Główna / Aranżacja wnętrz / Jak dobrać meble do salonu.

Jak dobrać meble do salonu.

Salon to jedno z wielu pomieszczeń funkcyjnych w naszych mieszkaniach. Jak każde inne ma swój charakter użytkowy, który determinuje  zastosowanie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych, funkcyjnych oraz przeznaczonych do tego mebli. W chwili obecnej decydując się na wybór mebli do pokoju stosuje się raczej luźną wręcz ascetyczną zabudowę pozostawiając w salonach jak najwięcej przestrzeni. Jednolite meblościanki zajmujące często sporą część pomieszczenia odeszły do lamusa i   zostały zastąpione przez wolno stojące komody z szufladami, przeszklone witryny, czy regały na książki. Generalnie obowiązuje prostota i umiar,  jak na przykład w przypadku tych pomysłów na salon.

Jakie meble do salonu

Dzięki takiemu podejściu do organizacji przestrzeni, zatłoczone kiedyś pokoje jadalne, czy też salony nabierają dziś zupełnie innego bardziej przestronnego  charakteru. Jednak wspomniane wcześniej meble skrzyniowe to nie jedyna z części asortymentu jaki trzeba dobrać aby umeblować sobie salon w mieszkaniu. Oddzielną kwestią będą także, ławy, stoły oraz krzesła, które dobiera się zależnie od tego czy pomieszczenie będzie miało charakter wypoczynkowy, czy bardziej gościnny lub jadalny.

Możliwości zabudowy salonu

Wybór rodzajów kolorów i wzorów jest bardzo szeroki. Podczas poszukiwań najczęściej będziemy trafiać na meble pokojowe sprzedawane  w paczkach do samodzielnego montażu. Tańsze w produkcji i łatwiejsze do transportowania, meble paczkowane mają jedną wadę, trzeba je zmontować. Jeśli chodzi o materiały z jakich są wykonywane, to generalnie rynek zalany jest produktami wykonanymi na bazie płyty laminowanej, o niezbyt dobrej jakości. W praktyce przekłada się to na to że nie są one zbyt trwałe, i zwykle nie nadają się do poważniejszych napraw czy renowacji. Jednak jak to zwykle bywa trafiają się wyjątki od reguły i można trafić na solidne meble do salonu także w wersji do samodzielnego montażu wykonane z lepszych komponentów.

Tak więc  jeśli tylko budżet na to pozwala warto zdecydować się na meble wykonane przynajmniej z płyty fornirowanej okleinami naturalnymi, lub opcja maximum  z litego drewna. Meble takie będą służyły nam dłużej, co w perspektywie czasu może zrekompensować większy koszt ich zakupu. Nie bez znaczenie jest także efekt wizualny, rysunek drewna nie ma porównania do sztucznych półfabrykatów, nadając pomieszczeniu wyjątkowy klimat i wrażenie solidności.

Jakie meble do salonu

Gatunki drewna stosowane do produkcji mebli do salonu

Do produkcji mebli pokojowych stosuje się takie gatunki drewna  jak, olcha, wiśnia czy brzoza które prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie, ale także  dąb i buk wykazujące się bardzo dobrymi właściwościami i równie atrakcyjnym wyglądem, wykazując szczególne właściwości jeśli chodzi o wytrzymałość. Dąb i buk to gatunki które doskonale sprawdzają się przede wszystkim jako materiał na krzesła i stoły, i powinny być rozważane w pierwszej kolejności jeśli chodzi o materiał na te narażone na wysokie zużycie meble. Jedyny mankament, to tak jak już wcześniej wspominałem cena, która sporo przewyższa tanie produkty drewnopodobne.  Jednak trzeba mieć pewność że wyższe  koszty poniesione na  meble wykonane zwłaszcza z twardych gatunków drewna, zwracają się wraz z upływem czasu. Oszczędzając nam sporo nerwów przy kolejnych wymianach na jakie możemy być narażeni stosunkowo często po zakupie tanich mebli.

Aranżacja małego salonu

Właściwe proporcje i kolory w salonie

Jak w każdym innym pomieszczeniu tak iw salonie warto dobrze przemyśleć nie tylko rozplanowanie i rodzaj zastosowanych mebli ale także kolorystykę.  Kolory dobieramy kierując się takimi czynnikami jak gabaryty pomieszczenia, warunkami oświetlenia, zarówno naturalnego jak i sztucznego, no i oczywiście preferencjami osobistymi. Nieco więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule – jakie kolory do salonu.

Podstawowe cechy którymi warto kierować się podczas zakupu mebli do salonu:

  • jakość (zastosowane materiały, fakt czy meble trafiają do nas zmontowane, czy muszą zostać skręcone na miejscu),
  • funkcjonalność oraz komfort użytkowania,
  • kolorystyka,
  • styl odpowiedni do wystroju reszty pomieszczenia,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.