Główna / Aranżacja wnętrz / Feng shui w łazience.

Feng shui w łazience.

Ogólnie filozofia feng shui nie poświęca zbyt wiele miejsca na projektowanie łazienek czy toalet jednak można doszukać się w tej filozofii kilku wskazówek jak rozmieszczać niezbędne urządzenia. Przede wszystkim ważne jest żeby łazienka i wc stanowiły dwa odrębne pomieszczenia. Jeżeli jednak nie jest to z pewnych względów możliwe wówczas zaleca się oddzielenie sedesu od reszty łazienki murkiem.

Feng shui w łazience

Łazienka według zasad feng shui

Sedes powinien znajdować się z dala od drzwi tak aby nie było go widać z przedpokoju, natomiast wanna czy prysznic nie mogą być przy oknie. Generalnie zaś w samej łazience powinno znajdować się jak najmniej wszelkiego rodzaju urządzeń. Feng shui poleca łączyć wannę z prysznicem, niż instalować dwa oddzielne urządzenia. Według feng shui duża ilość odpływów źle wpływa na zdrowie mieszkańców. Nie poleca się w związku z tym posiadania w domu kilku łazienek. Ponieważ w łazience tworzą się różne nieczystości należy umieszczać łazienkę przy zewnętrznej ścianie domu tak aby wszelkie nieczystości jak najszybciej odprowadzić poza teren całego domu.

Aranżacja łazienkiWedług feng shui łazienka powinna być najmniej znaczącym pomieszczeniem w całym domu, a tworzenie dużych tzw. pokoi łazienkowych urządzonych z dużym przepychem i ekstrawagancją osłabia pozytywną energię całego domu.

Oświetlenie i kolory w łazience Feng shui

Ważne jest prawidłowe oświetlenie, dobra wentylacja i umiejętny dobór kolorystyki. Feng shui preferuje wybór łagodnych ciepłych barw, luster, form gładkich jak kafle i miękkich jak ręczniki i dywaniki. Feng shui zaleca jasna łazienkę w kolorach słońca i piasku. Idealne kolory to odcienie pomarańczy, brązu i oliwkowej zieleni. Łazienka musi sprawiać wrażenie przestronności, a elementy jej wystroju powinny być jasne.

Przede wszystkim łazienka powinna mieć naturalną wentylację czyli okno, a wszelkie mechaniczne wentylacje nie są w stanie zastąpić choćby najmniejszego okna. Łazienka to jedyne pomieszczenie w całym domu gdzie można umieszczać dużą ilość luster. Można je umieścić nawet na trzech ścianach, powinny być duże i najlepiej w jednej tafli tak by nie „przecinały” przeglądających się osób.

Światło w łazience też powinno być jaśniejsze i w większej ilości niż w innych pomieszczeniach.

W myśl zasad tej kultury idealna łazienka powinna być umieszczona z dala od części dziennej domu, nie powinna sąsiadować z kuchnią czy sypialnią.Bądź co bądź zadanie raczej trudne do zrealizowania w naszych warunkach mieszkaniowych. Znajdujące się w niej meble powinny być odpowiednio dobrane do wielkości przestrzeni. Powinien być dostęp światła dziennego czyli okno, a drzwi nie powinny mieć żadnych przeszkleń i powinny być optycznie schowane.

Feng shui w łazience

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.