Grill przenośny czy grill stojący

Moda na grillowanie rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Jest to popularny sposób spędzania czasu wraz z rodziną czy przyjaciółmi. Rozchodzący się zapach grillowanej kiełbasy, karkówki czy szaszłyków przyciąga każdego z najodleglejszych zakamarków. Jeśli jesteśmy w posiadaniu ogrodu to grzechem byłoby nie mieć grilla.

[ad name=”gora”]

Garść informacji na początek

Do wyboru mamy grille przenośne i stacjonarne, a wśród nich w zależności od sposobu dostarczania ciepła wyróżniamy grille węglowe, gazowe oraz elektryczne. Ze względu na materiał, z jakiego wykonane są grille dzielimy je na metalowe, żeliwne i ceramiczne.Urządzając spotkania przy grillu pamiętajmy, aby rozkładać się w takim miejscu, żeby nie przeszkadzać sąsiadom z boku. Dobrze by było, aby grill znajdował się w pobliżu dostępu do wody i ścieżki.

Grill przenośny czy stacjonarny

Na wybór rodzaju grilla powinno wpływać wiele czynników. Grille przenośne sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich ogrodach, gdyż nie zajmują wiele miejsca, a po skończonej uczcie można je złożyć i schować. Są ogólnodostępne i stosunkowo tanie. Biesiadując przy grillu przenośnym nie jesteśmy uwiązani z siedzeniem ciągle w tym samym miejscu. Jeśli na przykład słońce się przesunie i zostaniemy w cieniu, wystarczy przesunąć grilla i możemy przenieść się do słońca. Jeśli z kolei wieje dość silny wiatr i ostry gryzący dym leci prosto na nas, to wystarczy przenieść grilla w inne miejsce. Wadą grilli tego typu jest ich niska odporność na zniszczenia, w porównaniu do grilli stacjonarnych są również mało estetyczne. Grille stacjonarne pełnią rolę użytkową, ale również dekoracyjną. Zarówno te mniejsze w betonowej zabudowie, jak i te murowane, niektóre przypominające prawdziwą kuchnię, są świetnym elementem ozdobnym naszego ogrodu. W sklepach można kupić gotowe grille betonowe. Jeśli często grillujemy, mamy duży ogród i nieco odłożonych pieniędzy to warto pokusić się o wymurowanie grilla ogrodowego z prawdziwego zdarzenia. Może to być tylko kominek grillowy, albo altana przypominająca kuchnię. Zanim zaczniemy budowę grilla, dobrze przemyślmy miejsce, w którym będzie on stał, gdyż w odróżnieniu od grilla przenośnego nie będziemy go mogli nigdzie przenieść.

Jak i w czym grillować

Grille węglowe gwarantują prawdziwy zapach pieczonych potraw, natomiast grille gazowe są niezwykle proste w obsłudze. Jeśli chodzi o długość przygotowywania potraw to grille gazowe działają znacznie szybciej, niż grille węglowe. Są one również bardzo łatwe do rozpalenia, cały proces pieczenia rozpoczyna się przekręceniem pokrętła. Rozpalenie grilla gazowego wymaga pewnych umiejętności oraz wprawy rozpalającego. Gdy węgiel drzewny nie chce się żarzyć konieczne jest użycie rozpałki. Grille węglowe są tańsze w zakupie od grilli gazowych, ale o wiele mniej ekonomiczne jeśli chodzi o późniejsze użytkowanie. Niedogodnością w przypadku grilla gazowego może wydać się konieczność podłączenia ciężkiej butli gazowej.

Grille metalowe charakteryzują się lekką konstrukcją. Mogą mieć kształt prostokątny czy też okrągły. Doczepiane kółka ułatwiają jego przesuwanie. Grille żeliwne są bardzo ciężkie, ale uważane za najlepsze i najtrwalsze ze wszystkich typów grilli przenośnych. Mało popularne grille ceramiczne to dość spory wydatek. Ich zaletą jest wysoka ochrona przed przypalaniem potraw.

Grill grillowi nierówny, ale w przypadku każdego z nich chodzi jedynie o to, aby można było na nim upiec niejedną potrawę i aby dobrze się bawić wśród najbliższej rodziny i znajomych podczas sobotniego grillowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *