Gwieździste niebo – gwiazdy na Twoim suficie

 

 

Gwiezdne gwieździste niebo BiałystokDo tej pory mało znane oświetlenie światłowodowe staje się coraz bardziej modne i popularne. Większość osób nadal nie zdaje sobie sprawy z możliwości zastosowania światłowodów i tylko o nich słyszało. W tym artykule chciałbym opisać wykorzystanie światłowodów świecący końcem do stworzenia gwieździstego niebaZdjęcie 1.

W jednym z artykułów dotyczących oświetlenia światłowodowego przybliżałem zasadę działania światłowodów świecących bokiem oraz sposoby uzyskania danego efektu świetlnego. Gwieździste niebo, o którym dzisiaj mowa wykorzystuje światłowody świecące końcem. Zasada działania tych światłowodów pozostaje ta sama, różnica jest jednak w zastosowanym płaszczu. Światłowody świecące końcem posiadają płaszcz, który zapobiega „wyciekaniu” światła na zewnątrz światłowodu po to, aby jak największa jego część znalazła ujście w samym końcu światłowodu. Właśnie ten efekt – świecenia końcem jest najbardziej pożądany przy gwieździstym niebie.

 

Efekt świetlny

 

Do stworzenie gwieździstego nieba potrzebna jest wiązka światłowodów oraz odpowiednie źródło światła. Ilość światłowodów w zestawie zależy od tego ile chcemy uzyskać gwiazd na swoim suficie i dobierana jest odpowiednio do m2 sufitu na, którym będzie gwiaździste niebo.

Z kolei od źródła światła zależy kolor świecenia naszego nieba. Najpopularniejsze jest oczywiście światło białe zimne, tak aby jak najwierniej oddać świecenie rzeczywistych gwiazd. Jednak dostępne są generatory światła o różnych parametrach także wybór zależy od gustu klienta – Zdjęcie 2.

 

Gwieździste niebo można montować w płycie gipsowej, plexi, drewnie czy suficie napinanym.

Standardowe zestawy gwiezdnego nieba składają się z  jednej średnicy światłowodów o określonej długości. Standardowe zestawy posiadają po 100, 150 i 200 szt. światłowodu o średnicy 0,75mm jednak w razie potrzeb klienta i wielkości sufitu zestaw można zmodyfikować o mocniejsze źródło światła, zwiększyć ilość światłowodów do kilkuset, zróżnicować średnice i wposażyć zestaw w akcesoria dodatkowe takie jak kryształki rozpraszające światło.

 

Aby urozmaicić zestawy przez nas oferowane każdy z nich posiada w standardzie 12 szt. kryształków rozpraszających światło.

 

 


Zdjęcie 3. Gwiaździste niebo

Zastosowanie

 

Światłowody powinny być stosowane w miejscach gdzie temperatura nie przekracza 70-80⁰C oraz wolnych od wilgoci (ochrona źródła światła). Po za tym nie ma żadnych ograniczeń i zastosowanie zależy od naszej wyobraźni. Do tej pory spotkałem się ze stosowaniem gwieździstego nieba jako oświetlenie dekoracyjne:

– w sypialni,

– łazienki,

– salonu,

– hoteli, restauracji,

– klubów, dyskotek,

– SPA, salonach kosmetycznych itp.

Autor: Jacek Solka  www.soled.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *