura panująca we wnętrzu mieszkania. Dom przyjemny, to dom ciepły i suchy, ale jednocześnie taki, w którym zapewniony jest stały dostęp świeżego powietrza. Jak zatem, wykorzystując energię elektryczną, efektywnie ogrzać dom i zapewnić odpowiednią oraz równomierną temperaturę w jego wnętrzach?
Piece akumulacyjne
Najtańsza obecnie metoda ogrzewania, wykorzystująca energię elektryczną pozyskiwaną z tradycyjnych źródeł, polega na stosowaniu pieców akumulacyjnych. Pozwalają one w pełni wykorzystać ulgę jaką oferują nam praktycznie wszyscy dostawcy energii w Polsce. Ulga polega na wprowadzeniu taryfy dwustrefowej, która gwarantuje niższe ceny energii pobieranej nocą, a wyższe w przypadku korzystania z prądu w dzień. Zasada działania pieca akumulacyjnego polega na zgromadzeniu odpowiedniej ilości ciepła nocą, wtedy kiedy energia elektryczna w taryfie dwustrefowej jest najtańsza, a następnie oddawaniu go do otoczenia w ciągu dnia. Obsługa nowoczesnych pieców akumulacyjnych jest niezwykle prosta i wymaga jedynie od użytkownika zaprogramowania żądanej temperatury powietrza w domu. Proces regulacji temperatury i ilości oddawanego oraz gromadzonego ciepła odbywa się automatycznie, za pomocą wbudowanych czujników. Piec akumulacyjny składa się z zespołu grzałek obudowanych murem, pełniącym rolę akumulatora ciepła. Obecnie mur wykonuje się z cegły magnezytowej. Piece wykonywane są w dwóch wersjach, mianowicie z rozładowaniem statycznym lub dynamicznym. W wersji statycznej, ciepło uwalniane jest samoczynnie, natomiast w wersji dynamicznej oddawanie ciepła do otoczenia wspomagane jest ruchem wentylatora.
Ogrzewanie podłogowe
Tradycyjne grzejniki elektryczne są coraz częściej zastępowane przez alternatywne systemy ogrzewania. Temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych za ich pomocą rozkłada się bardzo nierównomiernie. Najcieplej jest w okolicy grzejnika, ale już na przeciwległym końcu pomieszczenia temperatura może być nawet o jeden stopień niższa, co znacznie obniża komfort użytkowania pomieszczenia. Podniesienie temperatury w odległej części pokoju wymusza na nas podkręcenie mocy grzejnika, co wiąże się ze wzrostem zużycia energii elektrycznej. Rozwiązaniem o wiele bardziej wydajnym jest system elektrycznego ogrzewania podłogowego. Przy niższej temperaturze grzania zapewnia on o wiele wyższy komfort cieplny właśnie dzięki temu, że ciepłe powietrze unosząc się do góry ogrzewa pomieszczenie w sposób równomierny. Ogrzewanie podłogowe jako samodzielny system grzewczy nadaje się tylko i wyłącznie do domów budowanych w technologii energooszczędnej, czyli dobrze uszczelnionych. W pozostałych przypadkach może zachodzić konieczność stosowania dodatkowego ogrzewania, ale mimo wszystko instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego jest duża bardziej opłacalna, niż korzystanie z tradycyjnych grzejników elektrycznych.
Instalacja elektrycznych systemów grzewczych jest stosunkowo tania, a ich obsługa bezproblemowa i w zasadzie bezawaryjna. Aczkolwiek nawet najtańsze rozwiązania, jak ogrzewanie podłogowe czy też piece akumulacyjne, wiążą się z dość wysokimi kosztami eksploatacji. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie opisanych systemów grzewczych w domach o niewielkim zapotrzebowaniu na energię cieplną, czyli w domach energooszczędnych, a nawet pasywnych.