Główna / Aranżacja wnętrz / Feng Shui w salonie

Feng Shui w salonie

Salon jest miejscem odpoczynku, relaksu. To w salonie najczęściej stoi telewizor wiszą obrazy, w salonie jest najwięcej kolorów i przedmiotów. Salon to jedno z najważniejszych miejsc w naszych domach. Z uwagi na fakt, że to w nim właśnie toczy się życie i trwa ciągły ruch, salon powinien znajdować się w miejscu o dobrej energetyce. Salon to najczęściej jedyne miejsce, w którym spotykają się wszyscy domownicy. Warto więc zadbać o jego atmosferę i wystrój wnętrza.

Salon feng shui

Jak urządzić salon zgodnie z zasadami ?

Oto kilka zasad, którymi należy się kierować urządzając salon zgodnie z feng shui:

Lokalizacja salonu

Najczęściej polecanym miejscem na salon jest centrum domu, oddzielony od łazienki i sypialni. Wygodny, dobrze rozplanowany salon zachęca do prowadzenia życia towarzyskiego. Dobrze, gdy jest słoneczny i usytuowany od południa. Nie powinien być jednak przeładowany ozdobami, bo ich nadmiar wizualnie zaśmieca, zakłóca przepływ energii i przeszkadza w odpoczynku.

Rozplanowanie pomieszczenia

Jednym z ważniejszych elementów aranżacji salonu według feng shui jest odpowiednie ustawienie krzeseł, kanap, puf. Idealnie jeśli są ustawione przodem do drzwi wejściowych salonu. Nigdy nie  należy stawiać kanapy tyłem do drzwi. Osoby, które siedzą na kanapie muszą siedzieć przodem do drzwi nigdy tyłem. Kanapy i wszystkie siedziska powinny mieć miękkie zaokrąglone kształty. Szpiczaste krawędzie są według feng shui w ogóle niepożądane, więc również wśród roślin preferowane są gatunki o okrągłych liściach.

Feng shui w salonie

Kolorystyka salonu według feng shui

Ważne jest, aby projektując salon pamiętać o tym, że ciepłe, nasycone barwy jak żółcie, czerwienie i oranże znakomicie podnoszą wibracje otoczenia, zaś stonowane biele, błękity, brązy, turkusy i zielenie sprzyjają wyciszeniu i odpoczynkowi. Kolor salonu powinien bowiem odzwierciedlać styl życia.

Światło

Podobnie jak natężenie barw oddziałuje na nas intensywność i rozmieszczenie światła. Pomocne jest nauczenie się budowania światłem nastroju w salonie. Służy temu instalacja kilku integralnych źródeł światła: oświetlenia górnego, lampy stojącej, kinkietów i postawienie tradycyjnych świec, dzięki którym możemy dodać wnętrzu przytulności.

Aranżacja salonu

Elementy dodatkowe

  • telewizor w salonie urządzonym według feng shui nie powinien stać w centralnym miejscu pokoju. Najlepiej aby życie w salonie koncentrowało się wokół kominka, który powinien znajdować się w centrum pomieszczenia.
  • zgodnie z zasadami feng shui, unikać powinniśmy także nisko wiszących żyrandoli i szklanych stołów, bo ciągle oglądanie stóp stwarza atmosferę bycia w biegu i przeszkadza w odpoczynku. Pożądane kształty stołów to: okrąg, owal lub ośmiokąt, a idealnym budulcem – zarówno mebli, jak i podłogi – jest drewno. Niekorzystnie działają natomiast dywany, które utrudniają przepływ energii. Jeśli już zdecydujemy się na dywan powinien on być małych rozmiarów.
  • w salonie urządzonym według feng shui nie może być ciemnych kątów. Koniecznie należy je rozjaśnić malując ściany na jasne kolory, wstawiając rośliny czy lustro, które odbija światło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.